Sporthirlap, 1931. június (22. évfolyam, 51-59. szám)

1931-06-04 / 51. szám

-tv* ■ nTi'ivr­’.ri CSÜTÖRTÖK, 1931 JÚNIUS 4. SPOR­THIRLAP Ragyogó prágai csat­ár­játék, elgyötört Hungária, csapnivalóan rossz bíró, így született a túl nagy vereség Sparta—Hungária 7:3 (2:1) — A Sporthírlap tudósítójának telefonjelentése. Prága, június 3. A Hungária csapatában úgy szokás bízni, hogy akármilyen mérsékelten szerepel is odahaza a kék-fehér együt­tes, a nemzetközi mérkőzésein min­denkor kettősen megfeszíti erejét és feltűnően jó eredményekkel erősíti a hírét. Ennek a Hungária prágai mér­kőzésén nyoma sem volt. Most minden hatványozottan for­dult a Hungária ellen. Prágában amúgyis nehéz az idegen csapatoknak és különös fátum üldözi a magyar együtteseket. Betetőzte a bajt az, hogy a Sparta megújhodott csatár­játékában hirtelen olyan tényező ke­rült szembe a Hungáriával, amely ez­zel a mai állapotában semmiképpen meg nem birkózhatott. A szédületes formában lévő Sparta és az elgyötört Hungá­ria: ez volt a mérkőzés külső képe. És ehhez járult még a brünni bíró, aki elvégezte'' azt, ami a Sparta-pályán még elvégezhető volt. Tizenkétezer néző volt a Sparta sporttelepén, amikor a csapatok az öl­tözőben megjelentek. Humpelik bíró­jók vannak, kétezer is Kiéber bravú­­­ros beavatkozása ment itt. De azért egyszer mégis kiszabadul a cseh ,jobbösszekötő, hatalmas lövés, a kis Szabó kapusnak alkalma van meg­mutogatni az oroszlánkörmeit. M Látrak viharkabát, hátizsák, készítőnél, Molnár Gyulánál, VII., Károly­ körút 3/c Telefon: 821­ 02 levizitelt a Hungária csapatánál és Preiszmann alelnök, mintha előre meg­érezte volna az eseményeket, arra kérte a bírót, hogy nagyon ügyeljen a durva játékra, sőt az objektivitást is figyelmébe ajánlotta. Aztán a csa­pathoz is szólt az alelnök, küzdésre, jó eredményre biztatva a játékosokat. Jól kezdődik így elég jó­ hangulatban lépett a Hungária csapata a pályára, udvarias taps is fogadta, általában az első per­cek szép reményeket tápláltak. Felállás: Sparta: Kaspar — Pemer, Sturoky — Madelon, Rada, Srbek — Podhra­zil, Hartl, Braine, Silny, Sokolar. Hungária: Szabó — Mandl, Kocsis — Kiéber, Weber, Sebes — Varga, Bardzky, Kalmár, Hirzer, Titkos. Mesés volt a kezdet: lábról-lábra száll a labda, Kalmár jobbszárnyat szöktet, Varga kibontakozik és ha­talmas lövése a kapufán akad fönn. Ahogy a csehek némán állottak ennél a felvonulásnál, ez a hirtelen gól egyszerre eldöntötte volna a mér­kőzés sorsát. De hát nem sikerült, a Sparta észhez térhetett és bár ered­ménytelenül, de támadhatott. Utána rögtön Titkos szökött el, a remek lefutást értelmetlenül korner címén állítja meg a bíró. Újra a bal­szárnyat indítja Kalmár, közben megpróbálkozik a jobbszárnnyal is, de Varga kínosan bizonytalan, nem érdemes vele kezdeni. Amellett: a Sparta jobbszárnya, főleg a szélső, csodás ezen a napon, Kocsis meg éppen nagyon gyenge, hát súlyos­ba­ IV., Kossuth Lajos­ utca 6 Egyenruhák és polgári öltönyök. Tisztek és kar­­paszományosok szabályszerűen felszereltetnek. Nagy Kálmán Nagy választék angol szövetekben! Remek magyar gól, gyors egyenlítés és egy pompás cseh bomba 2:1-es vezetéssel fordul a Sparta Jobbszárnytámadás, korner, ebből Hirzer élesen a kapu fölé lő. Aztán Braine és Weber összeütköznek, a magyar fiú a hátára esik, ki kell szál­lítani. Balszárnyakció következik, Hirzer eleven. Titkos álmos és ront. A Spar­ta szépen fölfejlődhet, Podhrazil újra elugorhat, Kiéber újra menthet. Most gyors és lendületes a játék, Kalmár kapásból lő, a