Sporthirlap, 1923. január-június (14. évfolyam, 1-53. szám)

1923-01-02 / 1. szám

5. oldal Szilveszter napi mérkőzések, Második osztály: TTC-KAOE 1:0 (0 : 0) Üllői-úti pálya. Bíró: Denhoffer Gábor. A TTC győzelme folytán egy időre el­került a veszélyes zónából s a Test­vériség került az utolsó három helye­zett közé. A mérkőzés helyenként igen durva volt. A durvaságban előljártak a KAOE játékosai, a TTC természetesen reagált s ennek tudható be, hogy a mérkőzés a befejezés előtt hat perccel félbeszakadt. A biró a KAOE csapatából Pintért súlyos birósértésért kiállította, miután azonban Pintér vonakodott a pályát elhagyni, a biró lefújta a mérkőzést. A játék nagyobb részében a TTC vol­t többet támadó fél, de a csatársor gólképtelensége miatt az első félidő­ben nem ért el eredményt A második félidőben a tribün túl­fűtött hangulata átragadt a játékosokra s ezután a játékosok inkább emberre mentek, mint labdára. A 15. percben Hupeci beadásából Höfflinger lőtte a TTC győztes gólját. A játék ezután teljesen eldurvul, s a bíró a KAOE csapatából Vidat kiállítja, aki Pro­­cenkót megrúgta. A TTC csapatában Szabó balszélső, Gombkötő és Höff­linger, a KAOE-ból Vida és Mihalca tűntek ki. Kagyaz Kupamérkőzés: NSC-BAK 1 : 0 (1:0). Lóverseny­zéri pálya. Bíró: Müller Gyula. A BAK hét, az NSC négy tartalékkal állott fel. A BAK hét emberrel kezdte a játékot, s a kaput Szendrő védte. Amíg a BAK csonka csapattal ját­szott, addig fölényben volt, s csak azután kerekedett felül az NSC. A gól a mérkőzés első részében esett Rémay révén. Az NSC csapatában elsőran­gúan játszott Zsíros balszélső, m­íg a BAK csapatában egyedül Fried játszott elfogadhatóan. Szövetségi díj. Postások-NSC 2:0 (1:0). Bíró: Mikolovics Dezső. KAOE—TTC 4:0 (1: 0). Ifjúsági mérkőzések. Ékszerészek—NSC 2 : 0 (1 : 0). Biró : Himmler Oszkár. KAOE—TTC 1:1 (0:0). Biró: Mergl József. | KATONA ARTÚR drTS ff wj si W $8 £• I­ Kft i k­gl-PzerrJnárium­a, xf Jgi Budapest, IX. ker., Rá­day­ utca 41. |j [| Telefon : József 105—90. v Plff jjfjszil­ és^ Magunkról. Boldog újévet kívánunk kedves olvasóközönségünknek, bár a nyájas olvasó bizonyára unott nemtörődöm­séggel vesz tudomást jókívánságunkról. Elvégre is azt sem tudja, hogy személy szerint kik azok, akik a BUÉK-at kívá­nók rettenetes sorába beállnak. Felhasználom hát a ritkán kínálkozó alkalmat és bemutatom azt a díszes társaságot, amely nem kímélve az olvasóközönség szépérzékét, hetenként kétszer megzavarja a nyugalmát. Tehát elő a napfényre: Vida Henrik a lap főszerkesztője, mellékfoglalkozása: bankigazgató. Már a lap alapításánál jelen volt, sőt az alapítás eszméje is tőle származott. Ez különben életének legm­egbocsát­­hatatlanabb bűne. Most már ő is tisztá­ban van ezzel s éppen azért nem is igen zaklatja a közönséget cikkekkel. Ő a szerkesztőség külföldi tudósa. Annyi idegen nyelvet beszél, hogy magyarul már teljesen elfelejtett írni (olvasni csak pénzt szokott). Szenvedélyes régi­séggyűjtő. A híreket mindig olyankor adja le, amikor azok már régiségszámba mennek. Rokonszenves egyéniségénél csak hangjának dallamossága élvezete­sebb. Büszke rá, hogy olyan lapot ala­pított, amely magától megy, automa­tikusan szerkesztődbe. Nyugodt lélek­kel nem sokat törődik a lappal, mert tudja, hogy a beállított automatikus szerkezet révén a munka akkor is folyik, ha ő nincsen jelen. Néhanapján előfordul, hogy meglátogatja a szer­kesztőséget, de a lap megjelenését olyankor sem tudja megakadályozni. Kiss Gyula a felelős szerkesztő.Nem