Sporthirlap, 1934. április (25. évfolyam, 26-34. szám)

1934-04-03 / 26. szám

KEDD, 1934 ÁPRILIS 3. SPORTHÍRLAP sérült Mock dőlt ki éppen ekkor végleg a küzdők sorából. A FERENCVÁROS minden részében kiegyensúlyozott, jó volt, egyénileg Sárosi mégis toronymagasan emelkedett ki. De­­ nemcsak a Ferencváros­ból, hanem az egész mezőnyből. A technikai finomságok egész sorát vonultatta fel, ideálisan irányított a mezőnyben, veszélyesen lőtt és fejelt a kapu előtt. Rendkívül biz­tató a játéka a magyar csapat kö­vetkező nagy feladatai előtt. A csa­társorban utána Toldi következik. Sokat tanult, a „tan­kot” felszerelték a „technika leg­újabb vívmányaival”. Amik eddig hiányoztak Toldinál. Szívesen vál­lalkozik ő is most már társastáma­dásra s az adott pillanatban dobja ki szélre a labdát, viszont ezek az új erényei mintha lövőtudománya rovására mentek volna. A belső trió harmadik tagja, Székely nem érte el őket, főleg lassúsága ütközött ki. Kemény feltűnően jól játszott, sok szép támadást vitt, az amatőr Rátkait pedig bizonyára többször is igény­be veszik majd a profik. Kitűnően mutatkozott be. Gyors és tud fut­tából centerezni. A fedezetsor végig megbízha­tóan játszott. Móré a csapat egyik oszlopa volt, társai közül Lázár—Laky a sor­rend. Lázár a válogatott mérkőzés óta — bal­lábát is használja... Móré nagy formája és Sárosi kitűnő játéka a center—centerhall Sárosi—Móré­­probléma ügyében — el kell is­merni — kezdi igazolni a Ferenc­­város-vezetők reményeit. A védelemben nem láttunk vég­zetes hibát. Sindelar mindkét gólja védhetetlen volt. Háda a szokott jól védett, a két hátvéd is jól kapcsolódott bele az összmun­kába , azon viszont nem lehet fennakadni, hogy nehézkesebbek voltak a Sindelar eszénél. Klein bíró is dicséri a Fradit, majd a reklamált tizenegyesre vonatkozólag ezt mondja: — Pontosan a tizenhatoson tör­tént a dolog, csak a lendülettől esett be a rendszer­vető osztrák hátvéd. Határbírámat minden­esetre még akkor megkérdeztem és ő is nekem adott igazat. AZ AUSTRIA legjobb csapatrésze a válogatott mérkőzések tüzében megedződött já­tékosokból álló csatársor volt. Sindelar és társai tökéletes lab­daművészek. Őket­­ szerelni kell, mert rossz passzt ugyan ,hiába vár tőlük az el­lenfél! Sindelar imponálóan irányí­tott. Pillanatok alatt felismeri, hogy melyik társa van a legjobb helyzet­ben s már száll is a hajszálpontos passz a lyukra. Igaz, hogy társai szinte megérzik, mit is akar csinál­ni Sindelar. Stroh emelkedett fel hozzá a legközelebb. Molzer nem bírt Lázárral. Viertel a balszélen is, a halfsorban is megfelelt. Spechtl szür­kébb a többi csatárnál. Csalódást keltett Mock, Sárosinak nem tudott akadály lenni. Nausch is vesztett régi fényéből, de technikai tudása ma is csillogó. Najemnik tar­totta a frontot, amíg tudta. A vé­delemben Müllner kapusnak még sok rutinra van szüksége, a két hátvéd gyors. KLEIN BÍRÓ nagyon jól vezette le a fair mérkő­zést. Alig követett el tévedést. A KÉT CSAPAT a következő osztályzatokat érde­melte: Háda 2 Müllner 3 Polgár 3 Gráf 3 Papp 2 Andritsch 3 Laki 2 Najemnik 2 Móré 1 Mock 3 Lázár 2 Nausch 2 Rátkai 2 Molzer 3 Székely 3 Stroh 2 Sárosi 1 Sindelar 1 Toldi 2 Spechtl 3 Kemény 2 Viertel 2 Ferenc v.1 22 Austria: 27 Klein bíró: 2 Végén csattant a Rapid ostora... Rapid-Hungária 4:0 (1:0) 75 percig­­állt ez az egyenlítés a Hungá­riának, aztán­­ a Rapid erősített Góllövők: Kaburek, Kaburek, Kaburek, Binder Hungária-út, 20.000 néző. Bíró: Klag Húszezer lelkes futballrajongó tapsai között futott ki az MTK- pálya zöld pázsitjára háromnegyed 5 előtt a Hungária csapata. A Fe­rencváros már mindenkit meghó­dított, most a Hungáriától várták a folytatást. Ha nem is hasonló nagy győzelmet, de lelkes, szép já­tékot, ahogy Lenkey Imre, a tré­nerük is mondta a héten: — Mintha fontos bajnoki meccs lenne. S akármilyen nagy csapat is az a Rapid, azért mégis egy döntet­lent ... így állt a két csapat: Rapid: Raftl — Jestrab, Tau­schek — Wagner, Smistik, Pesser — Ostermann, Wesselik, Kabu­rek, Binder, Skoumal. Hungária: Szabó — Mándi, Kiss — Egri, Sebes, Dudás — Szegő, FUTBALL legjobb, legocsóbb KÉGLER ISTVÁN futballfelszerelés szaküzletében. VIL Kertész­ u. 42 Tel.: 432-51 Kérjen árjegyzéket Kardos, Cseh, Turay, Szabó III. A Hungária választotta a Hun­­gária­ út felőli kaput, a játékot Kaburek kezdte és Wesselik indí­totta az első támadást, melyet a hátrahúzódó Szegő akasztott meg s ő indította meg a Hungária roha­mát is. Turay eresztette az első labdát kapura, Rajtl balra ütötte, ekkor már elkésett Szegő. Már kezdte ... Kardos sem okozott nagy gondot a Rapid kapusának. Kupameccs ?••• Potyagól!... Ejnye! (Mondta már ekkor a néző.) Ez nem olyan meccs... Nem olyan, mint az előző volt. Mintha kupamérkőzés folyna, a két csapat összefeszül, vigyáznak egy­más minden lépésére, nem nagyon kezdeményeznek valamit, óvatosak, inkább szeretnek, mint támadnak. A nagy Rapid-triász nehézkesen csetlik-botlik középen, főként Bin­der. Talán az egyetlen széles fehér sávval élénkített zöld trikó teszi, hogy a Rapid-játékosok mind med­­veszerűek. Bezzeg Mándi sokkal virgoncabb. Színes-lélekkel küzd az öreg fiú és fiatalosabb, mint ezek a mai gyere­kek. Pesser rendszer vét 25 méter­rel a kapuja előtt, Turay a sorfal mellett Csehet ugratja előre, de ő a balkapufa tövét találja a 11. percben. Wesselik labdája döngve száll kapu fölé a túlsó olda­lon. Eltelt egy negyedóra, a közön­ség kissé türelmetlenül kezdi biz­tatni a Hungáriát. És az ered­mény? Sebes a szabadon álló Sze­gőhöz ad, a szélső erősen és ma­gasan adja át a másik oldalra. Szabó III. a kapu elé gurítja a labdát, közben Rafdl kiugrik, üres a kapu, de egyetlen kék-fehér csatár sincs a közelben. Sárosi megy haza néhány társá­val, a közönség éljenzi. Alig veszik észre, hogy Binder lő, Szabó kiüti a labdát, a nagy darab bécsi össze­kötő még egyszer lő, most mellé. A 18. percben Smistik meredek pasz­­szával Kaburek indul előre, már be­érkezik a 16-osra, de Kiss nyugodtan sétál mögötte, nem zavarja, a Rapid-center kényelmesen helyezheti a labdát. 10 méterről a bal alsó sarokba. 1:0. Nem lehet mondani, hogy az a bi­zonyos nagy gól lett volna!... Csak szolid lövés és­­ nagy bekk­­hiba... Turay megsérül, kiáll... A 20. percben Mándi már nem bír Binderrel és Kaburekkel, sze­rencsére Skoumal közben orszájára futott. Fut a labda a Rapid-kapu felé: Kardos—Turay—Szabó III., de végül Cseh feje fölött Rajtl ök­le tisztázza a helyzetet. Mintha a Rapid félgőzzel játszana. Mintha? Biztos! Takarékoskodik az erejével hétfőre. Hiszen a ne- Futballf­elszerelés sokkal Macher Rezső és Társánál IV, Váci­ utca 28 hét meccs akkor következik szá­mára : a Ferencváros ellen! ... Mi van még? Szabó III. cente­­rét, Cseh tovább engedi a labdát, Turay lőne, de Smistik felvágja, a szabadrúgás