Népsport, 1984. július (40. évfolyam, 155-182. szám)

1984-07-22 / 173. szám

2 NÉPSPORT Labdarúgás ) Felejthetetlen EB-emlékek Chalana - a „legszebb” Annabella előtt. A *3l­vasó akaratlanul is elmereng az „ízlések és pofonok” szakállas közhelyén. Felidézi a portugál középpályás nem éppen gárdista termetét (162 cm, 60 kg), a sokszor vállát verdeső loncsos, hippis hajzatát, az időn­ként hosszúra eresztett szakállt és bajuszt. Az eddigiek fényében az olvasó joggal koc­káztatja meg az esztétikai minősítést: Cha­lana nem Adonisz, nem amoróza típus, nem leányálom. Mindezek ellenére egy ifjú hölgy álom­szépnek látja a torzonborz tökmagot és könnyűszerrel elhiteti vele, hogy nincs miért szégyenkeznie, ha a tükörbe pillant. Majdhogynem hihetetlen, hogy Annabel­la előtt is létezett élet. Legalábbis a mini­szuper megismerkedésük pillanatára teszi magán-időszámításának kezdetét. Hogy ko­rábban is történt egy és más? Csupán csip­­csup események, száraz életrajzi adalékok. 1959. február 10-én született Barreiro vá­rosában (Lisszabontól 40 kilométerre fek­szik) és a hangzatos Fernando Albíno de Sousa Chalana nevet kapta. Ha már szán­­nivalóan picurkára sikeredett, legalább a neve legyen tekintélyt parancsolóan hosz­­szú. A „Nokedli” — így becézték a kör­nyékbeli grundokon —, 15 esztendősen a 111. ligás Barreirense felnőtt együttesében, két idénnyel később már a Benficában ját­szott, mint szerződéses profi. 1976 novem­berében bemutatkozott a nemzeti tizenegy­ben. Tizenhét és fél évesen. Minden idők legfiatalabb portugál válogatottjaként. A szakemberek világszerte felpanaszolják neveltjeik egyre lassabb, késői beérését. Chalana viszont ,,rakétázott” a szédítő ma­gasságok felé. Töretlen ívű pályája majd­hogynem csodaszámba megy. Persze, tud­nunk kell, hogy Nokedli a járás- és beszéd­tanulással egyidőben ismerkedett meg a futballal. Valósággal összenőtt a labdával. Úgy emlékszik, hogy iskolába édeskeveset járt. Naphosszat zseniális ritmus- és gömb­érzékét fitogtatta a grundokon. Játék köz­ben már akkor is önnön lényegét adta. Für­ge mozgású és észjárású, szemtelen, szem­füles, rámenős és felszabadultan játékos épp úgy, mint a magánéletében. Annabella királynő, évezendtő lett legtöbbet vitatott „hölgyrésztvevője” Anna­bella Chalana. Az újságírók és a labdarú­­gók egy emberként nevették és ámulták vi­selkedését. A „törékeny kagylóhéj” azzal nyitott, hogy a portugál válogatott főhadi­szállásán megpróbált szobát foglaltatni ma­gának. Cabri­a kapitány indulatos vitában győzte meg kérésének képtelenségéről. An­nabella egy házzal arrébb állt, a portugál újságírók hoteljában kvártélyozta el magát. Elsőként jelent meg a gárda edzésein, a sajtótájékoztatókon. A mérkőzéseken úgy helyezkedett el a lelátón, hogy a korláton kinyúlva megszoríthassa pályára lépő férje kezét. Chalana pedig szent áhítattal csügg királynőjén. Ha „bejön” egy-egy kápráza­­­tos csele, vagy „távirányításos” előreadása, tekintetével iziben Annabellát keresi, aki az idegenek számára érthetetlen jelekkel juttatja kifejezésre elégedettségét. Ha el­fuserál valamit, kisfiúsán pillant Anna­bella felé, vigaszt, istápolást keresve. [„Mindig is őt tartottam a legkiválóbb futballistának. Számomra ő a legerősebb, a legszebb és a legnagyobb. Egymásért élünk, a pályán és a pályán kívül is. Csodálatos érzés, hogy Fernando csak ak­kor tudja kifejteni minden tudását, ha ott ülök a lelátón. Apró jelekkel is hitet tu­dok önteni belé, sosem engedem, hogy rongycsomóvá roskadjon össze a bánattól. Egy vérbeli profinak mindez rendkívül sokat jelent lélektanilag. Portugáliában a futball Rómeó és Júliájaként