régen ünnepelte újságírói működésé­nek 20-ik évfordulóját. Az ünneplés meleg hangulatát nem akartuk elron­tani annak a kérdésnek a feltevésével, hogy miért lett ő tulajdonképen újság­­író. Most azonban kérlelhetetlenül le­leplezem. Ő is sportolt. A MUE és 33-asok csapatában játszott több sze­rencsével, mint tudással. Minden egyes­­ szereplésekor sikerült magára zúdítani az összes sporthírlapírók rosszindulatú figyelmét. Atlétizált is egy ideig, vál­­l­­akozó sikerrel. A 800 métert több­­­ ízben sikerült lefutnia világviszony­­­­latban is kitűnő hosszútávidő alatt.­­ Mikor már megunta a gyakori ldpel- t ten­gér érést, bosszút esküdött az újság­­­­írók ellen és felcsapott firkásznak.­­ Rendkívül kegyetlen, bosszúálló ter­­j­mészetű, amit az is bizonyít, hogy lap­­­­jában túl sok teret enged a futballnak,­­ ellenben még most sem tudja megbo­csátani, hogy az atlétikában nem vették észre. Ennnek tudható be az atlétikai­­ rovat gyakori kimaradása. Mint felelős szerkesztő, ideális feljebbvaló és szer­kesztőtárs, mert annyira tapintatos, nehogy megsértse szorgalmával a fő­­szerkesztőt és a hanyag munkatársa­kat, inkább felé sem megy a redakció­­nak. Mint ember, két rekordot bizto­san tart és pedig a fennmaradásai (75 óra 28 p. 46.5 mp) s a távalvási (59 óra 17 p. 30.6 mp.) rekordot. A sportirás terén kiváló érdemei van­nak, amennyiben a lapnak kezdetben megnyilvánuló zöld jellegét (zöld pa­píron jelent meg) sikerült kiküszöbölnie, ma már a Sporthírlap fehér papíron, az ártatlanság fehér tartalmával je­lenik meg. A közönségnek nem kell attól tartania, hogy a szerkesztéstől visszavonul, mivel féltékenyen őrkö­dik a tekintélyek megóvása felett s az azok ellen irányulható támadásokat nem engedi nyilvánosság elé. Csak példaként említem: nem engedi le­járatni például a szövetségi kapitány tekintélyét sem, ellenére annak, hogy más újságok szinte szórakozásszerűen foglalkoznak vele. Fü­ldessy János dr.­­ átszerkesztő olyan a lapnál, mint futball labdában a gummi. Amint nincs labda gummi nélkül, nincs Sporthirlap sem Föl­­dessy nélkül és valamint a gummi nem ér semmit bőr nélkül, éppen úgy nem tud ő boldogulni jó munkatársak nél­kül. (Amit én ezért a hasonlatért kapok tőle, azt az ellenségemnek kívánom !) Legfontosabb munkatársa a szerkesz­tésnél a szivar. Ha azt akarják, hogy csődbe jusson a tudománya, a szer­kesztőség tagjai egyszerűen ellopják a szivarját. Sportműködését a Postá­soknál kezdte és a MAC-nál folytatta. Akkor még nagyon csendes ifjú volt. Két év múlva lépett át a BEAC-ba, ott már, mint önérzetes egyetemi pol­gárhoz illik, ugyancsak kinyitotta a száját. Minthogy túl sok mondanivalója volt, felcsapott újságírónak csak azért, hogy a lapban kikiálthassa azt, amit nem győzött szájjal. Mint futballista, rendkívül szerényen viselkedett, a já­tékáról ugyanez mondható. Fanatikus kéziratgyűjtű. A rossz nyelvek azt sokat ábrázoló művészi szoborcsoportozatokkal. Boldog újévet kívánunk , üzletfeleinknek mondják, hogy már most készül a napilappá való átalakulásra és előrt­e legalább egy évre való kéziratot aka összegyűjteni. Mint jó szerkesztőhöz illik, mindenhez egyformán ért, legyen az futball, atlétika, úszás, boxolás, vívás, base­ball, rugby, ping-pong. Ő a szerkesztőség legállandóbb bennlakója s mint ilyen, sikerrel tartja vissza a többieket a bejárástól. Prof. Faragó Lajos szerkesztőségünk legdaliásabb tagja, ennek sajnos tuda­tában is van, mert ha egyszer a lábát a szerkesztőségbe beteszi, övé a tér, más nem juthat