Sporthirlap, 1928. április (19. évfolyam, 39-50. szám)

1928-04-02 / 39. szám

________________________________ látva partnereinek akcióképtelensé­­gét, ekkor a szélekre terelte a játékot különösen Tárnokot foglalkoztatta, akinek lefutásaiból alakultak a kék­­fehér kaput fenyegető helyzetek. A második félidőben azután lendületbe jött Mészáros és Holzbauer is, s most a kiváló áttekintőképességű center az­­ész csatársort foglalkoztatta, bizto­sívá ezzel az offenzíva erejét. Ekkor jutott többet szóhoz Buresch is, aki az e­lő félidőben tartalékolt erejével u­gyancsak meleg helyzeteket terem­et. A támadóperiódus alatt mutat­­koztak meg különösen Szofián nagy kvalitásai, amelyek csak azért nem tudtak teljes­­mé­­tékben eredményre ütni, mert a Hungária-védelem árgus ,■-lem­ekkel ügyelt a­ jeles center min­ini mozdulatára. A Sabaria kezd. . vonnál támad is, de a szöktetett Tár­­■k jó helyzetben hibáz. Az ellenfél dületét azonnal átveszi a Hungária szép játék alakul ki, amelyben a­­-fehérek kombinatív csatárjátéka ■ vm­inál. A Konrád által szellemesen a.. gindított akciók azonban mindig gakadnak valahol. Weinhardt a 10. percben kerül először komoly helyzet­­be, amikor a kiugró Konrádot kifutás­sal szereli. Egy következő támadás , még veszélyesebb, a szombathelyi ka­­s megint kifut, a labdát azonban kiejti, de a Hungária-csatárok lekésik a­ ziccert. Közben a Sabaria neki-neki­­ndul egy-egy támadásnak. Mindig Szofián a roham megindítója és a tá­madás minden alkalommal el is jut a kapuig, de a kék-fehér védelmi trió biztos fellépése megakadályozza az eredményt. Az első igazán nagy hely­zet a 28. percben adódik és pedig a Hungáriának. Holzbauer labdáját Szo­fián átengedi a szabadon álló Mészá­rosnak, aki késlekedik és végül is lö­vése emberbe megy. Az elpuskázott alkalom után még néhány biztosan sze­­relt Sabaria-akció következik, majd a 31. percben Konrád ismét­­megindítja a néhány percre megakadó offenzívát. A kék-fehér center kitűnő lab­dájával Jeny lefut, viszapas­­ Szolja a labdát a közben jól helyezkedő Konrádnak, aki elöl Prém kézzel üti el a labdát. Nem vitatható 11-es, amit Hir­­zer biztos lövéssel küld a kapu jobb sarkába. (1:0). A gól után úgy látszik, hogy a Hun­gária biztosan nyeri a mérkőzést, mert nagy fölénybe kerül. Ám a kék­fehér akciók befejezetlenek vagy rosz­­szul befejezettek. Csak a 40. percben kínálkozik újra gólalkalom. Hirzer hátulról előretör és Konráddal össze­játszva lövőhelyzetbe kerül, ám Wein­hardt kifut eléje és a lövés a kapusba megy. Egy perccel utóbb Skvarek küldi jó helyzetből a kapu fölé a lab­dát, majd Weinhardt szereli kifutás­sal a Konrád által szöktetett fenyt. A második félidőt Skvareknek a 16-osról kapu fölé kül­dött lövése nyitja meg, de azután a Sabaria jut szerephez. A 3. percben a Buresch labdájával kiugró Stofiánt Mandl kornerre szereli. Buresch sarokrúgását Stofián kapura fejeli, a labda Kocsis­ról visszapattan Szofián elé, aki a kapuba emeli. (1:1). A gólt Hungária-próbálkozások kö­vetik. A 6. percben a Haar beadására startoló Skvarek lövését Nagy Korner­re menti, a sarokrúgást Weinhardt alig tudja elkapni a fejelni készülő