Sporthirlap, 1924. november (15. évfolyam, 193-213. szám)

1924-11-02 / 193. szám

193. szám s­porthirlap 3. oldal Az UTE hevesen küzd a kiegyen­lítésért. Fogl II előre dobja ismétel­ten csatársorát, végül a 19. perc­ben veszélyes helyzet is adódik az FTC kapuja előtt. Kelecsény­i— Ar gyerén összjátéká­ból Jeszmás kapja a labdát, Blum­ hibáz és Jeszmás mintegy 20 méterről éles lövést küld a balsarok felé, ám Amsei remek elvetéssel védi a nehéz labdát. " A 20. percben ismét komért ér el az UTE, Kelecsényi lövi a kor­rrt, nagy kavarodás az FTC kapuja előtt, Argyelán a 6-osról élesen­­ölé lő. Most az FTC ismét lendületes táma­dásokat vezet. Az UTE hallsorán köny­­nyen át meg átmennek, csak a Fogl­­testvérpár képes őket feltartóztatni. Az FTC-halfok, de különösen Aratko­­vics és Fuhrmann sora előre dobják csatársorukat. Kohut vezeti a legtöbb támadást. Stecovits— Kohut—Sándor pompás összjátékából Stecovits lő éle­sen a kapura, a labdát Augusztinovics a kapu elé üti, de az FTC-csatárok késnek és így a labda ismét az ő bir­tokába kerül (28. p.). Majd Kohut— Steco­vita—Kelemen lefutásából Sán­­dor lő, de a labda Fogl II. testéről kornerra pattan. Héger rúgja a kor­nért, ívelt, magas labdája a hatos felé repül és egyszerre rohannak feléje Ke­lemen és Fogl 111. Augusztinovics egyszerre csak kiug­rik a kapuból és a magas labdát a mezőnybe botolja. (30. p.) A labdát Percs Jeszmáshoz juttatja, aki Cson­tost szökteti, de Csontost Fuhrmann szereli, aki Stecovitsot szökteti, de őt Fogl iI szereli. Hosszan előreadott labdájával Jeszmás rohan a kapu felé, de négy védőjátékos fogja körül, végre is Kevicky szereli. (32. p.) Majd Blum fejel el Kelecsényi elől egy ma­gas labdát veszélyes helyzetben. Mat­­kovics szökteti Kelement, a labda tőle Stecovitshoz kerül, de Fogl is ment. Veszélyes szituáció az UTE kapuja előtt. Stecovits— Kohut—Héger­r­ Sán­­dor összjátékából Héger lő alig a kapu fölé. (33. p.) Majd Kohut fut le és éles lövését fogja Augusztinovics. Szidon támad, de Fuhrmann hazajátszik. UTE-támadás Jeszmás offszeid állásán akad meg. Az FTC támad, de Kele­ment Fogl iI szereli, hosszú labdáját Baubach fejeli előre. A labdát Csontos kaparintja meg. Áttöri magát az FTC védelmén, teljesen szabadon áll 8 méterrel a kapu előtt és éppen lövésre készül, midőn Fuhrmann és Takács II hátulról fellökik. Gerő 11-est ítél, amelyet Jeszmás a felső bal­­sarokba élesen belő (1 :1). (39. p.) A gól után az FTC vehemensen küzd a győztes gólért. Héger vezet veszélyes támadást, de Fogl III hazajátszik. Augusztinovics sokáig tartja a labdát magánál, a bíró szabadrúgást ítélt 8 méterrel a kapu előttről, de Kohut passzából Kelemen mellé lő. Még egy alkalma nyílik az FTC- nek a győzelmet megszerezni. (41. p.) Héger lefutja az UTE védelmét, centeréz és labdáját Kelemen kapásból lövi az UTE kapujára. Augusztinovics pompásan ugrik a labdáért és a már gólnak látszó labdát kornerre üti­ ki. A kornert Szidon menti, labdájá­val Jeszmás kitör, de Takács iI sze­reli. Mezőnyjátékkal telik el a hátra­lévő három perc és a középvonalon van a labda, midőn a bíró a m­ér­­­kőzés végét jelzi. Kornerarány 3 : 3. ban nem tudta kifejezésre juttatni, sőt egy kis szerencsével a Vivők köny­­nyen egalizálhattak volna, ugyancsak a fedezetsor jóvoltából, amely viszont Ill. két­ gyors, áttörő játékát tech­nikai fölényével akarta ellensúlyozni. Ebből a fölényből sem tudtak azon­ban semmit sem mutatni, sőt néha úgy gázoltak keresztül rajtuk a Vívó­­csatárok, hogy