Sporthirlap, 1924. december (15. évfolyam, 214-234. szám)

1924-12-01 / 214. szám

2. oldal SPOR­THÍRLAP 214. szám. érdemel dicséretet. Reviczky gólján kívül nem sok vizet zavart, de nem is rontott. Amíg a gyors Vasas bal­­szárny formában volt, nélküle ját­szottak, a második félidőben azonban ő is megtalálta helyét és jó helyezke­désével gyakran megzavarta Himmer —Szentmiklóssy kombinációját A közvetlen védelemben Rupricht fejjel emelkedett ki. Kitűnően sikerült felszabadító rúgásaival, határozott közbelépésével számtalan veszélyes helyzetet tisztázott és gyorsaságával gyakran befogta a nagy előnnyel el­indult Himmert. Matkovich­ tiszta helyzetben biztosan küldte vissza a labdát, de már Takáccsal szemben teljesen tehetetlen volt, aki akkor és úgy ment el mellette, ahogy akart Amsei bizonytalan labdarúgásával sok­szor ijesztgette a zöld-fehér hívőket, komolyabb feladat megoldása elé azonban nem­ állították a Vasas­csatárok. A Vasas csapat minden egyes tagja határtalan lelkese­déssel játszotta végig a mérkőzést. Ha ez a lelkesedés nem párosult minden alkalommal a tudással, az talán a pilla­natnyi indiszpozíció rovására írható. Kutrucz a kapuban nagyszerű kon­dícióban fényes stílusban védett mind­addig, amíg egy Steczovitssal történt összefutása alkalmával olyan rázkódást szenvedett, amelynek nyoma később meglátszott munkáján. _Egy pompás robinzonádja a mérkőzés legszebb jelenete volt, de Keviczky lövése, — amely az FTC kiegyenlítő gólját hozta, — mint egy eltévedt, fáradt puska­golyó, talált utat kezei között a hálóba. A második félidőt szédülten játszotta végig, sőt a mérkőzés végén rosszul lett. Ha ez a baleset nem történik vele, a fatális labdát biztosan fogta volna. Király—Rottler hátvédpár egymást múlta felül pompás játékával. Király-Rajta kívül a Szentmiklóssy—Him­mer szárny mutatott olyan játékot, amely méltó volt a Vasasok minden­kor stílusos játékához. A kapu előtt azonban az ő tudományuk is csődöt mondott, Himmert rendszerint lesze­relték, míg Szentmiklóssy egyetlen­egyszer sem jutott lövőhelyzetbe. A fiatal Grünfeld még tényleg fiatal. El­fogultsága bénítólag hatott az egész csatársor játékára, irányításának nyo­mát sem láttuk, azonkívül lassú és bátortalan, aki teljesen önbizalom nél­kül játszott. Keletien mint szükség­­szélső szerepelt — tegyük hozzá — igen gyengén. Lassú, az összjátékhoz kevés érzékkel bír, a beadásait hiába várták­ a középen. Az FTC kezd, de Steczovits előreadott labdáját Ki­rály visszaküldi a mezőnybe. A Va­sasok támadását Rupricht szereli, majd Takács kiszökése teremt meleg helyzetet, de Kelchent Matkovich ki­nyomja a gólvonalon. A 6. percben­­ Takács nagyszerű egyéni játékkal át­­­­tör a zöld-fehér védelmen, passzát­­ azonban Grünfeld­ elnézi. Majd az­­ FTC vezet gyors támadást Steiner ré­vén, aki Rottler hibájából lefut, be­adását Pataki Kohuthoz emeli, akinek 15 méteres bombája Kutrucz kezében akad­ meg. Sándor hosszú lövése ha­sonló sorsra jut, míg Steczovits a kapu fölé lő. A mezőnyjáték során az FTC támadásait a 14. percben Takács nagyszerű áttörése szakítja meg, de Grünfeld offszeidje elrontja a helyze­tet. A Vasas fedezetsor pompásan­­ dobja most előre csatársorát és a 1I. percben Takács kapja a lab­dát, Keviczkyt