Sporthirlap, 1934. november (25. évfolyam, 88-95. szám)

1934-11-03 / 88. szám

SZOMBAT, 1934 NOVEMBER 3. SPORTHIRLAP A PALERMO FC MÉRSÉKELT SIKERREL MUTATKO­ZOTT BE BUDAPESTEN Ferencváros, Hungária vegyes- FC Palermo 3:1 (1:0) A Palermo jelszava (úgy látszik): Többet temperamentummal, mint tudással! Gyenge lábon állt az olasz csapat fegyelme, de­­ a bíráskodás is Góllövő: Odry, De Manzano, Odry, Toldi Üllői­ út, 2000 néző. Bíró: Bíró Sándor Végre olasz klubcsapat Buda­pesten !... A válogatott- és a Kupa-meccsek idegekre menő és ritka eseményeitől eltekintve, alig ismerkedhetett meg eddig a ma­gyar közönség a jó csapatokban annyira gazdag olasz futball képviselőivel. A Triestina járt itt egyszer. Most végre kaptunk egy csa­patot, az olasz Nemzeti Liga 13-ik helyezettjét. Négy meccs után 3 pontot szerzett a Palermo, de ennyi pontja van a 9-ik he­lyezettnek is. Tehát joggal vár­tunk „jó olasz” sportot tőle, saj­nos, inkább az olasz hibákat láttuk, nem az olasz erényeket. Játék előtt a vegyes csapat öltözőjében nyugodtan készülődnek a játéko­sok. Lenkey, a Hungária edzője újságolja, hogy Blum Zoli kí­vánságára megváltozott az össze­állítás : Mikes a jobbszélső, Toldi a jobbösszekötő, Pol­gár a balösszekötő, balbalső­ pedig Bán játszik. A Hungária eredetileg kijelölt öt játékosát adja a vegyes csapatnak. A Palermo csapata mezbe öltözve jött már ki a szál­lóból. Csapkay panaszkodik, hogy a szicíliai meleghez szokott olasz fiúk folyton dideregnek. D­e Manzano és Zirolli torka be is dagadt. Azért játszik mind a kettő. C­a s t­e 11 a­n i bokája dagadt, ha nem megy neki a já­ték, fel fogják váltani Leoné­val. A pályára a Palermo jön ki elsőnek s a középkörön felállva kézfeltartás­sal köszönti a közönséget. Hal­vány rózsaszínű inget, fekete nadrágot visel a csapat. (Nálunk egészen szokatlan színösszeállí­tás.) Jókötésű legények. A ve­gyes csapat ferencvárosi színek­ben pompázik. (Zöld-fehér csikós ing, fehér nadrág.) A helyvá­lasztás joga — Toldié, Blasevich­­csel szemben, így állnak fel: Ferencváros-Hungária vegyes: Háda — Korányi, Biró — Kár­páti II., Turay, Bán — Mikes, Toldi, Odry, Polgár, Szabó III. FC Palermo: Provera — Faotto, Zirolli — Gruden, San­­tillo, Blasevich — Castellani, Bo­­nesini, De Manzano, Piccaluga, Autelli, emberről alig perdül a kapu mellé. A 29. percben Polgárt faultolják. A 18 méteres szabadrúgást Toldi puhán kapu fölé íveli. Néhány ár­tatlan olasz támadás után a 32. percben a Mikes—Toldi-szárny akciójából középre pattan a lab­da és Odry 10 méterről hirtelen a jobb sarokba helyezi (1:0). Tovább rohamoznak a magyarok, Toldi egyedül megy át három embe­ren, kiadja a labdát Szabó III.-nak. A szélső nagy lövést küld a léc mellé, de Provera pompás vetődés­sel elfogja és a kornerre esik. Erre a kornerre a Palermo is hasonlóval felel, ezt Háda kiöklözi és a lőni készülő csatárok elől Turay vágja ki. Hevesen rohamoz most a Palermo, pattognak a lövések is, de a kapuig egy sem jut el, mert a vegyes védelem jól tömörül Kárpátinál, Bírónál ki-kicsúszik egy-egy „luft”, de a gyors bekkek mindent javíta­nak. A saját hibáikat is. Nagyon ellanyhul viszont a vegyes csatár­sor, nincs egy rendes támadása sem. Szépen támad ezzel szemben a Palermo csatársora. De Manzano kapásból szökteti Autellit, aki el­húz a keresztbefutó Bíró mellett . Bíró utánanyulva nem egészen tisztán szereli szögletre. Érdekes, hogy az elterülő csatár felpattanva -t- - komért pékárnál nagy meg­győződéssel és csak a többiek pró­bálnak 11-est kicsikarni­ a bíróból, de ők is langyosan. Úgy látszik az olasz csatárokat sem a bírók, sem a hátvédek nem kényeztetik el túl­ságosan. Bágyadt iramban ér véget a félidő. Szünetben a vegyes csapat öltözőjében a játé­kosok a labdára panaszkodnak: — Könnyű! Nagyon felfújták! Cik­cakban jön a levegőben, nem