Sporthirlap, 1926. február (17. évfolyam, 18-33. szám)

1926-02-01 / 18. szám

­1926 február 1., hétfő SPORTHÍRLAP MÓRA ERNŐ (VÁC) angol úri szabó, VII. Miksa­ utca 2. Zugló VII. kér. AC—Testvé­riség 1:1 (1:0). ?— Amerikai-úti pálya. — 1500 néző. — Bíró : Vass Ernő. Zugló VII. kér. AC: Spindler— Maszlonka,­­Blaskó—Juhász, Pálffy, Bayer—Magyar, Hajdú, Sefcsik, Pol­­lacsek II, Neumayer. Testvériség: Somogyi—Löwy, Pénz­váltó— Öjvedy, Rajnik, Módi—Nagy, Hegedűs, Szalay, Pajor, Berkes. A másodosztály két vezető csapatá­nak, a múlt évben még harmadosztá­lyú Testvériségnek s az első osztályból kiesett zuglói együttesnek a találko­zása kemény, izgalmas és változatos küzdelmet hozott. A játék azonban nem volt reális, mert a mélyen fel­ázott pályán a bokáig érő sárral kel­lett elsősorban megküzdeniük a játé­kosoknak s igy azok természetszer­űleg nem fejthették ki teljes tudásukat. Az első félidőben a zuglóiak voltak többet frontban s egy elhibázott tizen­egyes után meg is szerezték a vezető gólt. Helycsere után a Testvériség tá­madott többet, de csatárai a kínálkozó helyzeteket nem tudták kiaknázni. Hogy mégis sikerült a Testvériségnek az eredményt az utolsó percekben döntetlenné tenni, az nem a zöld-fehér csatároknak a javára írandó, hanem Spindlernek, a Zugló VII. ker. AC kapusának a súlyos hibájául róható fel. Ennek, ellenére a meccs eredmé­nyét a mutatott játék alapján, bele­értve az irreális pályát is, igazságos­nak kell elfogadnunk. A mérkőzés a zuglói csapat vehemens támadásá­val indul meg. Sefcsik és Neumayer sorozatos támadásait a Testvériség védelme nehezen tartja fel s bőven akad dolga Somogyi kapusnak is. A zuglói támadások alól a Testvériség lassan szabadul fel s több veszélyes, de eredménytelen támadást vezet, főleg szélsői révén. Félórai csapkodó játék után Somogyi a rátámadó zuglói csa­tárok egyikét faultolja. A bíró tizen­egyest ítél, amelyet Pálffy pontosan Somogyi kezébe rúg. A 39. percben Neumayer vezet támadást, kicselezi Lőwit és mintegy tizenkét méterről jobb­lábbal éles gólt rúg az alsó balsarokba, amelyet Somogyi meg sem kísérel vé­deni. (1:0). A gólra a Testvériség Berkes révén támad, akinek ötméteres lapos, védhetetlennek látszó lövése az ellenkező kapulécnél süvít el. Az utolsó percekben a Testvériség sorozatos, de eredménytelen támadásokat vezet a zuglóiak kapuja ellen.­­ Szünet után az első percben Neumayer öt méteres pompás lövése a­kapufa éléről pattan autra. Majd a Testvériség veszi át a játék irányítását, s támadást táma­dásra vezet, de csatárai a jó helyze­teket elü­gyetlenkedik. A 23. percben Berkes áttöri a tétovázó zuglói védel­met, de a döntő pillanatban a kapu­ból kiugró Spindlernek rúgja a lab­dát. A játék mindinkább izgalmasabb lesz. A 31. percben Hegedűs megsérti a határbírót, amiért a bíró kiállítja. A tíz emberrel küzdő Testvériség ellen a zuglói csapat most több veszélyes támadást vezet. A 40. percben Pénz­váltó megsérül s kiáll, egy perc múlva pedig a bíró állítja ki Neumayert, durva játékáért. A 43 percben Szalay szökteti Nagyot, akinek éles beadását Spindler ügyetlenül kiejti, s a befutó Pajor a hálóba rúgja a labdát. (1:1). A bíró, három perccel hosszabbítja meg