és Markovich­ot pompás trükkel falépnél hagy­va, az FTC kapuja előtt terem, a segítségre érkező Rupricht lába között önmagát szöktetve, a labdát közelről a hálóba he­lyezi. (0:1). A váratlan gól után Pataki és Ko­­­­hut szép összjátékkal fenyomulnak a­­ Vasas kapuhoz, azonban utóbbi ma­­­­gas lövése veszély nélkül süvít el a­­ kapu­s fölött. Svohut újabb támadása­­ Király révén kornért eredményez, de­­ Héger iveit sarokrúgását Kutrucz le i­s húzza. Takács szökteti most Kelchent,­­ akit Matkovich kornerre szerel. A­­ sarokrúgást Sándor fejeli, a labda Himraerhez kerül, akinek beadása Takácsot és Kelchent ottszeiben éri. Az FTC belsők fejjátékát Király be­avatkozása teszi ártalmatlanná. A 26.­­ percben Héger beadását Pataki Kohut elé tolja, akinek éles lövése közvetlenül a kapufa mellett süvít el Erre Takács —Himmer eredménytelen támadást vezetnek, amelyet Sándor tesz ártal­matlanná. Most Reiner Kohutot kor­­ner árán szereli, amelyből Kutrucz ki­öklözött labdáját Steczovits fejeli, de a labda a kapuban álló Sándort orr­­szerűen találja. A Vasas fedezetsor ismét nekilen­dül és Sípos—Takács akció­jából Him­mer lefut, befelé kanyarodik, élesen a kapura lő, a labdát Amsel kiejti, de Grünfeld elől sikerül elkapnia. Az FTC erőtlen támadása után a 35. percben Szentmiklóssy—Himmer veszélyes tá­madását Rupricht csak hazaadással tudja védeni, Himmer leszerelt táma­dása után Kohut 40 méterről küldött hatalmas szabadrúgása foglalkoztatja Kutruczot, aki a labdát a lába között csaknem beengedi. A kirúgott labdával Reiner szökteti Kelchent, de ez a labdával nem tud mit kezdeni és a kapu mögé centerez. A 40. percben Kohut újabb szabadrúgásai Kutrucz fogja, Steczovits rárohan, a kezéből kirúgja a labdát, miközben valószínű­leg a térde Kutrucz fejéhez ütközik és Kutrucz elterül a földön, míg Rottler az utolsó pillanatban kornerre ment Ezt Steiner a kapu mögé rúgja. A 42. percben Pataki átemelt labdájával Ko­hut bombaszerű lövése közvetlenül a kapu mellett süvít el, egy újabb ak­ciójából Héger fut le, beadását Kohut Steczovits elé adja, akinek éles lövését Kutrucz elvetéssel védi. SPORTHÍRÜK SZVATEK MIHÁLY, apissabó BUDAPEST, VI., KIRÁLYI PÁL­ UTCA 11 nak nehéz dolga volt az első félidő­ben helyet sem találó Rozsos mögött a veszélyes Kohuttal szemben, de fel­adatát kitűnően meg tudta oldani, ha néha igen szerencsés körülmények közrejátszásával is. Rottler, a vakme­rőségig lelkes és gyors játékával nagy­szerű romboló munkát végzett. A fedezetsorban Rozsosról már szól­tunk, csak annyit teszünk hozzá, hogy a második félidőben helyrehozta hi­báját és kitűnő passzokkal, sikerült fejeseivel helyreállította az egyensúlyt. Sípos fényes formát játszott ki. Néha ugyan nem tudta fenntartani a kap­csolatot a támadás és védelem között, de darabosságából sokat vesztett és kitűnő passzokkal látta el csatárait. Tomecskó fáradhatatlanul küzdött, pasz­­szai azonban nem voltak elég pon­tosak. . A csatársorban külön kell foglal­kozni Takács játékával. A mérkőzés előtt kijön a lábát kipróbálni, pár nagyszerű lövés után öltözni küldi a szintén levetkőzött Kocsist, beáll a csatársorba és bámulatba ejt minden­kit speciálisan egyéni játékával. Vi­gyázott a lábára, néha percekig leállt, de ha elszánta magát egy támadásra, akkor egyszerűen átkígyózott 4—5 ellenfelén, mintha azok ott sem lettek volna. Lövéseinél azonban igazán látni lehetett, hogy vigyáz a lábára, mert azok nem voltak a tőle megszokott hatalmas saroklövések. °o° f \ o'o Ridikül, \ J zsebtárca \ úti készlet _L a a legszebb, leghasznosabb jt és legolcsóbb Mc karácsonyi I újévi ajándék | Csángó Jenő I­ VIII., Rákóczi-út 39.