Sporthirlap, 1929. április (20. évfolyam, 37-49. szám)

1929-04-02 / 37. szám

Ledd, 1929 ÁPRILIS 2. SPORTHIRLAP a forma, amit a szezon elején oly örömmel üdvözöltünk, mikor Fogl III. kiállításával tíz emberre olvadt le az együttes. Nem akarunk rosszmá­snak lenni, de mintha Avernak a vé­delembe való visszavonása szabadítot­ta volna fel az újpesti csatársort­­ a kezdeti tunyaságából. Igaz, hogy még mindig ottmaradt Wetzer a maga kimért, lassú játékával, de viszont a többi három csatár teljes elánnal igyekezett helyzeteket teremteni a Sparta-kapu előtt. Hogy nem sikerült a sok alkalomból egyet is kihasználni a második félidőben, annak nagyrészt Wetzernek a döntő pillanatokban fel­lépő erélytelensége és Spitz hebehur­­.1­.vasága volt az oka. Ströck és P. Sza­bó munkájáról nehéz biztos ítéletet mondani, mert a két szélső a második félidőben, amikor az újpesti offen­­zíva kialakult, hol összekötőben, hol centerben, de legritkábban a szélen volt látható. Igaz, hogy ők vitték tá­madásba a legtöbb lendületet és ők használták ki távolról való lövöldözé­seikkel leginkább a széladta előnyt — sajnos —­ sikertelenül. A halfsorban Eichbaum végezte a­ legegyenletesebb munkát, elő­­ző szimpla játékmodora csak a szak­értő előtt tűnt fel olyan hasznos­nak, mint amilyen tényleg volt. Lutz az első félidőben alig mutat­kozott, ám a másodikban, Rada visszaesése után, mindjobban ki­emelkedett támadólendületével tár­­sai közül. Wilhhelm úgyszólván a védekezésben élte ki magát, de itt azután derekán munkát végzett a Sparta-jobbszárny sakkbantartásá­­val. Fogl II., amíg öccsével játszott, idegesnek látszott, Józsi kiállítása után visszanyerte hidegvérét, s úgy látszik, a bekkposzton feltűnő biztonságot­ és­­nyugalmat eláruló Auer volt reá jó hatással. A máso­dik félidőben azután Fogl II. a vasárna­pi nagyvonalú játékához hasonló biztos, fair és bizonyos fokig elegáns játékot produkált Aditnak volt több igen jó momen­tuma, ám néhányszor fiatalos hebe­­hurgyaságot észleltünk rajta, sze­rencsére fürgeségével ki­ tudta ja­vítani az elkövetett hibákat. A két nemzetközi­ mérkőzés bí­rája, a nürnbergi Sackenreuter, az első napon nagyon megfontolt, alapos játékvezetőnek mutatkozott és nem is volt vele semmi baj. A hétfői meccsen azonban a kemény és a durva játék között nem tudott disztingválni és ítéletei más tekin­tetben is magukon viselték a hatá­rozatlanság, sőt olykor a tájéko­zatlanság bélyegét. E miatt a pá­lyán sok felesleges izgalom és vita keletkezett, ami — bizony — ártott az egyébként teljesen objektív né­met, bíró tekintélyének. A két­­mérkőzésről a következő részletes leírásban számolunk be: Hungária—Sparta 2:1 (1:0) Hungária : Németh — Mandl, Ko­csis — Nádler, Kiéber, Schneider — Haar, Molnár, Opata, Skvarck, Hirzer. — Sparta: Hochmann — Hoyer, Perner — Madelon, Rada, Carvan —­ Kolenaty, Patek, Silny, Moudry, Heima. A Sparta kezd és mindjárt erős tempó kerekedik — a Hungária részéről. Svlébertől kiinduló táma­dásból, Schneideren át Opatához kerül a labda, aki a 16-osról nagy