Népsport, 1969. december (25. évfolyam, 277-299. szám)

1969-12-04 / 279. szám

Fájó, de megérdemelt vereség nzért A NAtiYAR TESTNEVELŐI É.N KFUi SZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1969. DECEMBER 4. ♦ Ám »« fillér ♦ XXV. ÉVFOLYAM, 279. SZÁM Megérkeztek a Duna Kupa első külföldi résztvevői Visszavágásra készülnk a bolgár jégkorongozók Az idei esztendő legjelentő­ Betok hazai jégkorongeseménye pénteken délután kezdődik. A Duna Kupa három külföldi résztvevője közül éppen első ellenfelünk, a bolgár válogatott érkezett meg először. Olaszországból jöttünk... A bolgár gárda szerdán dél­előtt érkezett a Ferihegyi repü­lőtérre — Olaszországból. — Olaszországból jöttünk — mondta Pantev edző. — Első mérkőzésünkön, Milánóban, az olasz válogatottól 6:2-re kikap­tunk. Ezután ugyancsak Milánó­ban, a Bolzano csapatától 7:2 arányú vereséget szenvedtünk. Mentségünkre szolgáljon, mi ké­sőbb kezdtük a jeges edzéseket, mint az olaszok. Reméljük, hasznos volt milánói utunk. Szeretnénk visszavágni a ma­gyaroknak. Van törleszteni­­valónk: az Újpesti Dózsa nem is olyan régen a BEK-ből verte ki a CSZKA Szófiát. Érzésem , szerint a Duna Kupát az ukrán­­ együttes nyeri, de a többi hely : kiadó.­­ A bolgár válogatottak többnyi-­­ re jó ismerősei a magyar játéko­­­­soknak. A két kapus: Radev és­­ T. Iliev; hátvédek: G. Ilev, La­­t­zarov, Penelov, Szamszarov, T. Leszev, Tasev; csatárok: Kalev, N. Mihajlov, Poljanszki, Bacs­­varov, Dimov, P. Leszev, Nedjal­­kov. A bolgár válogatott csütör­tökön a magyar ifjúsági váloga­tottal vív edzőmérkőzést. A torna többi külföldi részt­vevője, az ukrán és a román válogatott csütörtökön érkezik. Hazai magyar válogatott Véglegesen kijelölték a ma­gyar válogatottat is. Hiányzik a csapatból a lábsérüléssel bajló­dó Bikár és Póth. Az együttes átlagéletkora 20 esztendő. Két 17 esztendős jégkorongozó, Kele­men kapus és Mészöly közép­csatár is helyet kapott a legjob­bak között. — Május óta készülünk tulaj­donképpen erre a tornára — mondta Jakabházy László, a vá­logatott edzője. — Az volt a cé­lunk, hogy elsősorban csapatré­szeket alakítunk ki, így került egy ötös egység az Újpesti Dó­zsából, egy négyesfogat az FTC- ből a válogatottba. A két sé­rült, sajnos, felborította elkép­zeléseinket, így harmadik so­runk meglehetősen vegyes. Bí­zom a csapatban. Szeretnénk, ha a szakvezetők és a közvélemény türelemmel figyelné játékunkat. Első célkitűzésünk a bolgár együttes legyőzése. A románokat nem ismerjük eléggé. Az ukrán együttes külön klasszist képvi­sel. A magyar válogatott keret tagjai: kapus: Vedres, Kelemen, Molnár; hátvéd: Palotás, Trep­­lán, Farkas, Gogolák, Krasznai, Kertész; csatár: Bálint, Galam­bos, Erdős, Menyhárt, Mészöly, Horváth, Bánkuti, Fodor, Zsit­­va V.; tartalék: Pálla és Ugrai. Az MTK a Sportcsarnokban, a Bp. Honvéd Madridban játszok csütörtök est a kosárlabda BEK-ért Az első akadályon simán túl­jutott a két magyar kosárlabda­­bajnok, az MTK és a Bp. Hon­véd. Most azonban mindkét csapat számára sokkal nehezebb feladat jutott. Különösen a Bp. Honvédé látszik annak, hiszen ellenfelük egy elismert klasz­­szis együttes. Hőnyt szerezni A kék-fehérek már meg­nyerték a női bajnokságot és most minden erejükkel a BEK-re