csak a két hátvéd jó helyezkedésén múlt, hogy eredményt nem értek el. Az MTK csapatának összteljesít­ménye nem ütötte meg azt a mértéket, amellyel az FTC és NSC ellen muta­tott formájával elkényeztette a kék­fehérek híveit. A védelme kifogástala­nul látta el feladatát, bár egy-két helyezkedési hibát a terhére könyvel­hetünk. Kropacsek megbízható volt, a két hátvéd közül Mandlt láttuk I jobbára munkában. A Vivők érthetet­­­ lenül a balszárnyat forszírozták, ezt a­­ taktikát Mandl hamar kiismerte és jó I helyezkedésével rendre meghiúsította a támadásokat. Egy hibát követett el, abból is csaknem gól származott. Lenkey fölényes biztonsággal, kitűnő partnere volt, bár egy 11-estől meg­menthette volna csapatát. A fedezet­sor taktikai hibájáról már megemlé­keztünk, egyénileg senkit sem tudunk­­ kiemelni, egyforma szürkén játszott­­ valamennyi. Nadler hiánya erősen­­ éreztette hatását, Weisz úgy a véde­lemben, mint a támadásban meg se­m tudta közelíteni, olyannyira, hogy ha­­ a Vivők nem forszírozzák a balszár­­­­nyat, ezen a ponton súlyos kellemet­­­­­enségek érhették volna az MTK-ot. A csatársor a játék első negyed­­i órájában volt csak az, aminek eddig a szezon folyamán láttuk. A ki­egyenlítő gól után azonban elvesz­tették higgadtságukat és amikor a fedezetsortól kellő támogatásban nem részesültek, hátra kellett gyakran húzódniok, ami természetszerűen ro­vására ment a lendületnek. De a Vivők erős, rámenő játéka is meg­zavarta őket és amikor Orth látta, hogy a kombinációkkal célt nem ér, ráfeküdt a szárnyakra és ilyen módon sikerült is gyakran rést ütni az ellen­fél védelmén. Lenkey 11 és Jeny le­futásai jelentették az állandó veszélyt... bár utóbbi nagyszerű ellenfeleivel szemben gyakran alulmaradt. Orth , feladata magaslatán állott, jóllehet, Schwitzer kitűnően fogta, de egy­szersmind sorozatos­­ faultjai el is kedvetlenítették. Azért is nem láttuk annyira csillogni egyéni kvalitásait, mert rögtön továbbította a hozzá­­­került labdát. Nagyon fogták, egyet­len gólhelyzete volt, azt is értékesí­tené. Opata kitűnően töltötte be­­az összekötő szerepét, ellentétben Molnárral, akinek alig voltak sikerült akciói. A Vívók csapata, amíg egyfelől minden elismerést megérdemel határ­talan lelkesedéssel végigküzdött já­tékáért, amellyel az MTK győzelmét az utolsó pillanatig kétségben tar­totta, másfelől el kell ítélni egypár játékosának féktelen viselkedését. Az a sok alattomos féni, amelyek végigkísérik Schwitzer és Dreszler já­tékát, csak a játékuk eredményessé­gén ront. A fedezetsor, Werner — Schwitzer — Keck összeállításban bá­mulatos munkabírással játszotta vé­gig a mérkőzést. Egyénileg Schwitzer és Werner játéka érdemel említést, különösen Werner, aki a gyors rénst nagyszerűen sakkban tartotta. A köz­vetlen védelem típusa a romboló vé­delemnek. Nem nézték tétlenül az MTK nagyjainak gól-előkészítő mun­káját, hanem mindig idejében tör­ténő közbelépéssel minden ilyen szán­dékot megakadályoztak. Különösen Harrer volt elemében. Neuhaus a ka­pott gólokat nem védhette, egyébként kitűnő volt. A csatársor egyénenként gyors, nagy átütő erővel rendelkező játékosokból áll, de összjéték szem­pontjából még sokat kell fejlődniük. Ebben a tekintetben csak a Szabó — Dreszler szárny mutatott valamit, akiket Skvarek megértően támoga­tott, Kenyeres az egyéni akieókat for­szírozta, míg Menglt elhanyagolták. A III. ker, TVE kezd de a labdát az MTK csatárok kapják. Orth — Lenkey II — Orth — Opata —Jeny akciót" utóbbi