Modellezés, 1959 (1. évfolyam, 1-9. szám)

1959-04-01 / 1. szám

* 1058, akit 26-á­n a Lipcsei Vásárcsar­nokban tartották a Német Demokra­tikus Közt­­ársaság zárttéri­­bajn­okságát, melyen 6 körzet 48 modellezője 56 mo­dellel indult. A versenyen mikrofilm bevonatú modellek szerepeltek 35 cm fesztáv alatt és felett, valamint papír­bevonatú modellek fes­ztáv-megkötés nélkül. A verseny legkiválóbb eredmé­nye a 30 cm-es kategóriáiban született, a­hol Günter Reimisich modellje 11 p 40 mp-es idővel győzött, ez egyben új ke­letnémet rekord. A 39 cm-en felüli kategóriában ver­senyzett a hazánkban is ismert Gerhard Böhme­­1957. évi országos bajnokságunk második helyezettje a Wakefield cso­portban), aki­ 1864—6,7 között négyszer volt keletnémet spajnok, ezúttal azon­ban 13 p 31 mp-cel a 3-ik helyre szo­rult. A papí­rbevonatú kategória­­győz­tese 8 p 59 mp-es jó időt ért el. Ered­mények: Mikrof­i­lmbevan­a­tú modellek 35 cm fesztávig: 1. Günter Rednsch 111 p 49 m­p, 2. Wolfgang Schulze 11 p 38 mp, Wolf­­gang Albert 11 p 14 mp. Mikrorfilmibevonatú modellek 35 cm fesztáv felett: 1. Wolfgang Albert 14 p 19 mp, 2. Lothar Schulz 13 p 56 mp, 3. Gerhard Böhme 13 p 31 mp. Papírbevonatú modellek 1. Harry Niebuhr 8 p 59 mp, 2. Karl Holzapfel 7 p 91 mp, 3. Whiter John 7 p 27 mp. A verseny után tartott rekordkísérle­ten Holzapfel 9 p 02 mp-et ért el, majd a rekordot Nieb­uhr 9 p 04 mp-re javí­totta. Niebuhr csaplzodószárnyú modell­je 2 p 35 mp-et repült-A Német Demokratikus Köztársaság fennállásának 9-ik évfordulója alkal­mából kétnapos modellversenyt rende­zett a német technikai sportszervezet, a „Gesellschaft für Sport und Tech­nik”, Gera-Leumnitz repülőterén. A versenyek időtartama alatt nyugodt, szélcsendes idő uralkodott, az első nap a rádióirányí­tásos, a második napon a klasszikus szabadonrepülő kategóriák versenyeire került sor. A rádióirány­ításos modellek verse­nyét mindkét kategóriában ('Vitorlázó és motoros) a Fischer testvérek nyer­ték. A rádiós versenyen 25 modellező, a sza­badomrepülő kategóriákban pedig 127 modellező indult. A legjobb ered­mény az A/2 kategóriában született, ahol Gustl Franké 893 mp-cel győzött, aki egyébként részt vett 1956. évi Alagi nemzetközi modellversenyünkön is. Részletes eredmények:­­ 1. Rolf Kammer 755, 2. Heinz Ca­banis 749, 3. Klaus Panitz 745, A/2 1. G. Franke 893, 2. Günter Mögelin 838, 3. Rudolf Schumacher 8129. Wakefield: 1. Heinz Fischer 848, 2. Rudi Hübner 437, 3. H. Gabler 430. Mechanikus mo­toros: 1. Rudolf Kämmer 858, 2. Sieg­fried Reda 808, 3. Oskar Pfeiffer 773. Csupaszárny vitorlázó modellek: 1. Kurt Rauchfuss 562, 2. Friedmar Erfurt 557, 3. Karl Heinz Ritter 522. Franciaország nemzeti U-controil baj­nokságán a múlt év október 26-án Rouen-ban az 5 cart-es kategóriában kiivóló eredmény született, az ismert versenyző, Roland Jamry-Desloges saját készítésű motorral 244 km/ó sebesség­gel győzött. A többi csoportban, bele­értve az FAI 2,5 cm 3-es kategóriát is, az eredmények gyengék voltak. A mű­repülő versenyt M. Souliac nyerte Fox 35 motorral­, modelljének „Nobler” tí­pusú szárnya volt, mely lassan kiszo­rítja az elliptikus alaprajzú, nehezeb­ben építhető Palimer-féle „Thunder­­biird” típust. A Szovjetunió ö­sz-szövetségi hajó­­modell bajnokságán a sebességi modell­verseny első helyezettjei: Romanov 2,5