emlegetnek bennünket. .Részlet Annabella önval­lomásából.] Annabella és Fernando esküvői tanúja, Filipovics, a 190 centi magas játékostárs volt. A házasságkötő teremben élénk derült­ség támadt, amikor a liliputi pár és a torony­daru termetű tanú bevonult. Chalana za­vartan pislogott, jövendőbelije viszont meg­semmisítő sárkánypillantást lövellt a vi­­gyorgó násznépre. Síri csönd támadt. A je­lenvoltak egyszeriben szégyelltek, hogy ot­rombán megzavarták a szertartást. Igen, az a híres „annabellai pillantás”. Chalana állítja, hogy őt vasakarat, negédes­kedés, ravaszság soha el nem tántoríthatta szándékától. Aztán jött Annabella és egyet­len „bársonyos pillantással” hatalmába ke­rítette a függetlenségével sokat és hangosan hencegő fiatalembert. Persze, a varázsszem nem mindenkire vet „bársonyos” pillantást. A Benfica vezetősége inkább amazonként tiszteli a Chalana család irányítóját. A hit­vány gyanú pedig Fernandót papucsférjnek tartja, aki „otthon cilinderben közlekedik a szekrény alatt”. A ház úrnője dönt, cselek­szik, nyilatkozik — helyette. Akkor is An­nabella termett a színen, amikor Chalana — egy gyönge pillanatában — aláírt a Boa­­vistához, és a meggondolatlanságból csúnya affér kerekedett. Annabella tárgyalt a klub­elnökkel, szaladgált ügyvédhez, bíróságra. Lenyűgöző fellépésével, intelligenciájával elsimította az affért. A peres felek kibé­kültek, Chalana a Benfica játékosa maradt. Három évig maradt, az idén júliusban már nem. Aláírt a Girondins Bordeaux együtteséhez. Ezúttal engedéllyel, az alaki­ságoknak megfelelően. A francia léptékkel szenzációsnak számító (18 millió frankos) klubcserét éppen Annabella asszony szemé­lyisége késleltette. A bordeaux-i szakveze­tés fanyalgott. Fernando ugyanis olykor még edzés közben is a lelátóhoz futkos és égő szemekkel bámulja istennőjét. Nem lel­kesítette a vásárlókat, hogy Annabella foly­vást a férje körül cselleng, elvárja, hogy bebocsássák az öltözőbe, az edzőtáborba. Aztán úgy határoztak, hogy a magas iz­­zású szerelem nem lehet akadálya a mesés távlatokat ígérő szerződtetésnek. Chalynál ■ három évre Bordeaux-ba költöztették. Annabella után­ fel,SS SS ték az EB-döntő alatt. A nagy szívű kis­ember palástolatlan indulattal felelt: „Olyat el sem tudok képzelni és nem is akarok gondolni rá. Szeretetben, egyetértésben élünk. Amióta Annabella a feleségem, más ember, más futballista lettem.” A „más ember” júniusban vastapsra ra­gadtatta Európát. Színei, ízei, természete­sek. Sosem erőben, keménységben, hanem cselben, agyafúrtságban gondolkodik. A leg­képtelenebb trükköket is kirázza az inge ujjából. , Chalana „a balzsamos fuvallat a modern labdarúgás sokszor pacsuli szagot árasztó levegőjében.” Idézet a France Foot­­ball-ból. A kihűlt, megszaggatott érzelmi kapcsola­tok, a családi funkciók formálissá válásának idején — valljuk meg — titokban legtöb­ben irigyeljük az egymás kezét szorosan fogó Annabella és Fernando szeretetszövet­­ségét. (török) A tavaly novemberi Portugália—Szovjetunió selejtező sorsdöntő pillanatai. Chalana re­mekül eljátszott műeséssel harcolta ki az EB-döntőbe jutást eredményező 11-est XL. 173. ♦ 1984. július 22 Jelentés az NSZK-ből A magyar válogatott újabb eredményei: 10-0 és 6-1 Stuttgarttól 80 km-re van Aalen, ahol péntek este mintegy kétezer néző előtt a helyi együttessel játszot­tunk. A cél az volt, hogy mindenki játéklehetőséget kapjon. Csupán négy játé­kos volt végig a pályán: Róth, Hannich, Nagy és Dajka. Kiss László már ha­zautazott, térdsérülése meg­lehetősen komolynak lát­szik. Ez a csapat kezdett: Disztl P. — Sallai, Róth, Caraba, Varga — Hannich, Nagy, Détári — Bodonyi, Dajka, Hajszán. Szünet után: Andrusch — Csuhay, Disztl L., Róth, Preszeller — Hannich, Nagy, Csongrádi — Ester­házy, Dajka, Mészáros. Góllövő: Dajka, Mészá­ros, Disztl L. (2—2), Róth, Hannich, Bodonyi, Garaba. Érdekességnek számít, hogy Disztl László közép­hátvéd létére kétszer is há­lóba talált. Mindkét gólját szögletrúgás előzte meg, az egyiket fejessel, a másikat lövésből érte el. Törőcsik azért nem ját­szott, mert a Fellbach elle­ni mérkőzésen megrúgták, s kifordult a bokája. Péntek délelőtt és szom­bat délelőtt volt edzés. Me­leg van, de elviselhető. Sok az egyéni és csapatrész­­foglalkozás. A terheléses technikai gyakorlatok ösz­­szeállításánál figyelembe vesszük, hogy ki milyen mértékben terhelhető. Az edzőmérkőzéseken pedig az a cél, hogy mindenki állan­dóan mozogjon, gyors rit­musban játsszék, s­ minél több helyzetet sikerüljön kialakítani. Szombat délután újabb edzőmérkőzés volt, ezúttal itt, Stuttgartban, a helyi FC Roth ellen. Kétezer néző volt kíván­csi a délutáni találkozóra. A magyar csapat a következő összeállításban kezdte a já­tékot: Andrusch — Csuhay, Disztl L., Garaba, Preszel­ler — Csongrádi, Nagy, Détári — Esterházy, Mé­száros, Hajszán. Stuttgartban nagy volt a meleg, és ez meglátszott a csapat első félideji játékán, nem véletlenül, hiszen dél­előtt kiadós edzésen vett részt a társaság. Az első gólt Hajszán lőtte, de az alacsonyabb osztályú nyu­gatnémet csapat egyenlí­tett. Ez maradt a félidő eredménye. A második félidőben Ga­­rabát Róth,, Nagyot Dajka, Détárit Varga, Hajszánt Bodonyi váltotta fel. A csa­pat átesett a holtponton, s most már tetszetős, gördü­lékeny volt a játék. Po­tyogtak a gólok is. Var­ga, Preszeller, Esterházy, Csongrádi, Dajka talált a hálóba, így 6-1 lett a vég­eredmény. Vasárnap nehezebb erő­próba következik a francia bajnokság ötödik helyén végzett Strasbourg ellen. Ezt a találkozót az NSZK- beli Oberkirchenben, ti­zenöt kilométerre a nyu­gatnémet—francia határtól, játssza együttesünk. Kora délelőtt még lesz egy ed­zés, majd utána indul a csapat a 140 km-es útra. A találkozó 17 órakor kezdő­dik. M. Gy. AZ INTERTOTÓ KUPÁÉRT, 7. CSOPORT Videoton—Linzer ASK 2-0 (1-0) Székesfehérvár, 2500 néző. Vezette: Nagy B. (Huták, Hazafi).­ Videoton: Koszta — Végh, Borsányi, Vaszil, Horváth G. — Palkovics, Wittmann, Vadász — Májer, Szabó, Novatk. Edző: Kovács Ferenc. Linzer ASK: Lindenberger — Traffella, Dantlinger, Lehrmayer, Meister — Höld, Nagel, Koch, Mallowicz — Köstenberger, Toppéi. Edző: Johann Kondert. Csere: Toppéi helyett Schilcher a 66., Novath helyett Horváth F. a 76., Wittmann helyett Szőke a 76. percben. Gólszerző: Szabó a 2., Májer a 79. percben. Szögletarány: 7:2 (3:2) a Videoton javára. Gyors góllal kezdett a Vi­deoton, már a 2. percben az osztrákok hálójában táncolt a labda. Palkovics vezetett támadást a jobb oldalon, kö­zépre adott, és Szabó 8 m­­ről a kapu jobb oldalába fe­jelt. 1-0 A hatodik percben Májer egy összecsapásnál megsérült, de néhány perces ápolás után folytatta a játékot. A 11. percben a fehérvária­k jobb­szélsője középre adott, a lab­dát a védők kifejelték, pon­tosan Vadász elé, aki 18 m­­ról, kecsegtető helyzetben a kapu mellé lőtt. A 18. perc­ben Májer vállalkozott lö­vésre 18 m-ről. Nem célzott eléggé pontosan, s így a lab­da a ka­pu mellé került. Az­tán a 20. percben Palkovics beadásából Szabó 12 m-ről fordulásból, kapásból lőtt ka­pura, az osztrák kapus bizto­san védte a kapu közepébe tartó labdát. A 22. percben remek Pal­kovics, Vég, P­alkovics össz­­játék után Végh beadását Palkovics a felső lécre fejel­te, a kipattanó labdát szoron­gatott