pompás lövés­sel fejezi be, a labdát Neuhaus kiejti, de újból elfogja. A tetszetős akcióra összeverődnek a tenyerek. Csak ez kellett az MTK csatároknak ! Időt sem engedve az ellenfélnek a csodál­kozásra, a 2. percben Mandl hosszan előrerúgott labdájára Opata rá­startol, a labdát visszarúgni szán­dékozó Mayherr lábáról azt le­veszi és közelről védhetetlenül be­helyezi. (1 :0). A gyorsan elért gól frappirozza a Vívókat és ennek tudható be, hogy a következő percekben is a Test­gyakorlók csatársora dominálja a terepet. Orth gyönyörű kiadásával Jeny nagyszerű helyzetet teremt a Vívók kapuja előtt, Molnár azonban a kifutó Neuhaus által üresen ha­gyott kapu mellé helyezi a labdát, majd Harrer a mezőnybe továbbítja e labdát. Az 5. percben Lenkey II lefu­tása jelent komoly veszélyt, beadá­sát Neuhaus elnézi, de Opata a kapu mellé helyezi a labdát. A 7. percben jutnak a Vivők első ízben az MTK térfelére, de Szabó és Dreszler egy­mást zavarják és Mandl tisztáz. A 8. percben Schwitzer faultolja Orthot. A megítélt szabadrúgást Orth bombaszerű lövéssel a kapura lövi, azonban Neu­­haus kapujára, tolja, majd a lepattanó labdát Mayherr a gólvonalról küldi a mezőnybe.­­ A 11. percben Szabó—Dröszler ve­­­­zetnek támadást, ebből előbbi közvet­­­­­enül a kapu mellé lő, majd Alengi­­ hibáz jó helyzetben. A 15. percben Orth ideális kiadásával Jeny indul ro­hamra, Neuhaus elfogja, de a labdára startoló Orth-al összeütközik. A kö­zönség élénk zajongása kiséri az ak­ciót és ettől kezdve állandóan a leg­csekélyebb szabálytalanságra pro vagy kontra élénken reagál. Szabó—Dresz­ler támadásából utóbbi beadását Kro­pacsek elfogja, amikor szivarkapapír savarkahüvely , a 20. percben a magát szépen át­dolgozó Skvareket Lenkey­t a bün­tetőterületen belül kézzel lerántja, amit a bíró 11-essel torol meg. Neuhaus a labdát védhetetlenül juttatja rendelkezési helyére (1:1­­) A kiegyenlítés váratlanul éri az MTK-t. A gyorsan elért vezető gól most kezdi magát megbosszulni."A csa­társor elveszti nyugodtságát, a Vivők vérszemet kapnak és hihetetlen el­ '­­szántsággal védekeznek egyfelől, hogy erélyes rajtaütésekkel próbáljanak szerencsét másfelől. Az MTK fedezet­sora ezek alatt a támadások alatt recseg-ropog, minden figyelmüket a szemfüles újlaki csatárokra kell for­­dítaniok és így saját csatáraiknak a támogatására alig marad idejük. Orth azért nem hagyja magát zavartatni, kissé hátrahúzódik és onnan dirigálja széthullni készülő csatárláncát. Opata —Jeny, majd újból Jeny vezetnek eredménytelen támadást, amikor a 26. percben Nyúl 1. foultolja Skvare­­ket. A szabadrúgást Dröszler kapja, akinek kapura lőtt labdáját, Kropacsek Izomerre védi. Ezt Orth fejjel tisztázza. Szabó—Dreszler—Kenyeres akciójá­ból utóbbi lövését Kropacsek fogja. Az első, félóra elteltével kezdődik a mérkőzést teljesen elcsúfító faultok hosszú sorozata, amely a második fél­időben folytatódott, és csaknem a teljes élvezhetetlenségig vezetett. Wer­­ner Nyúl I-et, Dröszler Mandlt faul­tolja, amikor a 35. percben Nyúl I— Senkey II—Orth—Opata—J­eny csoda­szép akciójának befejezéseképen Jeny a háló oldalába lő. Orth—Molnár­— Lenkey II kombinált támadásból utóbbi beadását Harxer fogja el, majd Szabó—Dröszler támadását Kn­opacsek teszi ártalmatlanná. Nyúl II Dröszlert faultolja — aki rövid időre a pályát is­ elhagyja —, Skvarek lövését Kro­pacsek biztosan fogja. Jeny—­Orth, valamint Opata—Molnár támadását Harrer teszi ártalmatlanná, amikor a 39. percben Alengi, Schwitzer labdájá­val