összpontosíthatnak. — Ez jó dolog — mondta Hercze Andor, az MTK mes­teredzője. — Most már nem kell idegeskedni a bajnokság miatt, mert függetlenül az utolsó mérkőzéstől, már elsők vagyunk. Az Akademik nem ismeretlen, hiszen két évvel ezelőtt a VTSK már szerepelt ellenük a BEK-ben. Mint is­mert, idegenben győztek, itthon viszont kikaptak. A sokszoros válogatott Boriszova akkor nem játszott, most viszont már sze­repel az átszervezett bolgár együttesben, amely még a Sportcsarnokban is nehéz el­lenfélnek ígérkezik. Bízunk azonban a rutinos, idősebb és a lelkes, fiatalabb játékosaink­ban. A kék-fehérek jó formában vannak, ezt bizonyítja a Vi­deoton elleni nagyarányú győ­zelmük is. Arra törekszik az MTK, hogy itthon olyan előnyt szerezzen, amely majd nyugod­­tabb légkört biztosíthat a szó­fiai visszavágóra. Az MTK kerete: Kovács, K. Krizsánné, Keszeiné, Korenné, Elekes, Horváth, Bíró, Fehér M., Oláh, Vadász, Borbély, Nagy. Szoros mérkőzést Balogh Józseffel, a Bp. Hon­véd edzőjével az elutazás előtt beszéltünk. — Nem ismeretlen előttünk a spanyol csapat — mondta az edző. _ 1964-ben már találkoz­tunk, éppen a kupaküzdelmek során és csak a harmadik ta­lálkozó döntötte el a tovább­jutást. Ezt a csapatot az „ame­­rikás spanyolok” fémjelzik. El­sősorban Luyk és Bradenberg, De Rodriguez és Ramos is ki­váló játékos. Arra kell töre­kednünk, hogy lefékezzük ha­talmas lendületüket, lelassítsuk a játékot Jó formában van a csapat, de az igazi vizsga most lesz. Ha szoros lesz az ottani eredmény, akkor itthon esetleg reménykedhetünk... Pénteki számunkban A marseille-i mérkőzés tanulságai Középtávfutásunk a ranglisták tükrében Riport a sakkbajnokságról Mi újság itthon a labdarúgó-berkekben? Totótippek mindenünnen PÉNTEKEN 4-6-iG kérdezhet, tanácsot adhat és kérhet Hívja a 338-567-es telefonszámot! Válaszol: dr. DÁNIEL ERNŐ, az Újpesti Dózsa elnöke Csehszlovákia- Magyarország 4:1 (1:0) 15 percig jobban játszott válogatottunk, helyzetei is voltak ♦ A félidő közepétől a csehszlovákok átvették az irányítást ♦ Szünet után összeomlott a védelmünk Amióta Marseille-be érkez­tünk, mindenki a hidegre pa­­naszkod­ó. A mérkőzés napjá­nak reggelén azonban már nem volt erre ok. A tenger felől fel­legek érkeztek. Lassan teljesen beborult, és dél felé már az eső is szemerkélt. A magyar csa­pat háza táján némi aggoda­lommal figyelték az égi á­dást, de szerencsére a délután folya­mán már nem hullott jelentő­sebb mennyiség, így nem kel­lett tartani attól, hogy mély lesz a pálya talaja. — Sajnos, az esős idő sok nézőt elriaszthat — bosszanko­dott Börzéci János, az MLSZ főtitkára. Elmondta még, hogy a csapat körül minden a legna­gyobb rendben van. Mindenki egészséges, s ha kicsit szorong­va is, de már alig várják, hogy kifuthassanak a Stade Velo­­drome küzdőterére. Ezt a belső feszültséget tükrözték Halmosi Zoli szavai is: — Nehéz lesz ... Biztosan nagyon nehéz lesz, mégis... Jó lenne már egy nappal öregebbnek lenni... Tamás Gyula kicsit szomor­kásan bólogatott hozzá: __ Sajnos, nem rám esett a választás, így csak egyet tehe­tek: szurkolok Szentmihályi­nak... Labdarúgóink a szállodában töltötték a délelőttöt. Az ilyen­kor szokásos kártyázgatással, rádiózással, beszélgetéssel ütöt­ték el