^ Jímel-körut fim Helycsere után az FTC folytatja az offenzívát. Steiner, majd Kohut futnak le a szélen, de ez utóbbit Király kornerre szereli. Héger sarokrúgását Kutrucz Szentmiklóssy­­hoz öklözi, akit Keviczky szerel. A labda Matkovichon keresztül Héger­­hez kerül, akinek bombalövését Kutrucz gyönyörű elvetéssel kornerre tolja. Ebből Kutrucz a labdát kiöklözi és Grünfeld a mezőnybe továbbítja. Héger két tá­madásából Pataki az ötös vonalon el­­botlik a labdával. A 8. percben Kutrucz csak kifutással tudja szerelni a sza­badon futó Hégert. A Vasas nem tud másához térni, viszont az FTC nem tudja folytonos támadásait eredménye­sen befejezni. A 14. percben Takács ismét nekilendül, Sándoron és Kevicz­­kyn keresztül a feléje rohanó Matko­­vich­ csal nagy erővel összeütközik, mindketten elterülnek a földön és megáll a játék. Takács teljesen ártat­lanul lett szenvedő hőse akciójának és a bíró érthetetlenül mégis a Vasas ellen ítél szabadrúgást­. Sípos és Király egyszerre akarják szerelni Kohutot, a labdát Pataki fogja el, de helyezett lövését Kutrucz fogja. A 20. percben megszületik az első Vasas-támadás Grünfeld—Szent­­miklóssyt Himmer révén, azonban a Himmer átadásával kitörni készülő Szentmiklóssyt Fuhrmann és Sándor közreveszik. A bizonytalan Vasas­védelem több lyukat rúg, amire az FTC-csatárok nem számítanak. Pataki gyakran lemarad, viszont Héger túl­ságosan respektálja Királyt. A kitörni készülő Szentmiklóssyt Fuhrmann kézzel rántja vissza, a szabadrúgás­ból Takács három emberen kígyózik át. Amsei kifut, összeütközésükből a labda Szentmiklóssy elé kerül, akit Rupricht leszerel. A 32. percben Ta­kács nagyszerű egyéni játékkal ki­játssza a védelmet, Matkovich­al szem­ben önmagát nem sikerül szöktetnie, mert Amsei kifutással ment. Ezután ismét az FTC veszi át a támadó sze­repet. A 37. percben Keviczkynek mint­egy 25 méterről küldött várat­lan lapos lövése Kutrucz keze között a hálóba csúszik. (1 : 1). A kiegyenlítő gól után Héger és Steiner helyet cserélnek, de nem sok szóhoz jutnak, mert a kiegyenlítő gól annyira feltüzeli a Vasast, hogy ha­talmas offenzívába lép és hajszálon múlott, hogy meg nem szerezte a győ­zelmet. A 41. percben Himmer lefut, Fuhrmann kornerre szerelt. Ebből kavarodás keletkezik, amelyből To­mecskó a kapu mellé lő. Siposs most Takácsot dobja frontba, de 20 méteres lövése a kapu mellé kerül. Az utolsó percben Sipos Kelchenhez passzol, ennek átemelt labdájával Takács ki­tör, a kifutó Amseibe ütközik, de közben Takács labdája az üres kapu felé halad, most megszólal a biró füttye — és utána a labda az FTC háló­jában akad meg. Az történt ugyanis, hogy a biró Takácsot kitörése pilla­natában offszeidán érte, ezt sípjával azonnal jelezte is, de az állóhely közönségének zsivaja miatt csak a második füttyszót lehetett hallani. FTC 11 — Tasas II 3:0 (1:0). FTC ifj.