a mérkőzést, s ez alatt az idő alatt a Testvériség igen veszélyesen támad. A Zugló FII. ker. AC csapatában Pálffy centerhalf végezte a legnagyobb munkát, aki a támadás­ban és a védelemben egyaránt elis­merésre méltót produkált. Fedezettársai átlagteljesítményt nyújtottak. A csa­társorban Sefcsikitek­ konveniált leg­jobban a mély talaj, aki felváltva szöktette szélsőit, akik szintén jól voltak diszponálva. Hibául róhatjuk azonban fel Neumayernél, hogy min­den támadása közben visszafelé cse­lez s úgy centerez. Az összekötők gyengébben működtek. A közvetlen védelemben Maszlonka és Blaskó hasz­nosan játszottak, míg Spindler néhány szép védésének értékét a gólt előidéző hibás labdarúgása a minimálisra szál­lította le. A Testvériség csapatában a közvetlen védelem nehéz munkáját ha nem is a legnagyobb biztonsággal, de teljes igyekezettel s szorgalommal látta el. A fedezetsor legjobbja a fáradhatatlan Rajnik volt, lefutásaival és beadásaival, lövéseivel azonban adós maradt. Pajornak volt néhány átgondolt akciója, míg Szalay nem volt mindig higgadt. Hegedűs még kissé félénk, de tehetséges csatár, Nagy nem eléggé határozott. UTSE-BSE 4:3 (2:1) Szt. László-­téli pálya. — 200 néző. — Bíró: Fenyves Miklós. UTSE: Csajka — Dinnyés, Reisner — Hose, Wilheim, Laukó IV — Trenz, Laukó III, Szandarszky, Seiden, Ányos. UISE: Udvardy — Szűcs, Sopon­yai — Váradi, Proll, Plenk — Torna, Ká­lix, Novotny, Borsy, Hein. A­­régóta nem szerepelt UTSE vá­ratlanul szép győzelmet aratott a BSE felett. Az UTSE csapata a játék ele­jétől kezdve gyors iramot diktált, amelyet a BSE csak az­­első félidőben tudott átvenni. A második félidőben a valóságos sártengerben játszó BSE- védelem kifulladt, s igy az UTSE ál­landó fölényben játszott. Kapu választásnál az UTSE-nek ked­vez a szerencse s igy a BSE kezd, de támadása nem hoz eredményt. Az 5. percben Szűcs a 16-oson belül fel­vágja Szandarszkyt, a tizenegyest azonban Reisner a kapufának lövi. A 12. percben a BSE vezet támadást, de Kálix messziről a kapu mellé lő. Majd az UTSE nyomul fel, a BSE védelem azonban, Szűccsel az élén, mindent ment. A 19. percben Hein fut le, de Dinnyés leszereli. Pietl jó pasz­­szával Torna veszélyeztet, jó beadását azonban Novotny a kapu mellé lövi. A 30. percben Hein beadását Novotny védhetetlen lövéssel góllá értékesíti (0:1). A 31. percben Hein a kapu mellé lő. A 32. percben Trenz okos beadásával Laukó III kitör és védhetetlen gólt lő (1:1). Kezdés után Ányos tűz le­s be­adásából Szandarszky megszerzi csa­patának a vezetést (2: 1).­ Az UTSE- ostrom továbbra is tart és a 43. perc­ben Leiden leadását Trenz gyengén Udvardy kezébe lövi. A BSE támadá­sával ér véget az első félidő. A II. félidő 2. percében Trenz pompás beadását Udvardy bravúrosan védi. A 4. perc­ben Ányos lefut, beadását Szandarszky kapja, akinek szép passzával Laukó III kitör és az elvetődő Udvardy mellett gólt lő (3:1). A 7. percben az UTSE jobbszárny vezet támadást s Laukó 111 mesteri passzát Szandarszky góllá ér­tékesíti (4:1). A 8. percben Szandar­szky hajszálnyira a kapu mellé lő. A 15. percben Hein beadását az UTSE védelem kihagyja és Plenk szép helyezett gólt lő. (4:2). A 17. percben Laukó III