megszökik, átemelt labdájával Kenyeres Nyúl­a mellett elhúz, ebből Skvarek lövését Kropacsek kiejti. Kavarodás keletkezik, de Szabó off­­szeidje megakadályozza, hogy az oda­került labdát góllá értékesíthesse. A hátralevő percek Opata—Orth egy­mást túlforszírozó, illetve a Vívók belső triójának agyonkom­bináló tö­rekvéseiben telnek el. Kiemelkedő momentum még Neuhaus pompás vé­dése, aki Jeny precíz kornerrúgását a magasból lehúzza. MTK-III. ker, TVE 2:1(1:1). — Hungaris-uti pálya. — 4000 néző. — Bíró : Kiss Tivadar.— Csődöt mondott fedezetsora miatt, csak éppen hogy győzni tudott kemé­nyen harcoló ellenfelén. MTK: Kropacsek — Mandl, Lenkey I — Nyúl I, Nyúl II, Weisz L. — Lenkey II, Molnár, Orth, Opata, Jeny. — III. ker.: Neuhaus — Harrer, May­­­lerr _, Werner, Schwitzer, Keck — Mengl, Kenyeres, Skvarek, Szabó, Dreszler. Mindig erős lefolyású volt a két csapat találkozása, de különösen iz­galmas volt most, amikor egy esetle­ges győzelem a vezető pozíciót jelen­tette volna a Vivők részére. Óriási erőfeszítéssel feküdtek bele a küzde­lembe és ez elevenítette fel ma is a mérkőzésüket csaknem mindenkor ki­sérő jelenségeket, amelyek a közönség fanatikus viselkedése, majd a soroza­tos faultok és durvaságok alakjában végigkísérték az egész mérkőzést. Ezek már úgyszólván hagyományos jelleget öltöttek és már most hallottunk han­gokat, amelyek a tavaszi reváns alkal­mával visszhangját ígérték a mai meccs mozzanatainak. Öt-hat gólkülönbségről beszéltek az optimisták, ,a papírformát alapul ve­vők, de ezek­ nem gondolnak arra, hogy vannak, csapatok, amelyeknek játékmodora, stílusa, vagy éppen stí­­lustalansága, olyan tényezők, ame­lyek megzavarhatják a klasszis érvé­nyesülését. A mérkőzés­ tényleg úgy indult, hogy az MTK könnyen legyűri ellenfelét. Az első percekben elért gól, az MTK csatársorának jó ideig domi­náló fölénye, sokáig ringattak ebben az illúzióban, amikor a fedezetsor vá­ratlanul felmondta a szolgálatot. Hiába küzdött a csatársor elől. Ha leszerelték, nem volt, aki támogassa. Sokszor beláthatatlan űr tátongott a két csapatrész között. Fiz okozta, hogy az MTK képességbeli fölényét gólok­­ ­ Színházi lát ese­tek, szem- 4 Üvegek, orrcsipletek Zeiss , punklal és Gierz üvegek- ív %Veh Barométerek, hiírcércV, 4 ^ a legjobb kivitelben \ látszeríszeknél \ ^Spest, V, Vörösmarty-tér SOFFŐRISKOLA! Minden öntudatos ember követelje, hogy pénzéért szakszerű kiképzést kapjon, nem kell hangzatos hirdetésekre adni, ne örüljön az olcsó tandíjnak, mert hiányos kiképzés­sel az életben boldogulni nem tud, alapos, komoly kiképzésért forduljon az ország leg­megbízhatóbb autószakiskolájához, ahol je­lenleg is nyolcvan növendék hallgatja az előadásokat, azért felelősségünk tudatában „Viktória" soffőriskolát ajánlhatjuk, mert itt gépész­mérnökök végzik az elméleti és gyakorlati kiképzést modern autókon, műhelygyakorlattal egybekötve, hatóság élőtt sikeresen levizs­gáztatják. Nappali és esti tanfo­yamok kívánság szerinti időben, miután több mér­nök végzi az oktatást. Szakmabelieknek kedvezmény. Tandíj bármilyen­ részletek­ben szethető. Beiratkozás egész nap „Viktória" autószakiskola városi irodájában, VI. kerület, Vörösmarty­ utca 53. Telefon: 13— 90. Levizsgázott növendékek elhe­lyezését elősegítjük. PUCM-IEREKPAIDI GYÁRI ELADÁSI IRODA, VI., LISZT FERENC­ TÉR 9. 1-1 u­wmwn xuiii —PWWWMPii WBmMIvumi. Művészi új sportérmek,­­ plakettek és jelvények­­ Morzsányinál. Bukarest IV., Eskü-uta­­s? I Mindenki lehet soifőr?