Jeny elől. A szorongatott Sabaria-ka­­put egy szabadrúgás szabadítja fel s ezzel megkezdődik a szombathelyiek győzelemmel kecsegtető felnyomulása. A kék-fehér b­alfsor centrumán aka­dálytalanul jutnak át a meg-megújuló támadások. Ezek egyikének Szofián 35 méteres lövése Fehér kezei között a felső lécre és onnan a­ kapuvonal elé pattan , a nagy zűr­zavarban végre Nádler kornerre ment. Mintegy ne­gyedóráig alig jut lélekzethez a Hun­­gária-védelem. Végre a 20. percben Lchneider szabadrúgást a Sabaria ka­puja elé tereli a játékot. A labda a tisztán álló Skvarekhez kerül, aki ka­pásból­ akarja lőni, de lecsúszik a lá­báról és kapu mellé fut. A 37. percben a Sabariának még egy jó helyzete van. Buresch magas beadását Fehér nem tudja lehúzni, a labdát kiejti, a­ szombathelyi csatárok rástartolnak,­­ de túl idegesek ahhoz, hogy a rumlit ki tudják használni. A hátralevő percekben egyik csapatnak sem adódik újabb gólalkalom. Boronkay Gábor fölén­k nyugalom­mal vezette a mérkőzést .-- határozott fellépése teljes mértékben biztosította a játék sima lefolyását, kezd frontba jönni. A 36-ik percben Drössler beadását Lengyel a gólba lövi, ám a bíró érthetetlenül még a lövés pillanatában lefütyüli a helyzetet. Két perc múlva Takács II. labdáját a háttal álló Werner karjaival elka­szálja, a megítélt 11-est pedig Turay védhetetlenül a sarokba küldi. Két perc múlva Mácsay lefut, ideális beadását Konyor a hálóba juttatja. 1:1. A hátralevő öt percben inkább a III. ker. van fölényben, de egy siker­telenül, reklámjait 11-esen kívül érde­mes feljegyezni való nem történt. Az utolsó pillanatban Király lerúgja Rú­zsét. A második félidő eleje a bajnok­csapaté. Már az első percben két komért érnek el és a 6-ik percben megszületik a győztes gól. Turay okosan szök­teti Takácsot, aki a kifutó Neuhaus előtt a kapuba helyezi a labdát. Még néhány percig a zöldfehérek támadnak, majd változatos játék ala­kul ki. A III. ker. csatárok többizben lőnek karmra, a legveszélyesebb azon­ban Obitz labdája,mely hajszálnyira süvít el Amsei hálója mellett. A 25-ik percben Mácsay veszélyes támadást vezet, Obit­­zot kidriblizi, már szabad az útja a kapuig, amikor a bíró fütyül. Obitzot figyelmezteti és szabadrúgást ad a III. ker.-nek. A közönség percekig tartó zajongással fogadja a bíró ítéletét. Ez­után ismét Rázsó kerül jó helyzetbe, majd a 35-ik percben Király durván belemegy Bukoviba, azonban úgy lát­szik félve a következményektől, saját magát is le hagyja­­vitetni a pályáról. Nemsokára mindketten visszajönnek. Az utolsó percekben Kohut kapufát lő, majd az utolsó előtti percben Takács I. durván fellöki a jó helyzetben levő Dresslert. Vicenik Ede objektivitását nem óhajt­juk­ kétségbe vonni, bizonyos azonban, hogy ezúttal feltűnő indiszpozícióval küzdött és hibás ítéleteinek javarésze a III. kerületeiket sújtotta. Ferencváros—­II­. ker. FC 2:1 (1:1) Ferencváros: Amsel — Takács II., Hungler — Fuhrmann, Bukovi, Obitz — Rázsó, Takács II.,­­Turay, Szedlacsek, Kohut. — 111. ker. FC: Neuhaus —­ Kenyeres, Lenkey — Werner, Magyar, Király — Mácsay, Lutz III., Konyor, Lengyel, Drössler. Az első harminc perctől eltekintve, amikor