Sporthirlap, 1933. október (24. évfolyam, 79-86. szám)

1933-10-02 / 78/a. szám

2 Hétfő, 1933 október 2. ÍJ HA CSAK A V­A0 .TÖKÉLETES TUNGSRAM IZZÓLÁMPÁVAL ELLÁTOTT CSILLÁRT VEGYÜK MEG. A TUNGSRAM-MŰVEK FELELŐSSÉGET VÁLLALNAK AZ IZZÓLÁMPA MINŐSÉGÉÉRT. ­ Alit csinál Meisl A visszaérkezés után Nádas Ödön és Fábián Pál a megérkezett Nemzeti Sportokból olvassa, hogy Meisl áttér a skót rendszerre. — Meisl szereti az ilyen megle­petésszerű rajtaütéseket — jegyzi meg Nádas. — A nyolc-kettő előtt is hirtelen tért át a W-rendszerre s most meg hirtelen a skót formá­ciót veszi elő. Meisi-ve­l egyébként az éjjel be­szélgettem a játékról. A magyar csapattal kapcsolatban mindent tud. Számára nincsen meglepetés. De szomorúan jegyzi meg:­­— Hol vannak a régi szép idők, amikor szebbnél-szebb játékot hoz­tak a magyar—osztrák találkozók. Az egyik csapat jobb játékot nyúj­tott, mint a másik. Ma már ez nincs meg. . . Vérbeli hajrá­­stílusokat kell játszani. Nádas Ödönnek is ugyanez a véleménye, de ő hozzáfűzi: — Ha netalán most sikerülne győznünk, akkor átírunk az Inter­­­mational Board-hoz, hogy t­ágítsa vissza a régi les- s állás szabályt­ zz­al együtt a régi szép játékot. A vezérzsarunkat az OFB paldtájáhart az osztrák OTT elnöke üdvözli A délelőtt folyamán egyébként a magyar csapat vezérkara Usetty Béla elnökkel az élén Minder Fri­gyessel, Kenyeres Árpáddal, Fá­bián Pállal, Dinyés Lajossal az ÖFB, azaz az Osztrák Labdarúgó Szövetség új palotáját szemlélte meg. Az MLSz vezetőit itt üdvö­zölte Schmidt Tivadar, az osztrák ÓRA JAVÍTÁSSA munkadíja • . • P­EJ Jp üveg vagy mutató 40 Illl. Pót- ® landa alkatrészeket legolcsób­­ban számítjuk. Egy évi jótállás. Törhetetlen óraüveg megvárható G Á R­D O S órás, Múzeum­ körüt 2. szám OTT elnöke. A pompás egykori grófi palotában sorra jártuk a szebbnél-szebb termeket s különö­sen a nagyszerű tanácsterem tet­szett mindenkinek. A terem köze­pén ott díszeleg az a kézzel festett zászló, amelyet az MLSz 1906 no­vember 4-én Budapesten lejátszott magyar—osztrák mérkőzés emlé­kére adott szomszédainknak. Bezárkózva Ezalatt, féltizenkettőkor a ma­gyar csapat tagjai szállodájukban ebédhez ülnek, majd az ebéd után nyomban mindenki szobájába vo­nult és a csapat tagjait hermatiku­­san zárják el az ezerféle tanácsot adó kávéhzi Konrádoktól. De nem­csak a játékosok, hanem a vezetők is eltűnnek. Ennek oka az, hogy 1 órakor befutott a különvonat és megjelentek a potya­jegy-kérők. Most azonban csalódással kell visz­­szaforduln­iok, hiába keresgélnek, nem találnak senkit, másszon nem vittünk (!) — baj van Közben már izgatottan várjuk a masszőr érkezését.. Fábián Pál még az este, az érkezéskor jelezte az osztrákoknak, hogy masszőrre van szükségünk. Az volt a válasz, hogy majd a szállónkba küldik el a Vienna masszőrjét. Már reggel kellett volna jönni, de hiába vár­ i|f | fi 7 ír f| Weszely István volt alkalmazottjai AlVft&V sportazlate, IV, Kigyó­ utca 2 Túrafelszerelések viharkabáz­, cipő, alumínium áru szül­ tünk rá. Hiába vártunk ebéd után is, a csapatnak masszázs nélkül kellett elindulnia, a pályára. Mint már említettem, dresszbe öltözve és befűzetlen cipőkkel száll az autóba a magyar gárda. Útközben azon tanakodunk, hogy jó lenne az olasz —osztrák atlétikai viadalról meg­szerezni az olaszok masszőrjét. Nádas Ödön kapitány fennhangon ki­ is jelenti: — Addig nem állunk ki, amíg nem kapunk masszőrt! Három óra után pár perccel ér­kezünk ki a pályára, felesleges az izgalom, az osztrák masszőr már ott van az öltözőben s nyomban munkába is veszi a fiúkat. Dollfuss megérkezik Negyed négykor kissé elcsende­sedik az óriási Stadion. Megérke­zett