erővel a kapu fölé lövi. A követ­kező befejezett akció is a Hun­gáriáé: Molnár jó labdát kap bal­ról, beigazítja és hajszálra lő a kapu mellé. A tempót most már,a Sparta, is átveszi. Patek támad, át­megy a kekkeken, ám Németh ki­fut eléje és a hátáról szedi le a labdát. Kocsis szabadrúgása rö­vidre sikerül, a h­órihorgas Moudry elcsípi, lefut, Kocsis keresztezi, de a balösszekötő a labdát letolja Helmához, ez lő, s Németh csak kornerre tudja nyomni a sarok felé tartó veszélyes labdát. A sa­rokrúgást Németh ismét kornerre védi, de ebből sem lesz baj. A 10 percben a Hungária szabadrúgás­hoz jut, Kieber lövi, labdája Mol­nárhoz kerül, aki sarokra irányítva fejel, Hochmann balra kiüti a lab­dát és a következő pillanatban ár­talmatlanná teszi Hirzer éles lö­vését is. Mintha a Sparta kezdene felülke­rekedni, mégis a 18. percben a kék­­fehéreknek van nagy helyzetük. Schneider szabadrúgására Haar kö­zépre fut, fejel, a kivédett labda Visszakerül a Sparta kapuja elé. Molnár lövése visszapattan a kapu­fáról Opata elé, aki a kapu­ fölé emeli. A Sparta-támadások nem tudnak az előbbi erővel kibonta­kozni, míg a Hungária egyre job­ban erősít. A 24. percben Hirzer át­megy Hoyeren, a vonalról bead, a meglepően fürge Molnár rástartol a labdára, ám jó fejese a kapufáról visszapattan a mezőnybe. A nagy lendület eredménye azonban nem maradhat el. A 25. percben Perner elveszi Haartól a labdát és kivágja a szélsőt a kornervo­­nalon, ám a labda a mezőnyben marad, Nádler elcsípi, pontosan beadja, a jókor érkező Skvarek mesteri oxforddal, félig a földön fekve továbbítja a kapura, Hochmann hozzányúl a falsos labdához, de az bepördül a ké­ből (1:0). A gól heves akcióra készteti a Spartát, Silny Heima beadásával kitör, de­ a 16-ról nagy erővel a ka­pu mellé lő. A Hungária ellentáma­dása csaknem újabb gólt hoz, Hoch­­mann­ elfogja a kapujára irányított abdát, ám kirúgása rövid, Molnár elcsípi, Hochmann a 16-ig elébe fut, Molnár lő az üres kapura, Perner azonban jól helyezkedik és kifejeli a labdát. Még néhány kárbavesző Hungária-roham s azután "ismét ne­kilendül a veszélyes Sim­y, kiszaba­dul négy Hungária-védő játékos gyűrűjéből, az üresen álló Heimá­­hoz passzol, akinek lövése a túlsó oldalon kimegy. Most Molnár pró­bálkozik néhány akcióval, ám előbb Perner lefogja kézzel, majd lövését Hochmann kiüti, közben a ráfutó Hirzerrel összeütközik és percekig kell masszírozni, hogy ismét akció­­képes legyen. A félidő végén ellany­huló játékba a Kocsis gyenge bekk­­rúgásiét elcsípő Patek hoz élénksé­get, aki lefut, de a kapu mellé lő. A második félidőt sokat ígérő Hun­­gária-attakok vezetik be. Hirzer ki­ugrása ugyan eredménytelen, mert a szélső kiengedi a labdát, ám a 3. perc­ben taccsdobásból Opatához kerül a labda, ő kiugrik vele és a 16-os sarkáról megeresztett hatalmas lövése akadály nélkül jut a kapu túlsó felső sarkába (2:0). Még tart a Hungária kezdeti len­dületéből, szabadrúgásból bonyoda­lom is támad a Sparta kapuja előtt, de azután a Sparta erősít és a 7. perc­ben Madelontól kapott