tiszta helyzetben gyönyörű lövést irányít a kapura, Udvardy azonban szenzációsan kor­nerre védi. Ezután Hein fut le, be­adott labdájára az UTSE védelem rástartol, de Tom­a előbb éri el a lab­dát és helyezett gólt lő. (4: 3.) A 26. percben Ányos magára vonja a BSE védelem figyelmét s ekkor hirtelen centerez, Laukó III tisztán kapja a labdát, de Udvardy pompás rávetéssel fogja a lövést. Az UTSE további támadásai a bravúrosan védő Udvardyn akadnak meg. A 37. perc­ben Hein kitör, de szép lövését Csajka kornerre védi. A 43. percben Szűcsöt a bíró utánrúgásért kiállítja. Az UTSE csapatának és a mezőnynek legjobb játékosa Reisner volt, aki mint hát­véd, nagyszerű játékot produkált. A halfsor kimagaslóan legjobb em­bere Wilhelm volt, míg a csatársorban Szandarszky és Laukó III játszott mindvégig kitűnően. A BSE védelmének Szűcs és az önfeláldozóan védő Udvardy voltak az oszlopai. A halfsorban Prell kissé lassan moz­gott. A csatársorban az agilis Kálix és Borsy tűnt ki, bár a többiek is megfeleltek. UTSE II.-BSE II. 3: 0. Főv. TKör— UMTE 1:0 (1:0). — Frangenán utcai pálya. — 1000 néző. — Bíró: Stubetzky István. — Főv. TKör: Sonnenschein—Bav­­linka II., Bavlinka 111.—Terifay, Stem­­ler, Török—Praszkó, Molnár, Billitz, Vollay, Sárközy. UMTE: Bódis—Belcsik I., Nagy— Baranyai, Péter, Belcsik II.—Vár­konyi II, Várkonyi I., Lutz III., Vörös, Spiegel. A teljesen felázott talajon a Főv. TKör csapata erős küzdelmet vívott az UMTE legénységével. Az UMTE mezőnybeli fölényét a kapu előtt nem tudta befejezni, ezzel szemben védel­mének egyetlen súlyos hibájából a Főv. TKörnek sikerült megnyerni a mérkőzést. A Főv. Tkör kezdi a játékot, s már a 2. percben Fiegel sarokrúgása veszélyeztet, de a jól helyezkedő Stemler tisztázza a helyzetet. A 6. percben Bavlinka II komért vét, amely azonban eredménytelen. Két perc múlva Fiegel újabb komért erőszakol ki. A sarokrúgást Sonnenschein szé­pen parírozza. Lassan felnyomul a Fev. Tkör is, s a 25. percben Vellay szabadrúgását Bódis gyönyörű elve­téssel védi. A 37. percben Billitz szép labdája Vellaytól Sárközihez kerül, aki élesen a kapura lő, s a labda Nagy lábán irányt változtatva, a hálóba perdül. (1: 0). A második félidő elején az UMTE megtartja fölényét. A 3. percben Bavlinka Kendsze sza­badrúgást hoz az UMTE­­javára. Fiegel éles lövése kornerre jut. A sarok­rúgás azonban eredményseiért. Ezután a­ Fev. TKör támadásai is élénkebbé válnak. A 7. percben megint korner van az UMTE ellen, de Belcsik I tisztázza a helyzetet. Hosszú mezőny­játék után Várkonyi II ugrik ki, szép beadását Lutz III rendsze rontja el. A 40. percben Molnár kiadásával Sárközi fut le, de éles lapos lövése irányt téveszt. Az utolsó percekben az UMTE ismét fölénybe kerül. A Vár­­konyi testvérek támadását Lutz III, majd a Fiegel rontják el. Megint Vár­­kon­yi vezeti a támadást, de beadás helyett a kapu mellé rúgja a­­ labdát. A győztes csapat kapujában Sonnenschein megbízható kapuvédnek bizonyult. Bavlinka II. kitűnően játszott, míg fivére túlerélyes volt. A halfsorban Terifay szorgalmas já­tékos, úgyszintén Török is. Stemler nem pótolta kellően a hiányzó Lutz NI-1- A csatársor igen gyenge. Egye­dül Vellay mutatott biztató formát. Praszkónak mindkét félidőben a nagy sorban kellett játszani s igy nem mu­tatta azt a formát, amit tőle vártunk. Billitz állandóan fejlődik, Molnár já­téka nem eredményes. Sárközi agilis játékos. Az UMTE csapatában Fiegel volt egyedül ve­szélyes. Lutz ill.