Dolfuss osztrák kancellár. Ugyanekkor érkezik Ziegler szá­zados, a magyar követség sajtó­attaséja, aki jelzi, hogy Masire­­vich Szilárd követünk is kijön a mérkőzésre, azonban kissé késni fog, mivel Kánya Kálmán magyar külügyminiszter éppen most uta­zik keresztül Bécsen s követünk fogadja a pályaudvaron. Ugyanekkor a magyar csapat öltözőjében nyugodtság honol. Rökkel nincs baj. Játszik. Dinnyés Lajos, a PLASz társelnöke mond buzdító beszédet, de egyébként a SZIG­ETHI az ország leerésibb és elismerten legjobb futballfelszerelési gyára FU­TBASUL CIPÓI MECCSLABDÁI Európahírű­ek! VIII. ker. Jézrain­ u. 1. sz. játékról szó sem esik. Az öltöző szintúgy el van zárva a tolakodók­tól, mint délben a Szállodában a szobák voltak. 60.000 nézősereg Odalent az elipszis­ alakú hatal­mas pályán zárt sorokban áll egy­más mögött a tömeg. Hatvanezer néző figyeli az olasz-osztrák atlé­tikai viadal utolsó számait. Háromnegyed négykor kerül sorra a stafétafutás, azaz az utolsó szám, amely az olaszok győzelmé­vel végződik s ezzel az olaszok 73:58 arányban meg is nyerték a találkozót. Nyomban fel is sora­koznak az azur-atléták a pálya kö­zepén és olasz módra karfelemelés­sel üdvözlik a közönséget. o:o Közben a pályán már nagy az izgalom, hatalmas táblán ki van írva: Ausztria—Magyarország és egy szurkoló meglepetve kérdi: — Ezek előre tu­dják, hogy 0:0 lesz az eredmény?! Végnélküli fotografálás után végre három óra 52 perckor meg­indul a játék. Jobban kezdenek az osztrákok Polgár balra játszik, Kemény kiengedi a labdát. Erős Huj, huj, hajrázás, hallatszik a tribünök fe­lől. Sárosi—Avar-támadás gördül, a támadást az osztrákok taccsra szerelik. Ebből Sindelar igyekszik, de Bíró szereli. Bíró—Avar—Pol­gár—Rökk a labda útja, a jobb­szélső azonban offszájdon áll. Braunt szereli utána Bíró taccs­ra, a dobást Bíró vágja előre. Avarhoz kerül a labda, de a jobb­összekötő forgolódik, szerelik. Az osztrák balszárny vezet támadást, a beadás Sindelarhoz kerül, ő visszajátszik Schallhoz, aki nagy helyzetből mellé lő. (3. p.) Sindelar kitűnően játszik. Cisar felcsúszik, Kárpáti Toldihoz, Toldi Polgárhoz játszik, a center Rökköt akarja szöktetni, de ő megint les­ben áll. Biró Schallt szereli, Ke­ményt pedig Braun könnyen, az osztrák szélsők jól dolgoznak Kárpáti remek labdát ad előre Polgárnak, de a center nem éri el a labdát. Kárpáti jól szerel, Lin­­delart lesállásban éri a bíró. Avar túlerélyes. A 7. percben szabad­rúgás a magyarok ellen, Schall lövi ezt a sorfalba. Sárosi—Polgár— Körcse-támadás van alakulóban, a jobbszélső megint lesben áll. Toldi jól szerzi meg a labdát, de rosszul adja ki Keménynek. Cisar —Sindelar—Braun - támadást Sá­rosi taccsra rombol. Braun dobását újra Sárosi kapja, Kárpátihoz ját­szik, a budai half remekül passzol Polgárhoz, Polgár jó helyzetben húsz méterről a sarokra irányít, de Platzer könnyen fogja. U­tána Toldi 30 méteres lapos lövését védi Platzer. Smistik szereli Tol­dit, Sindelar kapja a labdát, Cisar­­hoz játszik, az osztrák szélső elmegy a magyar védők mellett, éles A két ország neve után ugyanis még csak két­ 0-ás van kitéve. Delhess lesimitattatta a fiúnál Háromnegyed négy után két perccel nagy élénkség jelzi, hogy a magyar csapat megjelent a pályán. Nádas Ödön vezeti a fiúkat, akik­nek az élén Háda jön. De itt van már szokott fekete nadrágjában és fehér ingében az osztrák váloga­tott is. A magyar csapat elől megy s utána az osztrákok lépkednek. A díszpáholy elé vonulnak. A díszpáholyból már jön is Dollfuss kancellár s Usetty elnök sorra mutatja be neki a magyar csapat tagjait. Utána Dollfuss Meisller is kezet fog, úgyszintén az osztrák