szóhoz mellette. A futballvilágban nagy karriert futott be. Volt viceportás (kapus) a 33-asoknál s felvitte egész a válogatóbizottsági tag­­ságig. Ebben a minőségében legnagyobb sikerét 1919 novemberében érte el az osztrák—magyar mérkőzésen, amikor a félidőben ezren és ezren emlegették nevét a páholya előtt, mert kihagyatta a csapatból Orthot. Mint nagy emberhez illik, az ilyen kiemelkedő sikerekre, nem szívesen emlékezik vissza. Mint újságíró valód­­­ságos zseni. Lapunk hasáb­ain minden­­ csü­tört­ökön pontosan megjövendöli a­­ vasárnapi eredményeket s ha az ered- t­mények nem egészen egyeznek meg a­­ tippeléssel, úgy ez csakis előre nem lát-­­­ható akadályokra vezethető vissza, pl. I rossz volt ,a bíró vagy a favorit- s csapat. Elfogulatlanul ír, különösen, ha a I 33-asokról van szó. Az MTK-t leg­­­­kevésbbé szereti, mert bennük látja­­ okát, hogy a 33-asok az I. osztályban , bajnokságot nem nyertek s bajnokság SPOR­THIRLAP Az MTK második ek­steilsitje Barcelonában. — Ismét lassú volt a magyar csapat. — A védelem ezúttal is brillíro­zott — A csatársor legjobb embere Opata volt. — Schaffer a második félidőben gólt is lőtt , bíró azonban nem adta meg. — Fodor Henrik dr. tudósítása a Sporthirlap számára. MTK választ, Barcelona kezd, de rögtön a spanyol kapu elé terelődik a játék. Az első percben már magyar korner, amelyet azonban Nyúl Bu­­guera kapuja fölé fejel. Plattkó sza­badrúgást véd, Vágó élesen kapu mellé lő. A 11. percben Molnár lö­vését a kapus fogja. Schaffer gyönyörű kiszökését és lövését Bruguera kiök­lözi a ráfutó Orth elől. Orth vezet ezután támadást, tőle Schaffer veszi át a labdát, kiadása Orth lába elé ke­rül, akinek erős lövése emberbe megy. Majd Molnár lövését fogja a kapus. Szabadrúgás Barcelona ellen. Schaffer bombáját a kapus fogja. Nyúlt foul­­tolják. Boas szabadrúgást ítél az MTK ellen. Schaffer éles lövése kapu mellé kerül. Orth—Schaffer gyönyörű kom­binációjából Schaffer áttör, közvetle­nül a kapu előtt gáncsolják, a bíró azonban nem reagál. Orth vezet táma­dást és Schaffer, majd Lenkey továb­bításával hatalmas lövést ereszt Bar­celona kapujára. Süvítő labdája a léc fölött megy el. A spanyolok ekkor vezetik úgy­szólván az első veszélyes támadást, amelyből Martinez Sagi magasan kapu fölé lő. Majd Molnár lő ismét mellé. A 35. percben Korner az MTK ellen, Blanco azonban a kapu fölé­­ fejeli. Lenkey—Schaffer szép támadá­­­­sát Molnár mellé lövi. A 40. percben­­ Molnár fejes labdáját fogja a kapus.­­ Az MTK elleni kornerrel ér véget a­­ félidő, amelyet Kovács ment. ! A második félidő ismét kornerrel kezdődik az MTK ellen, amelyet Plat­­­­ke fog. Az 5. percben Martinez Sági­­ gyönyörűen kitör, Platkó elébe vág és a lábáról szedi le a labdát. Molnár szé­­­­léről lő. Ezt is, Orth hosszú lövését is­­ a kapus fogja A magyar kaput erő­­­­sen szorongatják, Kertész II. ment.­­ Ismét Martinez támad, azonban lab­­­­dája félre megy. Kovács kezd kiful­ladni. Platkó a spanyol balszárny gyö­­­­nyörű támadását kétszeri rávetéssel csak kornerre tudja szerelni. A kor­­­­nert kapu felé lövik. Kertész II. előre­­ tör és hosszú lövése hajszálnyira ke■­­­rüli el a kaput. S Orth lövése mellé megy, majd Schaf­­i fér miatt harcol, amelyből veszélyes­­ támadás. Schaffer megszökik, közvet­­­­lenül a kapu előtt azonban leszerelik.