labdával Ko­­leuaty és Patek szép páros já- tékba kezd, végül Kolonaty be­ad, a rumliban védelmi hibák történnek és Silny nyugodtan helyezi a labdát a sarokba (2:1). Még tart egy ideig a Sparta tá­madófölénye. Moudry lövését Németh elvetéssel védi, majd Kada labdája a kapu fölé kerül. Most Skvarek ügyes testcsellel kirohant, szökteti Hirzert, ez Hoyer mellett bead, ám Opata lö­vése vérszegény, Hochmann könnyen fogja. Ezután Révész mester a Hun­gária csatársorát átcsoportosítja: Skvarek játszik centert, Hirzer a bal­­összekötő, Opata megy a balszélre. A csatárj­áték ezzel mit sem nyer lendü­letben, sőt mintha teljesen­ ellany­hulna, viszont a Sparta offenzívája élénkül. Különösen Patek kezd veszé­lyes lenni, akit Kolenaty jó taktiká­val támogat. A baloldal is felnyomul, ám Heima lövése az oldalhálóba sza­lad. Hirzer két próbálkozását csírájá­ban elfojtják, majd a kiugró Skvare­­ket lefantolják, de a következő, perc- Újpest—Sparta isi (1:1) T­jpest: Adit — Fogl II., Fogl III. — Wilhelm, Lutz II., Eichbaum — Ströck, Auer, Wetzer, Spitz, P. Sza­bó. — Sparta: Hochmann — Burger, Perner — Madelon, Rada, Carvan — Kolenaty, Patek, Landmann, Silny, Kuchta. Kezdetben nincsen egyik részről sem kialakult akció, mígnem az Új­pest felnyomul, a labda hátraperdül és Lutz II. a tizenhatosról a kapu fölé lő. Most Silny rohamoz, lövése Fogl III.-ról Kolonaty elé pattan, an­nak csavart lövését Adit fogja. Fogl III. hosszús labdája P. Szabónak jut, le is kerül vele a kapu elé, de a lassú Wetzer lekési a jó beadást. Most Fogl III.-nak egy kis toalett­­hibája támad, ki is áll néhány percre, hogy rendbe szedje magát, majd ami­kor visszatér — mintha az előbbi balesetért még dühös lenne — né­hányszor jól belemegy a Sparta-csa­­tárokba. Azok sem maradnak adósak, de a bíró csak Fogl III.-at fújja le és majd amikor az felvágja az áttör­ni készülő Pateket, kiállítja az újpesti bekket. Auer megy hátra bekknek, Újpest négy csatárral játszik tovább. Ter­mészetesen mutatkozik is visszaesés és a­ 26. percben Perner szabadrúgását Adit ki­üti jobbra, Kolonaty elcsípi, egy lépésről lő, a felső lécre, onnan a centerbe pattan a labda Landmann elé, aki az üres ka­­puba vágja (1:0). A Sparta támadó fölénye állandó­sulni látszik, ám Fogl II. és a bekk­­szerepbe feltűnően jól beilleszkedő Auer — a két szélső hal­ közremű­ködésével — egyre másra szerelik a meginduló akciókat. Az Újpest cson­ka csatársora nehezen lendül ismét játékba, ám egyszerre nagy elánnal fekszik bele a Lutztól támogatott új­pesti csatárnégyes. A 1í7. percben kornerre szerelik P. Szabót, akinek pontos sarok­rúgását Ströck befejeli (1:1). A kiegyenlítő gólra a Sparta kemény támadásokkal felel, Silny megereszt egy régi időkből való harmincméteres lövést, amit Adit csak elvetődve tud kivédeni. Azután Patekinek lenne al­kalma megszerezni a vezetést, átevic­kél a bekkeken, ám lövése a kapu fölé kerül. A bíró most helytelenül kor­­nerre ítél a Sparta javára, de a határ­bíró bemondására visszavonja. A Sparta-támadások az utolsó percek­ben