visszapattan a sorfalról, azután Kardos lő és Rajdl véd. A Rapid-védelem ké­sik, Kardos szintén. Skoumal adja középre a labdát, Binder odafejeli Kabureknek, a center éles lövése a mozdulatlan Szabó mellett a kapufáról pattan vissza a mezőnybe, Binder megismétli a lövést, de még rosszabbul talál: a labda kijut a vonalon. A 30. percben Wagner belelép Turayba, aki fekve marad, kiviszik, nem is tud visszajönni, Gergely áll a helyére. (Jaj! — mondja ijedten a Néző. A Nézőnek igaza volt...) A Rapid-támadások három­negyed részét Mándi akasztja meg, egynegyed részét Egri, aki szorgalmasan fogja Bindert. A 35. percben 11-est reklamálnak a Rapid-kapu előtt. Gergely ma­gas lövését Rajtl gyönyörűen lehúzza. A 45. percben hatszor egymásután bombázzák a Hun­gária csatárai a Rapid kapuját, de minden lövés emberről pattan vissza. Most jön a Rapid?... A szünetben a Hungária-játé­­kosok keservesen panaszkodnak, hogy semmi se megy nekik. — Mintha megbabonáztak vol­na bennünket! — mondják. Brüll Alfréd gratulál Mándi­­nak és hozzátette: ,— Mennyivel jobb hátvédnek lenni, mint elnöknek. Mándi már hatodszor támadt új életre. Egy elnök, ha megbukik, hiába várja a feltámadást__ Lenkey tréner mindenesetre nagy fejmosást rendezett. Viszont a Rapid öltözőjében Hierath, a csapat egyik vezetője és Bauer tréner kijelentette, hogy majd csak a második fél­időben jön az igazi Rapid!... Ha egy Hungária csatár akad, akinek eszébe jut valami!... Rapid-támadással kezdődik a 11. félidő is, a 3. percben Kabu­rek lövését Szabó biztosan fog­ja. Most Hungária-támadás hul­lámzik, eljut a kapuig, de Cseh közvetlenül a kapu előtt még to­vább fejeli a labdát Kardos irá­nyába, de persze, Tauschek stop­polja és visszaküldi a félpályán túlra. Sebes jól szökteti Szegőt, ez zavartalanul lefuthat a vona­lig, onnan a klubház felé lő. Szánalmas !... Nincs egy ember a kék-fehér csatársorban, akinek eszébe jut­na valami, ötlet nélkül, gondolkozás nélkül szaladgálnak össze-vissza, egy másodpercig nem tudják tartani a labdát, semmi összjáték, semmi körül­tekintés. Szegőnek fogalma sincs a futballról, Szabó III. negyed­tehetség, Gergely egyelőre isme­retlen tényező. Cseh tudna ját­szani, ha lenne, aki irányítaná, de ezen a meccsen ő a center! ... A legnagyobb bűnös a fiatal Kardos, aki tehetséges fiú, tud futballozni, van futballintelli­­genciája, de ezen a mérkőzésen valami olyan indolenciát árult el, ami érthetetlen egy ilyen fiatal játékosnál, akinek boldognak kellene lennie, ha a Hungáriában játszhat­ . Egyetlen igazi csatár kiegyen­líthetné a Rapid vezetőgólját, mert a bécsi zöld-fehérek még mindig nem mutatnak semmi kü­lönöset, szélsőiket nem nehéz fogni, belső csatáraik nehezek. Az egész csapat valahogy saját sú­lyától előrelendítve viszi a táma­dásokat. Még ha Turay itt lenne! Szerencséje sincs a Hungáriának De Turay hiányzik. És a 10. percben Ostermann kornerét kell Szabónak kiöltözni. Már a Hun­­gária-közönség is dühös. A csa­­csapatra is, a balszerencsére is. A 12. percben Dudás passzát Cseh erősen lövi kapura, Rajtl nem tudja fogni, de a labda a gólvona­lon áll. Tauschek lábáról kornerre megy. Szegő kornere persze rossz. A 15. percben Mándi a bécsi bal­szélsőt szereli, megtapsolják érte. Kardos derűsen kigyózik középen, végre jó későn Csehnek engedi át a labdát, aki önzetlenül tovább­engedi valakinek, aki nincs jelen... Dudás, aki szürkén, de