a bajnokcsapat nyomasztó fö­lényben volt, érdekes és változatos küzdelmet vívott a két csapat és a mutatott játék alapján a Ferencváros meg is érdemelte a győzelmet. Sőt, mondhatnék, hogy a szerencse az új­lakiaknak kedvezett, mert a zöld-fehér csatársor még a holtbiztos helyzeteket is elhibázta és talán nem is nyertek volna, ha a bíró néhány durva hibát el nem követ a III. ker. F. C. terhére. Nem adta meg egy tiszta góljukat, ve­szélyes támadásaikat lefújta — és sza­badrúgásokat rúgatott velük — úgy hogy ezt a hátrányt a lelkesen küzdő óbudaiak már nem tudták egalizálni. A bajnokcsapat csak az első félidőben játszott nagy formát, ekkor azonban klasszisokkal bizonyult jobbnak ellenfelénél, szünet után már jórészben mezőny­játék folyt, ami főképpen a Ferencváros fedezet­sorának visszaesésével magyarázható. Amsei a régi biztoskezű kapusnak bizonyult. A hátvédek közül ezúttal Takács volt a jobb, aki viszont túl erősen játszik. A fedezetsor a játékidő első felében fölényesen, a második félidőben néha bizonytalan­ul mozgott,­különösen Obitz hagyott ki több ízben. A csatárokat idegesítette, hogy semmi sem sikerült. Takács II. legalább három biztos hely­zetet, melyekből máskor biztos gólt lő, rontott el. Rázsó veszélyes volt, Turay pedig úgy látszik kezd rendbe jönni, a balszárny azonban valamivel gyen­gébben funkcionált, mint máskor. A III. ker. FC-ben a közvetlen védelem kifogástalanul dolgozott, a fedezetsor csak az utolsó félidőben tett ki magáért, a csatárok nem értik meg egymást. Egyénileg a közvetlen védelmen kívül elsősorban Magyar tetszett, Werner is jól fogta Kohulot, ellenben Király játékát leron­tották felesleges durvaságai. A csatár­sorból csak Konyor és a két szélső játéka érdemel említést. Már az első percekben nagy fölénybe kerül a Ferencváros, Túrás—Takács—Rázsó támadása kor­­nerrel végződik és Neuhausnak több ízben nyílik alkalma a beavatkozásra. A 6-ik percben Kohut kerül jó helyzetbe, azonban bombáját Neuhaus kivédi. Utána Rázsó lövése kerül hajszálnyira kapu mellé. A 11-ik percben Rázsó vé­letlenül megrúgja Lenkeyt, aki 6 percre kiéri. A Ferencváros tovább is döntő fölényben van, Neuhaus kapuja előtt egymásután alakulnak a kritikus hely­zetek, ám minden eredmény nélkül. A 23-ik percben végre a III. ker. is be tud fejezni egy támadást, Konyor lövését azonban Amsei könnyen fogja. Ismét a Ferencváros támad. 30-ik percben Takács kitör és 3 méterről lő,­­ de Neuhaus ment. Ezután már vál­takoznak a támadások. A III. kerd is SPORTHÍRLAP HÉTFŐ, 1928 ÁPRILIS 2. Látcsövek, szemüvegek és az összes optikai cikkek nagy választékban. Védő és sportszem­üvegek bevásárlási forrása Klein Dezső látszerész, Budapest, IV., Kecskeméti­ utca 14. Himmernek Becktől elszaladnia és a kapujából kijövő Adit mellett gólt lőni. 1:0. Ezután változatosan támad mindkét csatársor. A 15-ik percben Busch —Rokis­tovszky—­Solti összjátéka után Solti egészen közelről egyenlít. 1:1. Szeged most erősít, és már két perc múlva Solti pompás beadásából Varga megszerzi a vezetést. 1:2. Csak pár percig örülhet a Bástya a vezetésnek, mert Jeszmás fejes gólja a Vasas­ részére hoz egyenlítést. 