-ja, alig lehet ráis­merni , egy teljesen letört játékos be­nyomását kelti. Várkonyi II. sem felelt meg. Bátyja a mezőnyben jó volt. Vörös megfelelt. A halfsorban Fehér lassú volt, lát­­szott rajta a tréning hiánya. Belesik 11. jól mozgott. A bekkek közül Belesik 1. kiváló volt, akinek sok munkát adott a bizonytalanul játszó Nagy. Bódis a gólnál hibázott, egyébként megfelelt. SS-, ródli-, korcsolya felszerelés és ruházat, hó és sárcipő VESZÉLY BK BUDAPEST, IV., VÁC­ UTCA 9. SZ. Futball, atlétika és az összes sporttal-­ szerelések legjobb, legolcsóbb beszerzési forrásai ORTH ÉS KÉGLER I ANDMASSY-UT 33. SZ. AZ ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI TANÁCS. LEVENTE-EGYESÜLETEK, MLSZ, MOVE­S ÉS A RENDŐRSÉG SZÁLLÍTÓJA KÉRJEN ÁRJEGYZÉKET - RENDELÉSEKET EXPRESS UTÁNVÉTTEL fcfiMUBMBBgW.'U'aiBggBaESagBSHgBSkfiBIHMMBMHIBWBaBCIgHBaeffi 3 MODIANO ♦ HOD1ANO ttivarfapapir szivarkahüvely | Bessiei szerelések | KERTÉSZ TÓDOR-nil, KRISTÓF-TER A második osztály góllövői. 7 gólt lőttek : Fröhlich (BAK), Dán (Főv. TKör), Letcsik (Zugló VII. ker. AC), Senger (UMTE), Ruff II (MÁV). 6 gólt lőttek: Praszkó (Főv. T. Kör), Berkes (Testvériség), Kenderessy (URAK), Klovács (BTSC). 5 gólt lőttek: Gácsy (BAK), Reis­ner, Laukó III (URTSEL Rajnik, He­gedűs (Testvériség), Lő­in (URAK). 4 gólt lőttek : Szandarszky (UTSE), Vellay (Főv. T. Kör), Fiegel (UMTE), Madarász (MÁV), Lovicsek, Talmács (BTSC). 3 gólt lőttek: Trentz (URTSE), Nagy dr. (BAK), Novotny (BSE), Lutz III (UMTE), Durmics, Jakab (Világosság), Pohlt (RÁC), Payor (Testvériség). 2 gólt lőttek: Seiden (URTSE), Vaczek, Neumayer, Bán, Brenner (Zugló VII. ker. AG), Sárközy, Dö­­mök (Főv. T. Kör), Braganti, Simon, Börzsei (BTSC), Schreck (URAK), Pócs, Mikes (Világosság), Borsy (BSE), Tárnok (RÁC), Malatinszky (EMTK). 1 gólt lőttek: Kadlerovics, Hossó (URTSE), Reiner (VII. ker. AC) Pin­tér, Milosevits, Grünwald (BAK), Gu­lyás, Maurer, Csendes, Schuck, Pleszkó (EMTK), Totth, Feldmann, Medcharik, Vida B., Tirk (KAOE), Ölvedy, Sza­­lontay, Vécsei (Testvériség), Bruda, Schuch, Kreisz (ETSC), Klein, Gutt­­mann, Gönczy (URAK), Várkonyi I., Tupi, Péter, Vörös (UMTE), Stricker, Tóth (Világosság), Czinner, Purczeldi, Ivanics, Vági (MÁV), Hein, Raik, Plenk, Thoma (BSE). Ön,gólt vétettek: Gallogi, Kovács I. (EMTK), Bavlinka II. (Főv. T. Kör), Nagy (UMTE), Szántó (RAC). Sok pénzt kaphat tPhér­eralért, szőnyegért stb. ROTTENBERG-nél, VI. ker., Pamnay­ Ede­ utca 46. sz. (volt Szerecsen-utca )­• Telet: L.S03-26. Kívánatra jövök. Ugyanott fenti dolgok kaphatók. Frakk- és szmokingkölcsönzés. Könyv- és zenemulajdonságok megrendelhetők KOMÁROMY KÁROLY-nál Budapest, I. ker., Krisztina-körut 81. sz. , Rádió Amatőr Tudja N­IVJAR, HOGY RÁDIÓ-KÉSZÜLÉKET ÉS ALKATRÉSZEKET LEGOLCSÓBBAN FÜRCHCSOTT GYULA e.­ektrotechnikai és rádió-nagykereskedésében (VII ker. Donány-utca 63. szám­.) vásárolhat. Treian K­leiset 40-43 Nagyban­­hal*