­­ Vasas ifj. 5:1 (1:0). MTK-KAC 2:0 (1:0) Hungária-it-4000 néző.—Bíró: Kann Frigyes. A KAC kemény munkát adott a sérülésébe visszaesett Braun nélkül csaknem végig 10 emberrel játszó bajnok­csapatnak.­ MTK: Remete—Mandl, Lenkey I—Nadler, Weszter, Nyúl II—Braun, Molnár, Orth, Varga, Jeny. — KAC: Varga—Saguly, Dudás—Raix, Beck, Buday— Gresch, Bene, Fürstner, Ölvedy, Gulyás. Az őszi szezonban még egy csapat sem tette annyira kétségessé az MTK győzelmét, mint ma a lelkes játéká­ról már nevezetessé vált kispesti csapat. Hogy a győzelmet a mérkőzés legnagyobb részében Braun nélkül játszva is, kicsikarta, azt első­sorban óriási formát kijátszó hátvédeinek köszönheti. Különösen Lenkey I-et tette váratlanul jó, sőt szenzációs for­mája a bajnokcsapat mai mérkőzésé­nek legkimagaslóbb szereplőjévé, de nem volt sokkal gyengébb Mandil sem. Azt mondhatjuk, hogy ma a bajnok­csapat hátvédei szinte áttörhetetlen bástyát alkottak. Általában rendkívül érdekfeszítő izgalmas küzdelmet vívott a két csa­pat. Úgy indult a mérkőzés, hogy az MTK legaloppozza a kispestieket, az első negyedóra után mindenki nagy­arányú MTK győzelmet sejtett. A KAC lelkes, önfeláldozó csapata azon­ban hamarosan visszaverte a mind nyomasztóbbá váló MTK támadáso­kat, amikor pedig Braun megsérült, majd később kiállt, a KAC teljesen egyenrangú ellenfélnek bizonyult. A második félidőben azután annyira megfordult a játék képe, hogy jó fél­óráig a KAC került nagy fölénybe s minden pillanatban várható volt­­a ki­egyenlítés. A KAC játékát azonban nem ki­sérte a futballhoz annyira szükséges szerencse. Amikor szinte állandóan ostromolta a bajnokcsapat kapuját, három, úgynevezett holtbiztos helyzet­ben hibáztak csatárai. Az első esetben Gresch az ötös vonalról Remete kezébe lőtte, a következő alkalomnál Bene két lépésről a kapu fölé emelte a lab­dát, végül pedig­ Fürstner egy jól irányított lövését az oldalkapufa fogta fel. A helyzet megítélésénél minden­esetre tekintetbe kell venni, hogy az MTK-t nehéz helyzetbe hozta Braun sérülése, aminek folytán támadósora teljesen megbénult s így teljesen rendszertele­nül, ötletszerűen működött a második félidőben. Ekkor bontakozott ki azon­ban az MTK hátvédeinek imponáló játéka: Mandl rutinja, valamint Len­key I ideális romboló közbelépése és térölelő, de amellett jó helyre irányított felszabadító rúgásai. Remete főleg ki­­tűnő helyezkedési érzékének köszön­heti jó szereplését. A fedezetsor a hátvédekkel ellentét­ben teljes egészében méltatlannak bi­zonyult a csapat többi részeihez. Ejjyik Futball-, futó-, korcsolya-, m g 1* atjár­ás­turista-, sfcí-, birkózó- %H§^ I# f% ? " Első Ferenczvárosi Sportiízletten, IX., Lónyay utca 11. sz. Futball-labdák, „ héber KÁLMÁN I CtPQte és fl­töggpoh W Ktom Szentkirályi­ utca 31. s., KfSTONR­A­FI TÚR doktor jogi és közgazdasági szem­náriuma Buda­pest, IX., Ráday­ u. 41. (az egyetemektől 8 percnyire). Telefon: József 10&­90. Fiók: Pécs, Básamalom-utca 8. Miskolcz, Soltész Nagy Kálmán-utca 7. Előkészítés, jegyzet­bérlet tanácskozás. _______ VikíVUmMi St-, RÓDLI-, És TURISTA KORCSOLYA E-JT-SPORTHOZ 250 ezer korona GUTMANN i­­s TÁRSA Budapest, VII., Rákóczi-út 16. sz. Pest­in utánvétellel küldjük, roellítőség közlend*