­­ Opata szépen lefut, középre adott labdáját Schaffer elrontja. Ismét kér­ Amit eddig egy csapatnak sem si­került elérnie Barcelonában, az sike­rült az MTK-nak. Nem kapott ki két mérkőzésen a Barcelonától. A spanyol bajnokcsapat második napra lényegesen megerősítette csa­patát, azonban így sem bírt az MTK nagyobb technikájával. Csak a gyorsaság hiányzott is­mét a magyar csapatból, hogy javára döntse el a mérkőzést. Barcelona rettenetes gyors csapat és észszerű kombinációs futballt játszik, amellyel ellensúlyozta az MTK na­gyobb tudását. Az MTK határozottan fáradtan ját­szotta végig második meccsét. A csapat legjobb része ismét a védelem volt. Nagyszerűen játszott a két hátvéd, mesésen védett Platikó. Nyúl valami­vel fáradtabban játszott, mint az első meccsen, Vágó, Kertész II. ellenben nagyszerűek voltak. A csatársorban lassú volt Schaffer, legjobb volt az Opata— Orth balszárny. Opata volt a csatársor legjobb embere. Molnár is nagyszerűen mozgott, de kissé erélytelen volt. Lenkey nem elé­gített ki. Barcelonából ismét a védelem, de mindenekfelett Lametieri volt a leg­jobb. A csatársorban kivált Piera, aki a legjobb Braunra emlékeztett. Blanco centerhal­f nagyszerűen helyet­tesítette Sanchot Martinez Sagi sok­kal jobb volt hírneves elődjénél Al­­cantaránál, azig Grazia fényesen irá­nyította a támadásokat. Első félidőben az MTK volt a sok­kal jobb csapat, a másodikban azon­ban egy kissé visszaesett. Ekkor Bar­celona sokat és veszélyesen támadott, azonban a közvetlen védelem és Platiko mindent védett. 25.000 néző előtt Boas­eiró sípje­lére a következőképpen állottak fel a csapatok : M­TK: Plattkó—Mandl, Kovács— Kertész II., Nyúl, Vágó—Lenkey II., Molnár, Schaffer, Orth, Opata. Barcelona: Bruguera—Planas, Mar­tinez—Coralba, Blanco, Lametieri— Piera, Celta, Grazia, Martinez Sadr, Sági Barba. 1. szám Olvasóinkhoz! A lassú, de egyre tartó drágu­­lás súlyosan érint mindenkit s talán legsúlyosabban éppen az újságokat, melyek a folyton növek­ed­ő papirárak és munka­bérek horribilis kiadásait eddig is csak a legnagyobb nehézsé­gekkel küzdve bírták elviselni. Most, miután csak a közelmúlt­ban emelte fel viteldíját a villa­mos és emelik áraikat a napi­lapok, a kényszerítő körülmé­nyek folytán az új évben mi is kénytelenek vagyunk, lapunk egyes számának árát hétfőtől kezdve 30 katonában megszabni. Az előfizetési árak is ennek megfelelően emelkednek. Sporthirlap: Nembeli Sport. ner az MTK ellen. Fiera mellé lövi Schaffer azután gyönyörű áttöréssel, gólt lő, a bíró azonban nem érvénye­síti. (33 p.) Opata támad ismét veszé­lyesen, majd Schaffer, Orth, Molnár kombinációja sikerül, amely Molnár hatalmas, de sikertelen lövésével vég­ződik. Fiera veszélyes támadása szin­tén sikertelen, majd Grúzia hatalmas lövését védi Plattkó. Opata, Schaffer, Orth támadásával végződik a meccs- Boas nagyszerűen bíráskodott. Ma, kedden, 20-án este utazunk Madridba. Dr. Fodor Henrik. „1923-Ssan Hsi vásároljunk" a 2esiessai©®áfean 2£ákóczi-at 60. sz. Sternberg rendszerű Etofonok és lemezek. Sternberg-féle verklik (kottákkal). Sternberg önműködő zenélőművei. Stern­berg hangszergyár összes mes­­terkészítőlényei rh­egedű­, celló, lant, mandolin, gitár, fuvola, tárogató, cimbalom, harmó­­­­­nium, h­árfa stb. stb. Sternberg angol zongorái Ú­jdonBag:­ Zenélő ka­rácsonyfa-forgató talpa­lat a bethlehemi játé­ MISIRE & VLATC11 rt. telefon . Mindennemű sportcikkek: Budapest, VII. ker., Lüssú Ferenc­ tér 3. sz. 128—05. ATLETIKA. RI­TSALL, LAWN-TSAKIS, BOX stb. ................................................ ■ ..................... ..... .............Minin 11 mi. ........................... . ........... ■ nr .................... i­m— 1