hasznosan dolgozik, most feltűnést kelt azzal, hogy egy magas labdát szinte le­ragaszt­ a földre. Stoppol! A Hungária-közönség csodálkozik: hát akad még nálunk, aki ezt is tud?!... A kék-fehér fedezetek egyéb­ként nem felelősek semmiért. Annyit kellett védekezniök, hogy nem csoda, ha képtelenek voltak még jó passzokat is adni a csatá­roknak. Akik amúgy sem igyekez­tek a labda közelébe jutni. A Rapid nem tud, vagy a ravasz A 20. percben Szabó III. kor­nere pocsék, de Cseh még külön is elhibázza. Kaburek elgyámoltalan­­kodik egy jó helyzetet. Binder alig-alig mozdul. Mintha a Rapid már egészen megelégedett volna így az eredménnyel. — Ezt a Rapidot a Ferencváros hétfőn 8:0-ra veri! — jelentik fei többen is. De nem kell sietni az ítélettel. Hátha a Rapid csak ravaszkodik... A 24. percben Gergely megszö­kik, Jestrab követi, a tartalék­összekötő hátraadja a labdát Kar­dosnak, nagy izgalom támad, mert 3 Az új típusú „TÉMA 115“ 2­/1 HP csónakoldalmotor üzembiztonsága tökéletes 18 km sebesség óránkint a Dunán fölfelé. Bármely csónakra percek alatt felszerelhető. Üzemköltsége óránkint.....................55 fillér (65 ál benzin, 5 dkg olaj) 1 évi főt át­lás készpénzára .............. . . P V** Kívánatra világítóberendezéssel is szállítjuk. Kedvező részletfizetés. TELEFONGYÁR R­T Hungária­ körút 169 ||UA|f l 25 P­iri aRr^Jlf I készítek remek szabású ■ 11 fa n­y öltöny vagy letöltő Ul Ilii ■ FAZONT kétszeri próbával. Ugyanaz hozzávalóval P 35 Kornfold Jenő, Huszár­ u. 3. sz. I. 4. Tel.: 456-10 Címet kérem megőr­izni, nem hirdetek állandóan a helyzet ragyogó, a Ferencváros —Austria mérkőzés első félidejé­nek hangulata pezsdül fel a tribü­nökön, bár a gól nem esik... A Rapid azonban felébredi Binder óriási lövését Szabó csak kornerre ütheti, ugyanígy védi Skoumal lövését is. A Rapid érzi, hogy az egygólos előny talán nem lesz elég. Rámegy!... A nehéz csa­tárok most feltartóztathatatlanok. S a Hungária védelme már eddig is rengeteget dolgozott!... Két perc, két gól! A közönség már tömött sorok­ban megy hazafelé, amikor egy Hungária-támadásra mindenki visszafordul. A kék-fehér csatárok nem lőnek. Ellenben a 30. percben a Hungária-kaputól balra, egy taccsdobás után kavarodás támad. Kaburek kapura fejel, Szabó előrefut, a labda túl­jut rajta, ő­­ megfordul, nem látja a lécről visszapattanó labdát, amelyet lendülő kezé­vel beüt a hálóba. 2:0! Alig kezdik újra a játékot, a 32. percben Wesselik lő, a labdát Szabó kiüti, de még fekszik, ami­kor Kaburek fölötte belövi a hálóba 3:0! S azután a végeredmény ••• Már Sebes próbálja irányítani a csatársort, előreviszi a labdát, Szegőt szökteti, a szélső centere­­zéséről a csatárok elkésnek, Dudás lövi a fölé... Dudás azután helyet is cserélt Gergellyel. Nem segít ez sem. A 35. percben már csak 6­7 ezer ember nézi a mérkőzést. A 43. percben Binder 25 méterről megvág- 3 fillér egy borotválkozási! I A nagyszerű angol találmány a I­r. Moris­ I I son gyors borotválókrém nemcsak 2­ I percre szá­lította le az eddigi 20—25 1 I perces borotvá­­­zási időt, de amellett I I az öt borotválkozást rendk­­ül olcsóbbá I­­ is tette. Ha tekintetbe vesszük, tipgyal I Vlorisson borotsálókrém a legerősebb f­jszakáihoz is jó és hogy nem szárítja,­­ I két e­lenkezőleg, puhítja az arcot, elér-­ tük végre az időt, hogy a­lorissont doktor ta­álmánya révén a férfiak be- s­­­rotválkozása s modernzálódott. 8