elernyednek és ismét a csonka újpesti támadósor jut szóhoz. A második félidőben Landmann és Silny helyet cserélnek, az új­pesti csatársorban a játékosok egyre-másra váltogatják a helyü­ket. Most az újpestieket támogatja a szél, de egyelőre a középen túl alig jut a játék. Patek indítja meg a támadásokat, jó passzt ad Silny­­nek, aki már a kapu előtt van, amikor Auer lekeresztezi és a prágai csatár lövése a kapu mellé fut. A Spartának, úgy látszik, csak eddig tartott az erőkészlete, mert innen kezdve javarészt újpesti ro­hamokkal telik az idő. Igaz, hogy ezek is csak rapszódikus táma­dá­­sok, amelyek nem adnak különö­sebb dolgot a Sparta védelmének. Ströck beadását Perner mégis kéz­zel fogja le a tizenhatoson kívül, Ströck szabadrúgása a tizen­egyesnél felálló védővonal mögé kerül, Spitz kiugrik, de csak orr­­heggyel éri el a labdát, amely a kapu mellé csavarodik. A Sparta részéről Landmann igyekszik len­dületbe hozni a csatársort. Szabad­rúgás, ebből bonyodalom támad az újpesti kapu előtt, végül Kada mellé lő. Újpest most újít, Wetzer­­ jut lövéshez, aminek meglenne az ereje, ám­ a szél a kapu fölé emeli a labdát. A Sparta öregein nagyon mutat­kozik már a fáradtság, míg az Új­pest-csatársornak még mindig van előkészlete. Spitz nagyon szép lab­dát juttat P. Szabónak, aki mind­járt bead, Wetzer be is lövi a lab­dát, de P. Szabó ofszájdja miatt a bíró nem érvényesíti az akciót. Új­pest csonka csapatának fellépése kezd nagyon impozáns lenni, de csak a mezőnyben. A támadások jól indulnak, a tizenhatosig el is jut­nak, de ott vagy Spitz, vagy Wet­zer lekési vagy elhamarkodja a be­fejező akciót. A 24. percben P. Szabó pontos kornerét Auer fejjel Wet­­zerhez csúsztatja, a center is fejel igen jó helyzetéből, de a labda a kapu fölé siklik. Perner oxforddal hibáz egy labdát, amely kornerre perdül, Ströck sarokrúgását Burger kifejeli, Spitz lő, Hochmann kiüti a labdát, most Wetzer jut lövéshez, de csak a kapu mellé megy a lab­dája.. Silny előretörése oldja fel a Sparta defenzíváját, a labdája Pa­,­tekhez kerül, aki néhány lépésről I Labda, cipő, tenniszütő, ruházat, tenniszpályafelszerelés IV., Váci­ utca 9 3 MODIAHO ben Skvarek ismét labdához jut és a 16-osról a kapu fölé lő. Most kezd veszedelmesen felülkere­kedni a Sparta gépies támadómunká­ja. Silny helyett a nehézsúlyú Moudry adja a lendületet. Egyik passza Pa­­tekhez, onnan Silnyhez kerül, ám a center régi lövőbiztossága hiányzik és a labda a kapu fölé kerül. Moudry fejesét Németh kiejti, ám a rástar­toló Silny elől még van ideje elfogni, úgy látszik, mintha a Hungária már nem tudna többé támadásba lendülni és a védelembe szorulna. Ám Hirzer egymásután több veszélyes egyéni ak­ciót kezdeményez — sikertelenül, de legalább felszabadítja ezzel a Hungá­­ria-kaput a Sparta-offenzíva nyomá­sa alól. Megjelent új képes árjegyzékünk TcK . 886_38 ingyen­es bérmen­tve küldjük ............. . ■ ARKANZAS sportérnek, verseny díjak Alapítva 1896 Budapest, IV., Váci­ utca 23. sz. . .11...­—— Az ország legnagyobb sportdijüzlete