csapat minden játékosával.. A magyarok háromszoros éljent, az osztrákok háromszoros harrát vezényelnek, hogy a következő pillanatban már az olasz Mattea bíró hívja középre a sorsoláshoz Korányit és Sinde­­lart. Választanak Az osztrákoknál az előny, a magyar csapatnak az első félidő­ben nap ellen kell játszani. Szél­csend van, csak a díszpáhollyal szemben viharzik feltűnő hango­san a magyar különvonaton jöttek Huj, huj, hajrá­ja. Felállnak: Ausztria: Platzer — Nausch, Sesta — Braun, Smistik, Radako­­vics — Cisar, Müller, Sindelar, Schall, Viertel. Magyarország: Háda — Korá­nyi, Biró — Szalay, Sárosi, Kár­páti N­. — Rökk, Avar, Polgár, Toldi, Kemény, lövését Háda csak elvetéssel tudja védeni. (10. perc.) Utána Nausch gáncsolja Toldit, Toldi elesik, fekve marad a földön. Szerencsére csak néhány pillana­tig."Nincs komolyabb baja. Sza­badrúgás az osztrákok ellen, Kár­páti gyönyörűen íveli Rökk felé, a jobbszélső fejelésre ugrik, de Platzer idejében közbelép. Erős, de tapogatódzó játék fo­lyik. A magyar csapat még min­dig ideges. Az osztrákok ját­szanak nyugodtabban. Sindelar mesésen szökteti Viertelt, akinek messziről leadott lövését Háda könnyen védi. A hátrahúzó­dott Toldi faultolja Schallt, a sza­badrúgás kapu mellé kerül. Viertelt szereli a magyar védelem. A 14. percben Korner ellenünk, Viertel lövi, Háda kiüti. Cisart lökik a 16-os környékén, Schall a sorfalba lő. Müllert Biró szereli, kissé keményebben, a bíró feleslegesen szabadrúgást ítél elle­nünk. Polgárifrörcse-támadás a magyar jobbszélső újabb lesállásán akad meg. Elpackázol! védelmi akció! Gólt kapunk! A 16. perc hozza meg a mérkőzés első gólját, saj­nos, az osztrákok rúgják. A gyors Viertel fut le a bal­szélen, beadása magas ívben száll a kapu elé, Háda fogná, de Biró közbeugorva elfejeli, ám röviden, éppen Müller elé. Háda látja a bajt, kiro­han a csatár elé, ez azonban jó tempóban éri a labdát s a kirohanó Háda fölött emeli be a kapuba. (1:0)­ Szerencsétlen gól volt­­ ne­künk, Müllernek annál jobban ki­jött a lépése”. Biró nekifut Cisár­­nak, az túlmegy rajta, lefut és be­ad, de a labda Sárosié. Utána az osztrák balszárny vezet támadást, az átvágott labda után Biró ugrik, de a 16-oson estében kézzel érinti a labdát. Nem volt szándékos kezelés, de a bíró fütyül és Schall áll neki a szabadrú­gásnak. Nagy bomba, Háda azonban kiüli és Biró kivágja a labdát a kapu elől. Smistik a 18. percben durván ugrik bele Avarba. Jobbösszekö­tőnk sántít is utána. Magyar táma­dást szerez az osztrák védelem. Az­után osztrák ellentámadás követ­kezik. Érdekes megfigyelni, hogy az osztrákok — az előzetesen megbeszélt haditervnek meg­felelően — valóban nem W-alakzatban játszanak. Cisar rohamoz, kemény harc után kornert erőszakol ki. Cisar jól ível a kapu elé, a labdát Biró ki­fejeli, Braun lő az emberek között, de valakin perdül a labda és újabb korner következik. Ezt végre Sza­lay taccsra tisztázza­." Sárosi tarifa smissittes Most a magyar csatársor is előre lendül. Polgár szökik és hatalmas bombát ereszt, de túl magas az irányzék. Csapatunk nem tudja taktikáját a túl széles pályához al­kalmazni. Szélsőinket nem tudják keni c­sak a Teaca szab jó ruhákat, hanem Számos Gyula áriszabó is (IX. tér., Tűzoltó és Viola-utca sorok) Nemzeti Sport olvasóinak 10°/a kedvezmény társaik játékba hozni eléggé. Most ugyan Toldi indítaná Keményt, ha­­ nem volna lesállás. A szabadrú­gást Biró visszavágja, Polgár ro­han a labdával, de ellökik. Nagy az izgalom a magyar tá­borban, de mindenki nyugodt, ha Sárosinál van a labda. Centerhallunk mesés formá­ban játszik és újra és újra pompásan indítja el a táma­dásokat, amelyek rendesen korán derékba törnek, de most­­ gyönyörűen folytatják Sárosi kezdeményezé­sét. 0 lessiebb magyar helyzet A 22. percben Avar átemeli a labdát Radakovic fölött, Rökk tisz­tán kapja a labdát és a korner-GVAYIBZS 18 és 23 szeletes verseny Eredeti CS.M­EÍSÍB futballabda 13.60 és 15.