kapus védi. Aztán Kada vág hirtelen kapura, itt a felső léc ment. Aztán Kada faul­tol, szabadrúgás, ezt most We­ber lövi, Barátky beront, fejes gól, a bíró sípol és mutatja, hogy hendsz, csak azt nem mutatja, hogy kinél! De a gól már nem késik, Kalmár kiugrik, hirtelen átját­szik Barátkynak, ez meg húsz méterről gyilkos lapos lövést irányít a jobb sarokba. (0:1). Barátky tényleg megérdemelten kap egy csókot a centerétől. De már közeledik a reváns, Braine már lövésre jut, Szabó kapus remek védést mutat be. Van néhány Hun­gária-támadás itr­ -,de túl sok a mes­terkéltség, tologatás, homokba ful­ladó kombinálás. A 18. percben pe­dig Hartl szökteti Madelont, ez éle­sen centerez, Braine hirtelen félmagas 25 méteres lövéssel kapásból továbbítja a labdát a­­ balsarokba. (1:1). A Sparta szárnyat kapott. Sokolar lendül neki, eddig észre sem vettük, hogy ez is „tud”. Kornert szerez, újra lefut, a labdát Braine fogja, bombát lő, hogy a kapus elejti, de azért újra ráveti magát és mégis elfogja. Élénk a Sparta, Hartl szólózik, betör, két lépésre áll a kis kapustól, aki reflex­­szerűen oldalt nyúl és a gólvomlon el­fogja a labdát. A közönség gólt kö­vetel, de a bíró „hajthatatlan”. Néhány akcióval a Hungária bal­szárnya riposztoz. Egy pompás Hirzer-lövés, a kapus védi. Barátky húzódást szenved, láb­izmait úgy kell összetapasztani. Erre megint a Sparta rohamoz, Kiebernek úgy kell ráfeküdni Silnyre, csak a másik belső érvényesülhet. Ismét kitört a Hungária, Hirzer ellenállhatatlanul rohan, lövés, megint kapufa! Most már jönni kell a Spar­­tának. 33. perc: Hartl fejese ragyogó, Braine villámgyorsan lövésre fordul, átveszi a labdát a másik lábára és irtózatos lövéssel a nap leg­szebb gólját szerzi. (2:1). Élénk és változatos maradt a játék a félidőig. De újabb esemény már nincs. Mint a gőzgép, dolgozik a prágai csatársor, egymásután négy gólt rúg és a Hungária csak nehezen szépít az eredményen Az öltözőben legtöbben a bírót szidták, ezzel voltak elfoglalva. We­ber a derekát fájlalta, a zuhanás fájt, amit a Braine taszítása követ­keztében szenvedett. Barátky pedig újabb tapaszokat ragasztat a sérü­lésére. A Sparta diktálja a második fél­időt. Nagy iram, Sparta-fölény és Sparta-siker. Támad a Hungária is, de mintha nem is ismerné a gólszer­zés tudományát, csak kombinál. We­ber, Kalmár, Titkos lendül előre, itt az akció elfullad. A Sparta annál si­keresebb. A 3. percben Braine indítja Podhrazilt, a szélső elfut, centerez, Hartl úgy kapja a labdát, hogy moz­dulnia sem kell, csak lőni ké­nyelmesen. (3:1). Szenzációsan megy most a prágai csatárjáték. Braine úgy irányít, hogy megfoghatatlan minden labdája. Az egész támadó vonal pedig feltartha­­tatlan. A 7. percben Sokolar hosszú centere átmegy Hartl oldalára, a jobbösszekötő kapásból lövi a labdát, minden erejét beleadja és a gól sikerül. (4:1). Aztán Sokolar elfut orszájáról, de ezúttal lefújják. Általában a Sparta belga centere az új pályán, ő dirigál. 12. perc: Podhrazil nagyszerűen átjátsza magát, center ez teljes erővel, át az or száj­ban váró Sokolarnak, aki két lépésről a léc alá rob­bant. (5:1). A sérült Wéber most kiáll, Rebró jön be jobbhallnak, Kiéber a center­­half. Nem sokat lendít ez, mert a Sparta nagyon friss, még egyre erő­síti a tempót, a Hungária meg csak fáradt, elgyengült együttest mutat. A 15—25. percekben utolsó elkese­redett Hungária-ostrom, sorozatos lövések, tömörülő prágai védők. Csakhogy a támadásokban nincsen rendszer, összefogás, a pesti belsők mind önállóan igyekeznek áttörni. Kalmár kicselez két embert, a har­madikon elakad. A kavarodásban Pemer kézzel is véd, de a bíró nem látja az ilyesmit. Aztán vége az ostromnak, kezdődik újra Szabó kapus szereplése! A finis viszont nagyon gazdag a gólokban. 