Sporthirlap, 1924. december (15. évfolyam, 214-234. szám)

1924-12-01 / 214. szám

211.­ szám SPORTHÍRLAP FUTBALLJ­ÁTÉK összes kellékei KERTÉSZ TÓDOR­nál. KRISTÓF-TÉR tagjára sem mondható, hogy klasszis fedezet. Nadler régi hibáját hosszabb pihenője alatt sem veszítette el. Sokat cicázik, csillogtatja célra egyáltalán nem vezető technikás trükkjeit. Mész­­ter, egy lakodalmi úttól fáradtan, csak mint támadó half érdemelte ki a „meg­­felelő* jelzőt, Nyúl II-ik azonban azt lehet mondani, hogy már utánpótlásra szorul­ • A csatársorban Orth és Molnár agi­litása emelhető ki. Orth azonban ma azzal lepett meg, hogy kissé gyakran alkalmazott „jól sikerült* faultokat, amiért birói figyelmeztetésben is ré­szesült. Faultjainak szenvedő hőse leginkább Ölyedy volt, aki egyik faultjánál annyira megharagudott Ortíhra, hogy a férdről felkelve azt ki­áltotta: egyik, játékostársának, aki tör­ténetesen Orthal került szembe, hogy törje el az Orth lábát. Azonban a kö­­zelben­­álló bíró meghallotta a „bizta­tást", s kiküldte a pályáról a­­mér­ges­ Ölvedyt. Molnár két poszton is szerepelt, Braun sérülése után helyette is játszott , kettős feladatát jól oldotta meg. Varga csak a mezőnyben elégí­tett ki, a­ kapu előtt gólképtelen, Jeny sokáig kihívta maga ellen az MTK közönség haragját, már azzal vádol­ták, hogy volt egyesülete ellen nem fejti ki teljes képességét, azonban amikor az utolsó előtti percben a fél­­vonalról egyszerűen megszökött, lefu­totta a védelmet s a kifutó Varga mel­lett belőtte a második gólt, „tettel" bi­zonyította be a furcsa feltevés valót­lanságát, csapatáról általában azt mondhatjuk, hogy a várakozásnak megfelelően jól játszott. Határt nem ismerő lelkese­dése egyenesen imponáló. Hibáztat­nunk kell azonban a több hónapon át betegeskedő Raix beállítását, aki természetesen hosszú betegsége után még­ nem nyerte vissza régi formáját. Varga a szokott jól védett, a két gólról nem tehet. A hátvédek közül Dudás volt a jobbik, Saguly­t a heves mérkőzésben szerzett többszöri térd­sérülése befolyásolta játékában. A fitt Saguly Jeny lefutását meggátolta volna. A halfsorban leginkább Buday tet­szett, aki Molnárt jól fogta, de emel­lett a csatárokat is észszerűen támo­gatta. Beck végig nagy lelkesedéssel játszott s óriási küzdőképességről tett tanúságot, ha a helyezkedésben és technikában csiszolódik játéka, úgy még­ nagy játékos lesz belőle. Raix hosszú betegségét meghazudtoló agili­tással játszott, csupán mint lentebb említettük, fizikummal és futással nem bírta végig a mérkőzést. A csatárok közül senki sem emel­hető­ ki. Gresch nagyon veszélyes és gyors játékos, azonban keveset fog­lalkoztatták, nem erélyes, de a kapu előtt elveszti a fejét Fü­rstner intelli­gens, körültekintő játékos, több erélyt és határozottságot kell­, azonban neki is elsajátítania. Az Ölvedy—Gulyás balszárny adott a legtöbb dolgot az MTK védelmének. Ölvedy ismét ve­szélyes lövő csatárnak mutatkozott, azonban kissé messziről lő, Gulyás egyike legjobban centerező szélső csatárainknak. A KAC Ön kijár a meccsre és o*m fényképez! Petsig mir 90:12 Contepssb-Nettelgépet tol­­liazös, (Imrmonikás), lemez év, filmpackra, 2 kazettával, idő- és pillanatzár­ral*' főmel- 30tővel, métevakálával, c