helyzetben Dantlinger vágta ki. A 25. percben az előretörő Horváth G. alaposan megke­verte a vendégek védelmét, átadásából Palkovics 15 m­­ről alig lőtt kapu mellé. A 29. percben szabadrúgás után 22 m-ről Wittmann lőtt kapura, Lindenberger vetődve hárí­tott. A 30. percben a fehérvári­ak 16-osuk előtt szabályta­lankodtak. A megítélt szabad­rúgást Nagel végezte el. A kapu közepébe tartó lapos lövését, Koszta biztosan véd­te. A 33. percben Palkovics átadásával Végh tört kapu­ra. Lövését Lindenberger szögletre­­ ütötte. Wittmann végezte el a sarokrúgást, majd Vadász lövése Traffel­­láról szögletre vágódott. A 43. percben Szabó észrevette,­­ hogy az osztrákok kapusa az ötösön ta­rtózkodik, ügyesen át akarta felette ívelni a lab­dát, de Lindenberger elcsíp­te azt. SZÜNET UTÁN a 47. ércben Horváth G. tört előre, több védőt átjátszott, majd megcélozta a kaput, Lindenberger azonban el­csípte a labdát. A 48. perc­ben bal oldali vendégtámadás végén Köstenberger beadás­szerű lapos lövését védte Koszta. Az 50. percben Nagel veszélyes, lapos lövését há­rította a hazaiak kapusa. Az 51. percben Májer beadásából Palkovics fejelt kapura, töb­ben már gólt kiáltottak, de Lindenberg óriási reflexszel a gólvonal előtt még mente­ni tudott. A­­52. percben No­­vath lövése már túljutott Lindenbergeren, a gólvonal előtt azonban Dantlinger be­csúszva szögletre hárított. A 71. percben­ Májer két­szer is átjátszotta őrzőjét, nagy erejű lövése azonban a kapu fölé került. A 77. perc­ben Májer bal oldalról ivett be szön­etet. Borsányi meg­előzte Lindenbergert, de fe­jese a kapu fölé került. A 79. percben Májer ügyes csellel becsapta a kaputól 18 méterre álló Lehrmayert. Nagy lövést zúdított a kapu jobb alsó sarkára. Linden­­berger ezúttal cs­­etödött, ratty volt a labdán, de nem tudta érinteni, s így az ak­a­­dálytalanul j­utott a kapuba. 2-0 A válogatott játékosai nélkül felálló Videoton cél­ja a csoportelsőség meg­szerzése érdekében ezúttal is a győzelem megszerzése volt. Sokan arra is kíván­csiak voltak, miként állnak helyt a tartalékok. A kez­det kitűnően sikerült, mert Szabó már a második perc­ben megszerezte a vezetést. Ez joggal adott önbizalmat a fehérváriaknak, bátran támadtak, több gólhelyzetet teremtettek, de a befejezé­sekbe rendre hiba csúszott, vagy a tehetséges Linden­berger védett kitűnően. Eléggé egyoldalú volt eb­ben az időszakban a játék, a linziek alig veszélyeztet­ték a fehérvári kaput. Egy­értelmű volt a Videoton nagy fölénye. Biztosnak tűnt a fehérvári győzelem, de ehhez újabb gól kellett volna. Talán éppen ennek hiányában vélték úgy a linziek, hogy változtatni kell játékukon. Szünet után már bátran kitámadott az osztrák együttes, egyre több ve­szélyt jelentett a fehérvári kapura. Próbára tették a hazaiak tartalékkapusát, Kosztát, aki meglepő biz­tonsággal hárította a lövé­seket. A hajrában a fella­zult osztrák védelmet több­ször zavarba hozta a Vi­deoton csatársora, és Májer a 79. percben egy lehetősé­get remekül ki is használt. Összességében közepes ira­mú mérkőzésen a Videoton tartalékosan is biztosan győzött és továbbra is ve­retlen az Intertotó Kupá­ban. Örvendetes, hogy a válogatottakat helyettesítő játékosok kitűnően helyt­álltak. Jó: Májer, Palkovics, Va­­szil, Horváth G., Koszta, ill. Lindenberger, Koch, Dantlin­ger, Székelyhídi János 9. CSOPORT FC Zürich—FTC 1-0 (0-0) A labdarúgó Intertotev Kupa negyedik fordulójában, a 9. csoportban az FC Zürich visz­­szavágott a Ferencvárosnak a múlt heti budapesti veresé­gért. A szűkszavú jelentések szerint a svájci együttes szombaton délután Zürichben 1-0 (0-0)-ra nyert a zöld-fe­hérek ellen.