az időt. Ebéd után pi­henő következett, majd fél 5-kor uzsonna. Ezután Soós Károly szövetségi kaptány ma­ga köré gyűjtötte fiait, takti­kai értekezletet tartott. Ezúttal a magyar csapat tervezett had­rendjét elemezte, s mindenki­nek kiosztotta egyéni feladatát A csehszlovák csapat is a ho­telben töltötte a napot. Marko és a játékosok elzárkóztak a nyilatkozatadás elől Az edző­nek egy francia újságíróval folytatott beszélgetésből any­­nyit megtudtunk, hogy nem a már ismertetett összeálításban küldi pályára együttesét Kihagyja Bohumil Veselyt, s helyette a még mozgéko­nyabb Frantisek Veselyt teszi be a jobbszélre. Úgy véljük, a magyar csapat­nak kedvezőbb lett volna, ha B. Vesely játszik, őt már is­merik a magyar védők, s ilyen­kor ugyebár­­ ez is számít... Labdarúgóink este 6 órakor gyülekeztek a szálló balljában, s autóbusszal indultak ki a pá­lyára. Helyes volt az előrelá­tás, mert a nagy forgalomban csak lassan haladhattak, s így nem kellett izgulni, hogy eset­leg késnek. Marseille, 12 000 néző. Ve­zette: Maehin (Helies, Kitebd­­jian, mindhárom francia). Csehszlovákia: Viktor — Pl­­varnik, Migas, Horváth, Ha­­gara — Kuna, Kvasnak — F. Vesely, Petras, Adamec, Jockl. Magyarország: Szentmihályi — Kelemen, Mészöly Noskó, Ihász — Halmos­, Göröcs — Fazekas, Bene, Farkas, Zámbó. Csere: Kurta helyett Pollak (49. p.), Farkas helyett Puskás,­­ Göröcs helyett Kocsis (91. p.), Viktor helyett Venczel (91. p.). Góllövő: Kvasnak (43. p.,­­­ll-esből), F. Vesely (59. p.), Adamec (65. p.), Jockl (31. p.), Kocsis (91. p., ll-esből). Kiállítva: Petras (84. perc). Szögletarány: 6:2 (4:2) a ma­gyarok javára. Jobban kezdünk Kellemetlenül erős szél fújt a pályán keresztül. Hűvös volt az idő, amikor a két csapat­­kapitány, Göröcs és Horváth, a választáshoz készülődött A szerencse ezúttal a magyarok­ra mosolygott: Göröcs választ­hatott térfelet. A csúszós talajú pályán a csehszlovákok kezd­tek, de már a 20. másodperc­ben visszarántották a szerelni készülő Kelement. Szabadrúgás a magyar csapat javára. Újabb 20 másodperc múlva Kvasnak Zámbót vágta fel, majd a sza­badrúgás után Farkas átadását Göröcs a 16-os vonalánál elvé­tette. Az akció után Hágára futott fel, átadását Mészöly előbb tisztázta, aztán Kuna tá­voli lövése elkerülte a jobb alsó sarkot. Már az első percekben feltűnt, hogy a csehszlovák játékosok sokat szabálytalankodnak a pá­lya középső harmadában, így igyekezve megakadályozni a magyar támadások kibontako­zását. A 6. percben Göröcs Zám­bót indította, a szélső Fazekas­hoz játszott, de Fazekast, mint­egy 22 méterre Viktor kapujá­tól, felvágták. Bene szabadrú­gását a kapus csak kiütni tud­ta, de nem volt a közelben ma­gyar csatár. Egy perc múlva Farkas lövését védte Viktor. A 9. percben Hágára Farkast vág­ta fel. Bene 17 méteres szabad­rúgása a sorfalról pattant ki. A félidő első tíz percében a cseh­szlovákok játszottak idegeseb­ben. Sok labdát eladtak, pontat­lanul indítottak. A 11. percben azonban a jobb oldalon bontako­zott ki csehszlovák támadás. Jockl ívelte be a szabadrúgást, Szentmihályit védés közben el­lökték, így a labdát csak rövi­den tudta kiütni, de az újabb csehszlovák lövést Halmosi a gólvonal előtt hárította. Közvet­lenül ezután Migas Benét