sükíthető és bő­víthető fényr­ekesszel (diafragma), hossz­és keresztirányban, használható tűzfcörkere­­sővel, homályos üveggel mir 480 ezer K-ért kaphat. Felvé­teleit kidolgozzák, negativjeiről nagyítást készítünk. — Vidékre postai szétküldés. HATSCHEK és FARKAS, Bpest Andrássy-út 51 és Károly-körut 26. sz. Az MTK­ kezd és azonnal támad, Raix azonban faultolja Vargát és a bíró szabadrú­gást ítél. A labdát Braun kapja, aki­nek ideális beadását Saguly teszi ár­talmatlanná. Most a KAC-csatárokhoz kerül a labda, de Mandl idejében közbe lép, az MTK gyors egymásutánban négy komért ér el. A 2. percben egy rosszul hátraadott labdára Orth­raint és a magát eléje dobó Varga csak kornerre tudja kinyomni. Jenyt Varga kifutás­sal szereli. A következő percben a kiszökő­­Tény két eredménytelen kor­­nert ér el. Az utóbbinál nagy tumul­tus támad a kapu előtt, végül Varga a kapu fölé lő. Raix rendsze miatt szabadrúgás a KAC ellen, a labdát Nyúl II fogja el, akit Dudás korner árán szerel le. Az újabb sarokrúgást Braun a kapu mögé küldi. A 6. percben vezeti a KAC az első komoly támadást, a labda azonban taccsra kerül, ufjabb támadását Bene húszméteres hosszú lövése fejezi be, amelyet Remete biztosan véd. A 10. percben Jeny gyönyörűen lefut, be­adását Orth kapásból élesen a kapu fölé továbbítja. A következő percben Braun összefut Budayval, kiújul térd­sérülése és elhagyja a pályát. Ezután a KAC vezet támadásokat, de csatárai a kapu előtt addig této­váznak, amíg az MTK pompás formá­ban levő védelme szétzavarja őket. Gulyás szépen centerezett labdáját a kitűnő helyzetben álló Fü­rstner ki­hagyja. A 16. percben Braun visszatér, de csak a statiszta szerepére szorít­kozik. Ölvedynél a labda, kidriblizi Nádiért, de közeli lövése a kapu mellé jut. Kirúgás után az MTK nyomul fel, a támadás azonban Jeny offszeid­­ján megakad. A 17. percben esik az MTK első gólja. Nádler párnával Orth­ dribli­zik, majd gyönyörűen szökteti Molnárt, aki 16 méterről fél­magas lövéssel menthetetlen gólt lő. Felállás után is az MTK támad, Jeny szép beadását azonban Varga elhibázza. A halfsor támogatásával a KAC Kalszárnya vezet támadást, de csak egy eredménytelen szabadrúgást ér el. A két bekkpár pompásan mű­ködik, a csatársorok nem tudják meg­közelíteni a kapukat és így nagyobbára a mezőnyben folyik a játék. Az MTK egyik támadásánál Varga szépen szök­teti Orthot, akinek gyönyörű lövése a kapu mellé kerül. A KAC erősen küzd a kiegyenlítő gólért, de a csatárok nem tudnak megbirkózni az ellenfél védel­mével. Egy veszélyes helyzetük adódik, de Raix szép átadását Gulyás a kapu mellé tejeli. A következő pillanatban már az MTK támad. Orth Saguly mellett kiugrik, lő, de a jól helyezkedő V­arga elfogja a labdát. A kék-fehér támadások erőteljesebbek lesznek, Molnár lövése azonban a kapu fölé, Vargáé pedig a kapu mellé megy. Varga újabb erős labdája most már a kapura megy, a kapus eldobja magát, de a labda emberről Orth elé pattan, akinek lövését a földön fekvő Varga mellett Saguly rúgja ki a kapuból. A labda a jobb oldalra kerül, ahol Bu­day Nádler elöl kornerre rúgja. Az eredménytelen sarokrúgást ,Sa­guly hibájából csakhamar egy másik korner követi, amelyből Braun óvatos lövése a kapu felé