2:2. A gól után a Bástya fölénybe kerül, de csak néhány komért tudnak elérni. Már-már döntetlennek látszik a félidő amikor a 42-ik percben Himmer ismét lefut, a mögötte futó Beck hátulról elrántja, a bíró 11-est ítél, melyet Himmer a hálóba helyez. 3:2. A második félidőt nagy hévvel kezdi a honi csapat és a sors ellene fordul,, mert a könnyelműen dolgozó Beck mellett Jeszmás elhúz és az ötödik percben rúgott góllal bebiztosítja csapatának a győ­zelmet. 4:2. Ezután még egy­ ideig támadnak a szegediek, sorsuk azonban véglegesen megpecsételődik a 20-ik percben. Bader lefut, kidriblizi a védel­met és 5:2-re növeli a Vasasok elő­nyét. A 30-ik percben Buscht gáncsolják, a bíró 11-est ítél, Kronberger azonban olyan gyenge lövést küld a kapura, hogy Szülik könyen­­ védi Egy percel később Varga passzából Busch tiszta helyzetbe kerül és beállítja a végeredményt. 5:3. Vasas-Bástya 5:3 (3:2) Vasas: Szülik — Kővágó, Kléin — Wilhelm, Horváth, Szadovszky , Bader, Remm­er, Jeszmás, Szentmiklósy, Himmer. — Bástya: Adit — Beck, Weigl­­hoffer — Steiner, Tóth, Kronenberger — Ábrahám, Varga, Rakitovszky, Busch, Solti. A Bástya legújabban reorganizált csatársora sem vált be. Rakitovszky egyáltalában nem váltotta be a szerep­léséhez fűzött reményeket, Busch — bár igyekezett — nem tudott a kapu előtt érvényesülni és így a belső trió éppen olyan tehetetlen volt, mint a tavaszi szezon eddigi meccsein. A Vasasok ha mással nem, az utolsó félórában mutatott játékukkal feltétlenül meg­érdemelték a győzelmet. A közvetlen védelem majdnem hibátlanul dolgozott, a fedezetsor szorgalmas volt, a csatár­sor is egységesebb, mint a szegedieké. Szülik a gólokat nem védhette, Kővágó kifogástalanul dolgozott, Klein valamivel gyengébb. Wilhelm nem tudta ugyan Soltit lefogni, annál jobban kitüntette magát jó passzaival, amelyekkel a csa­társort ügyesen támogatta, Horváth és Szadovszky elejétől végig szorgalmasan dolgozott. A csatársor és a mezőny legjobb embere a nagyszerűen játszó Himmer volt, akinek minden lefutása és beadása veszélyt jelentett. Jól ját­szott Bader is, míg a belső csatárok teljesítménye a két szélsőé alatt maradt. A Szegedi csapatban ezúttal sem a védelem, sem a csatár­sor nem elégített ki. Achtot már láttuk jobban is védeni, Weiglhoffer — igaz ugyan, hogy sérülten állott ki —­ csak közepeset nyújtott és­ felette gyenge volt Beck, aki a vereségért talán első­sorban okolható. A fedezetsor nem játszott éppen rosszul, de amikor a Vasasok a negyedik gólt belőtték, már nem tudtak újabb lendületet vinni a csapatba. A csatárok közül elsősorban Soltit kell kiemelnünk, aki ezúttal leg­jobb napjaira emlékeztető játékot pro­dukált. Jó volt Ábrahám is, ellenben a belső trió puha játéka nem vezethetett győzelemre A játék nagy iramban kezdődik és már a 7-ik percben sikerül Az utolsó tíz perc unalmas mezőny­játékkal telik el. Kifogástalan bíró­ volt: Biró Sándor. TENISZ stabicia, angol, cing amerikai, angol, labda anF®’1­1'aCKeU amerikai «l­iu trauma num­ svéd P 13.83-tól P 4.40-től p 24.—től­­ EVEZŐS trikó nadgrág cipő ' P 3.20 tól P 3.20-tól p 9.­K­ERTÉSZ 51. Ámordássyi út 36 express utánvéttel j