lete­rítette. A francia játékvezető fi­gyelmeztette a csehszlovák játé­kost A 15. percben Bene 28 mé­teres szabadrúgását Viktor a léc fölé ütötte, majd a beívelt szög­letet Farkas bombázta kapura, Hagaráról azonban lepattant a lövés. A 19. percben Jockl hát­ra sarkalta a labdát a felfutó Adamecnek, aki néhány lépés után hatalmas lövést eresztett meg. Szentmihályi szögletre véd­te a labdát. A szöglet után is­mét Szentmihályi bravúrját lát­hattuk: Jockl lövését hárította. Feljönnek a csehszlovákok Heves iramot diktáltak, nagy lendülettel rohantak a labdákra. Igaz, dolgukat az is megkönnyí­­­­tette, hogy a magyarok a pálya közepén hagyták őket játszani. Általában zavartalanul vehették át a labdákat és nyugodtan in­díthattak! A 30. percben Ada­mec távoli lövését Szentmihá­lyi védte, majd két perc múlva Kvasnak fejese kerülte el a bal felső sarkot. A 34. percben Jocki védelmi hiba után elhúzott a balszélen, beadása F. Veselyt tisztán találta 15 méterre Szent­mihályi kapujától. A szélső bombáját azonban a felső léc hárította! Egy perc múlva Vik­tor kapujából messze kifutva mentett Bene és Farkas elől. A 38. percben Bene tisztára ját­szotta magát a jobbszélen. Pon­tosan adott be Fazekashoz, aki elöl Horváth vetődve, kézzel ütötte el a labdát. Madiun já­tékvezető 11-es helyett­­ to­­vábbot intett. A 39. percben Jocki jobb alsó sarokba tartó lö­vését Szentmihályi védte. Nagy volt a csehszlovák nyomás. A 43. percben Pivarnik ívelhetett előre szabadrúgást a jobb oldal­ról. Háromszögelés után a Wug­­ró F. Veselyt Kelemen buktatta a S6-eson belül. A megítélt bün­tetőt Kvasnak óriási erővel lőtte a bal felső sarokba. 1* Magyar támadásokkal ért vé­get az a félidő. A 3. FÉLIDŐ magyar rohamokkal indult. Zámbó próbálkozott távoli lö­véssel, de a labda kapu fölé szállt Migas valósággal leterí­tette Halmosit, amiért a játék­vezető felírta a csehszlovákot Az 51. percben egy nagyon szép Zámbó, Farkas, Boné-tá­madást szereltek szögletre. Nagy volt az iram. A nézőtér fel­hangzott: — Hajrá, magyarok! Zámbó ügyes cselsorozat h­íte Farkashoz adott, a baloldali beadást a védők kifejelték. F. Vesely remek támadást ve­zetett, két csel után hatalmas lövéssel a bal kapufát találta el, a visszapattanó labdát Petras szerezte meg, de gólhelyzetben mellé lőtt . A csehszlovákok húzták az­­ időt. Emiatt a játékvezető Pet­­­­rast felírta és jelezte, hogy hosszabbít A második Az 59. percben Kvasnak a jobbösszekötő helyéről a közé­pen tanyázó F. Veselyhez adta a labdát. A jobbszélső a 16-os vonalánál egy pillanatra meg­állította a labdát, aztán — szin­te álló helyzetből — nagy lövés­sel a bal oldalon a léc alá vágta a labdát Itt A magyar csapat nagyon ide­­gesen játszott, nem tudta tan­­tan­ a labdát. A csehszlovákok érthetően nyugodtan, a váltó­((­(.'yiatás a 3. oldalon.) A mérkőzés egyik jelente. n­ti ti­tini T hs—1 ultra-d­ron A világ legellenállóbb órája. Ütésbiztos, automata# Aryl,l­­egpontosabb órája. naptáros karóra. 35 000/óra.­­ ütésbiztos, automata, naptár Vízmentes a cél tokban. pos karóra. Vízmentes tolo* 10 atm. alatt kipróbálva# bán* Ara: 3830,— Ft. Ara: 5500,— Ft. ■ szakészleteiben K­ossuth Lajos u. 4. VI., Lenin körút 123. 1 út 56 VIII., József körút M. Böszörményi u. 18.