kerül. Ezután csökken az MTK-támadásoknak az ereje és az utolsó percek minden ér­dekesebb eredmény nélkül telnek el. Szünet után az MTK csak tíz emberrel jelenik meg a pályán, mert Braun lábfájása miatt nem játszik tovább s igy a jobbszárny üresen maradt. A KAC most fokozza az iramot, ebben a félidőben többet támad és alkalma lett volna a kiegyenlítést is megszerezni. A 2. percben Orth— Varga—Jeny szép összjátéka után utóbbi a kapu fölé lő. Gulyás lapos beadását Mandl visszarugta, Gulyás fejjel Benc elé tálalja, aki azonban két méterről a kapu fölé emeli. Az MTK balszárnyának támadásánál Sa­guly megrándítja a lábát és néhány percre kiáll. A KAC egy bekkel játszik és min­den kombinációt nélkülöző mezőny­játék folyik. A 9. percben Molnár hosszú iveit labdát küld a kapura, amelyet Varga csak nehezen tud ki­ütni. A következő MTK-támadást Jeny rontja el, a kispestiek támadását pedig Gresch kezeli, de gyenge lövése fejezi be, amelyet Remete könnyen véd. A KAC-támadások egy komért hoznak csak, eredményt azonban nem. Jeny offszeidán kapja a labdát, lefut vele, de lapos beadását Varga elfogja és a mezőnybe továbbítja. A kirúgott labdával a kispesti csatárok nyomul­nak fel, de Ölvedy hosszú lövését Remete lehúzza. A további támadó akciókat a biztosan működő védelem rombolja szét. A 16. percben Bene 20 méteres Szabadrúgása alig valamivel a kapu felső sarka fölött süvít el. Raix jó be­adása Ölvedy lábáról lecsúszik és a labda a kapu mellé kerül. Most az MTK kapuja felszabadul, Orth egye­dül kiszökik, de Saguly szereli, köz­ben azonban ismét megrándul a térde. A következő szép támadást Orth irányítja, szökteti Molnárt, akit Dudás kornerre szerel. A sarokrúgás után Jeny a kapu fölé lő. A 20. percben Jeny szépen lefut, beadását Molnár kapásból hajszálnyira lövi a kapu mellé. Szabadrúgás után Greschnél a labda, beadása azonban nem sikerül. Ismét a kék-fehér csatársor kerül frontba. Molnár labdája kapu mellé kerül, Orth és Molnár újabb lövését pedig Varga fogja. Orth inkább a |M0i3IAiMO * f szivarkapapír szivarjiahüvely­ű halfsornak segít, mint a csatároknak és ekkor az MTK némi fölénybe ke­rül, kombinatív játékot azonban nem­ látunk, hanem mindkét csapat hossza magas labdákkal dolgozik, amelyeket rendszerint az ellenfél fog el. Mégis Orth küld hosszú lapos labdát az­ ellenfél kapuja felé, amely azonban a léc mellett süvít el. (29. perc.) A KAC lelkes játéka fokozza az iramot, Gresch és Ölvedy labdáit Rt. meze fogja, Ölvedy újabb lövése a kapu mellé jut. Orth faultolja Ölvedyt, ■ a szabadrúgás azonban nem hoz ered­ményt Orth erősebben játszik, több­ször kisebb faultot vét, amikor a 31. percben Ölvedy oda szól társának, aki Orthal küzd a labdáért, hogy „tördel a lábát”. A bíró kiállítja, nehogy a já­tékosok durvaságokat kövessenek el.. A támadások percről-percre vállal­­koznak, közben az MTK három ered­ménytelen komért ér el. A 40. perc-­­ben Molnár helyet cserél Vargával. A 42. percben Jeny lövése a kapu fölött süvít el, míg a másik pillanatban már, az MTK kapuja forog veszélyben. Fürlsnernck a­ kornervonalról leadott labdája a felső kapulécen csúszik vé­gig, de Remete ártalmatlanná teszi. A 7. percben Jeny a félvonal­­ról egyedül lefut, kidriblizi Sa­­gulyt és góljával bebiztosítja­ az MTK győzelmét. A­ gól után a KAC javára szabad­rúgás és vége a mérkőzésnek. MTK II—KAI­ II 1 : 0 (1: 0). Az MTK csapatában Kropacsek védett, MTK ifj.