31. perc: Podbrazil elszáguld, centerezés, Sokolar két lépésről a léc alá igazít. (6:1). Egy perc múlva Perner felökleli Titkost, tizenegyes, Barátky belövi (6:2). Éppen ekkor omlik össze a Hungá­­ria-halfsor. 40. perc, a Sparta olcsó gólt sze­rez. Veszélytelen támadás, Kocsis hazastoppol Szabónak, ez csak lágyan nyúl érte, Soko­lai beront, gólba sodorja a lab­dát. (7:2). 41. perc: Barátky áttör, robog, gól t ! Elkeseredett nyilatkoza­tok a bíró ellen Preiszmann: A bíró elcsalta a meccset. Külföldi bírót kértünk, a cseh BT nem akart meghajolni. Ettől függetlenül­ a Sparta jobb volt. Mandl: Szétszedem ezt a bírót. Rada: Jobb volt a Sparta és meg­érdemelte a győzelmet. Tény az is, hogy a bíró egyik fél számára sem volt kifogástalan.* A Hungária csütörtökön reggel Hannoverbe utazik, ahol pénteken az ■ Arminia ellen játszik. 3 ODIAMO szagot érezni, ekkor érkezik Styroky, felvágja a csatárt, a bíró­­ kornert ítél. Varga lövi, Kaspar fogja, de fut­nia kell, labdahordozásért sípol a bíró. Itt következik a bíráskodás csúcspontja. 42. perc: Hirzer áll a szabadrúgásnak, nagy egyszerűséggel bevágja a kapuba, a labda senkit sem érin­tett, de azért a bíró teljes nyu­galommal megadja a gólt. (7:3) Végre a mieinknek is van hasznuk a bíró tudatlanságából. Ami még hátra van, alig érdemel említést. Legfeljebb, hogy lefújás után a közönség úgy háborog a rossz bíró ellen, hogy rendőrök fogják köz­re és adnak számára díszkíséretet, amíg elvonul. A belga Braine pompás irányítása mellett fényesen dolgozott a Sparta csatársora A Sparta friss és erőteljes, a já­téka csupa rugalmasság, akcióképes­ség. Főleg a csatársorbában. Ezzel szemben a Hungária fásult és enervált, ha akar sem tud eléggé küzdeni. Az együttes fáradtnak és elgyötörtnek látszik, főleg a csatár­sorában. Ebből már kialakulhatott az ered­mény. Csak a két összekötő dolgozott dicséretesen. De Hirzer is, Barátky is egyéni játékos, köztük a gyenge Kal­már, ebből komoly harci csatársor nem alakulhatott. Még Titkos lett volna harcképes, néhány jó momentu­ma volt is, de nagyjában ő is messze van mostanában a különklasszistól. Varga pedig a legjobb indulattal sem illethető elismeréssel... Nagyon nehéz az ilyenek mögött halfolni. Weber megkísérelte, fejesei programszerűen szépek voltak, más­különben bizony nagyon gyengécske volt ő is, igaz, hogy korán megsérült. Sebes sokkal mérsékeltebb, mint az utóbbi időben megszoktuk, Kieber meg azzal volt elfoglalva, hogy ki­segítette a centerhalfot. Rengeteg súly nehezedett ilyenfor­mán a védőkre. És még itt is: Kocsis újoncjátékát játszotta és Mandl is csak egy félidőt lehetett kifogástalan. Az újonc kapusnak voltak sikerei. Remek tehetség, csak még egy kis ■-rutin hiányzik. A Sparta tartalékkapusa nagyon jó lábon áll a szerencsével. Előtte két kemény hátvéd, de azért elég távol a régebbi Sparta­­bekkek tudásától. Viszont Kada most is óriási, ő irányítja a fedezeteket. Jó partnere Madelon, viszont Sibek gyengécske. A csatársor fenomenális, Braine olyan formában van, mint talán soha életében. Szenzációs dirigens és lövő. Mellette két nagytudású összekötő, az egyik csupa raffinéria, a másik a tiszta gólerő. És két ragyogó szélső, főleg Sokolar. Ez a csatársor bizony toronymagasan állt a Hungária szét­szabdalt csatársora fölött.