— Pengd, Belsegumi 1.30 Pengd Futball­­closik olcsón. Azonnal szállítja: SZÁRY IMRE sportfelszerelés! üzeme Turkevo.­­ Árjegyzék ingyen! vonalig futva onnan szépen is centerez, Platzer veti magát, de csak kitolni tudja, Polgár ott van, félig háttal áll a kapunak, de hirtelen­­kedik és fordulásból maga­san a kapu fölé bombáz. A legszebb magyar akció eddig. A szerencse azonban nem állt a csatáraink mellé. A következő percben újabb magyar roham: Avar viszi a labdát, Sesta „be­száll", szabadrúgás. Avar bom­bája a sorfalról pattan vissza, Sá­rosi ismétel, elakad a lövés, Sárosi újra lő, de az osztrák sorfal na­gyon tömör. Hiába, nincs szeren­csénk. Pedig az osztrákoknak is el kell ismerni, hogy egyenrangú elem­fél a magyar csapat. Nyílt a játék. A mieink meg­lepő jól kombinálnak, csak némi elfogódottság látszik rajtuk, idegenül mozognak a túl­széles pályán. Megint az osztrákok jönnek elő­re. Kárpáti elengedi Cisart, Sin­delar kapásból a léc fölé durrant. Utána azonban újra mi támadunk. Az a körülmény, hogy Sárosi ma­gasan áll tudásban Smistik felett, kidomborodik a játékban. Csak az osztrák szélsők ne lennének job­bak, illetve ne használnák ki őket jobban ellenfeleink! A 28. percben úgy szorongatjuk az osztrákokat, hogy még Sáros­ is lövéshez jut. Éles bombája Nausch kezén csúszik el. Lehet vitatkozni a 11-esről, de a bíró jobb­nak látja, hogy továbbot int­sen. Megbukik a sízői rend­szer A 29. percben Sindelar szökteti Schallt, de Bíró elfogja a labdát, amelyet máris Sárosi kap s a cen­­terhallunk Polgárhoz adja tovább. Polgár ki is tör, élesen lő, de a lab­da elcsúszik és a túlsó oldalon jön ki. Nincs osztrák fölény, teljesen nyilt a játék. Cisar futna el, de elesik s máris a magyar csapat támad. Keménytől Toldi, tőle pedig Rökk kapja a lab­dát, de a szélsőt taccsra szerelik. Sárosi is megpróbálkozik a lövéssel, majd az egész tribün azon bosszan­kodik, hogy az osztrák csapat fel­tűnő rossz passzokkal dolgozik. Sindelar most kitol Sárosival, de aztán pöcögteti a labdát s oda az egész akció. Meisl csődöt mondott: a skót rendszer megbukott! Sindelar kitörés. Schall lövés: gól A 30. percben már magyar táma­dás fut, az Avar—Szalay—Rökk háromszög dolgozik, Rökk a sarok­ról adja be a labdát, de a gyors Sesta feltűnő lomha belsőink elől kifejeli a labdát. Majd nem sokkal később Sesta Polgár elől szedi el a labdát. A 34. percben újra a mind veszélyesebben támadó oszt­rákok járnak elől. Smistik Sindelarnak tolja a labdát, a center kitör s pompásan játsza lyukra balösszekötő­jét, Schallt. Az a 16-oson éri a labdát, Háda látja a ve­szélyt, kifutóban van, de Schall éles lövése a hálóba talál. 2:0. (Schall egyébként lesgyanús helyzetben várta a labdát, így lát­szott már a tribünről is. A ma­gyar védelem viszont a meccs fél­idejében határozottan úgy nyilat­kozik, hogy orszájc volt.) Fedezetsorunk nagyon elaludt, de a hátvédek is. A magyar csapat válaszolni igyekszik. Avar célozgat, de a lövés lábról irányt változtat, Platzer már fut is ki, nehogy kor­ner legyen belőle, amikor Kemény elcsípi a labdát, jól küldi be, Rökk statol, de a lövése túlsó oldalon megy mellé. Kirúgás után az osztrákok támad­nának, Kárpáti azonban elfogja ez osztrákon nyugodtabnak, szerencsésebbek és berúgjék a 16. és 34. percben a góljaikat ÓRA ZSEBÉBE KARJÁRA AKALáBA ROZGONYI «| RÉVAI *■ KOSSU­TH LAJOS-U.