— KAC ifj. 2 : 2 (1 : 0). (ORTH ÉS KÉGLER) sportÁru üzlete ideiglenesen * jó az ÁR­­UTca 1. al­att van. ? i 3. oldal UTE—BEAC 4:0 (2:0) Lágymányosi pályás. —1300 néző. — Bíró: Schllek Gyula A múlt hetinél gyengébben játszó UTE biztosan győ­zött a csatárjátékban semmit sem javuló BEAC ellen. UTE: Augusztinovics—Fogl II, Fogl III- Kelecsényi, Peres, Király—Leitner, Argyelán, Jeszmás, Csontos, Groszn­ann. — REAC: Gál—Forgó, Boór— Pesovnik, Sághy, Solymossy—Pluhár, Erhardt, Papp, Hidassy, Marczinkó. A beteg Szidott helyén tartalékkal felálló UTE — bár nem játszotta ki azt a formát, amellyel a múlt héten megadásra kényszerítette a Vasasokat — biztosan nyerte a mérkőzést. De nem keltett ezúttal rossz benyomásra REAG sem, amely kemény munkára késztette az újpestieket s ha a csatá­rok gólképtelen volta nem állja az útját az eredmény elérésének, a vere­ségét egy- két adott góllal szépíthette volna. A­z UTE csapatának az a része nem váltotta be teljesen a reményeket, amelytől a múlt vasárnapi játék után a legtöbbet vártunk: a tatársor. A Vasasok ellen mutatott egységnek ezúttal kevés nyo­mát láttuk s a középre koncentrált nagyobb átütőerejű támadások helyett inkább szárnytámadásokkal fenyeget­ték a BEAC kapuját. Ennek a támadó taktikának főként az volt az oka, hogy a BEAC keménykötésű védelme kö­zépre tömörült s igy Jeszmás nem tudott kellő szabad teret találni arra, hogy nyugodtan irányíthassa a játé­kot s ugyanezért áttörései is ritkábban sikerültek. A BEAC védelem munkája Csontost is megzavarta, úgy­hogy — ha agilisabb, küzdőképesebb volt is, mint egyébként — neki is ritkán si­került tiszta helyzetet teremteni magá­nak a kapu előtt. Meg kell adni azon­ban, hogy úgyresz más, mint Csontos, amkor ki tudott szabadulni a BEAC védelmi gyűrűjéből, nyugodtan, fölé­nyesen használta ki a kínálkozó hely­zeteket. Nagy lendülettel játszott a kitűnő technikával rendelkező Argyetán, aki állandóan aktivitásban volt a támadá­soknál és több veszedelmes hely­zetet teremtett a BEAC kapu előtt. A szélsők közül meglepett a Szidont helyettesítő Groszmann agilitása, gyor­sasága és körültekintése, amellyel a jó helyzeteknek egész sorát dolgozta ki és a gólok közül kettőt elő is készített. Leitner különösen a második félidő­ben, amikor többet foglalkoztattak, mu­tatta meg, hogy egyike a tehetsége­sebb szélsőknek. .Gyors lefutásai és pontos beadásai mindig veszélyt je­lentettek a BEAC kapujára. A halfsor, amely a múlt vasárnap olyan fényesen állotta ki a tűzpróbát, ezúttal is teljes mértékben megfelelt. Peres a középen pótolni igyekezett, amivel feszmás adós maradt, okosan, körültekintően foglalkoztatta a csatá­rokat és folytonos frontba küldésük­kel ostromló erejüket növelte. A két szélső half közül — bár Kelecsényi is derekas munkát végzett — inkább Király tetszett, fáradhatatlan volt­­a­ NEUMANN M. ruhaárasza, IV­, Múzeum-körus 1. Férfiöltöny Férfi átmeneti kabát Fiúöltöny Fiú átmeneti kabát Női ruhák Női kosztu­m Női kabát Férfi-, női-, gyermekcipők NEUMANN M. ruhaáru­háza, IV., Múzeum-körus 1.