lehet kiszámítani. Klement Sándornak a lövésekkel van baja: — Fiúk, ne lő­jj­etek olyan messziről! Vigyétek közelebb a lab­dát és onnan szúrjátok kapura. Az olaszok öltözője hangos a szemrehányásoktól, amiket Blase­vich csapatkapitány címére intéz­nek: miért nem követette a bírótól a 11-es megadását, amikor Bíró szabálytalanul szerelte Autellit? Blasevich mentegetőzik, ő nem tud csinálni semmit a bíró ellen. Csap­­kay fekete kávéval csittítja le a kedélyeket. A játékvezető Bíró Sándort is megkérdeztük az olaszok által reklamált 11-es ügyében, amire Bíró bíró kijelentette, hogy nem látott szabálytalanságot névrokona szerelésében. ­ Hogy a magyar csapat töny­­kedne, mégis nehezen születik meg a gól Némi széllel szemben kezd Pa­lermo, de az első támadásokat a magyarok vezetik, Toldi zúgat a kapu fölé. Az olaszok is egészen jól kombinálnak azonban s egy roha­muk végén Bonesini nagyot lő a szerencse, hogy a lövés elakad Korányi lábán A magyar csapat fölénye ha­mar kialakul. A 6. percben Polgár 25 méterről hatalmasat lő, a kapus vetődve is alig bírja hárítani, tapsol a közön­ség, javul a hangulat Toldi is ked­vet­ kap, ő is tapsot kap nagy lö­véséért. Utána Mikes passzát lövi fordulásból, de Provera hibátlanul vetődik a labdára. Polgárt nagy­szerű helyzetbe hozzák társai, de a bekk-csatár sokáig állítgat aztán pedig .a gyertyát lő. A vegyes csapat kornerét hárítják, aztán el­lanyhul az iram és csak az első negyedóra után élénkül újra. Nagy lövő kedvet árul el a vegyes csapat. Szabó I­L lapos bombáját az olasz kapus estében a lábbal védi ki, aztán a halfok is nekibuzdulnak s Bán és Kárpáti 25 méteres lövései döngetik Provera mellét. Nagy fölényben játszik most a magyar csapat, az olaszok csak a 19. perc­ben kerülnek előre s akkor Pic­­caluga 20 méterről hatalmas bom­bát, szúr a léc fölé. Turay jól diri­gálja csapatát s van is helyzet, de Polgár kétszer is hatalmas lyukat rúg s példáját a többi belső is követi. A 26. percben a belsők soro­zatos hibái után Mikes lövése olvasót alanti szelvényünk ellenében árengedmény­ben részesülnek BERINGER (BERETVÁS) GYULA III. ker. FC, sportcikkek VIII, Jó­­zsef­ körút 31/a. (Omniánál.) T.: S4_1_14. 5 és 10%. KICZKÓ SPORTÜZLETE, IV., Ki­­­gyó­ utca 2. — Teniszfelszerelés, hú­rozás, fürdőruhák s az összes sport­cikkek (5 és­­10%). KOZMA LAJOS, VI., Károly­ körút 3., a sarkon. Férfikalap, Ing, nyak­kendő, pizsama s a férfidivat összes cikkei (10%) Neumann Géza sportáruháza, VI., Nagymező­ u. 50, VII., Rákóczi­ út 36. Futballfelszerelés és az összes sport­cikkek (5 és 10%). SPORTHÍRLAP vásárlási szelvénye Olasz egyenlítés, magyar áru­sítás, két gól, sok olasz sport­szerűtlenség, botrány Heves magyar rohamok vezetik be a II. félidőt, de Odry ügyet­lenkedik. A 3. percben az olasz támadás nagyon veszélyes, Pic­caluga lövése azonban kereszt­ben elsüvít a kapu előtt. A ma­gyar támadás ártatlan. Újra az olaszok jönnek, Biró fogyatékos rúgótechnikája izgatja a kedélye­ket. Csak ő bízik magában s az 5. percben veszélytelen helyzetben hazaad, de úgy, hogy Háda vetődve is csak ujjai hegyével bírja elérni s a kapuvonalra eső labdát a berohanó De Manzano nyu­godtan bevágja (1:1). Most kap észbe a vegyes­­csapat, most igyekeznek a csa­tárok, de Polgár és Odry játéká­ban sok a hiba. A 12. percben Toldit csak kornerre bírják sze­relni, Mikes szögletrúgását Turay lövi, a labda emberről balra ível, Faotto kirúgná, de Szabó III. be­lép s a középre pattanó labdát Odry lövi s az a kapus kezét érintve a kapufa mellé be­vágódik (2:1). Most változatosan folyik a játék. A kényelmeskedő vegyes­védelem mellett De Manzano 10 méterről élesen, laposan lő és Háda-bravúrra van szükség!... Aztán a magyarok támadnak, lendületesen, de sok zökkenővel. Mikes szép beadását Odry gyen­ge fejessel küldi a kapushoz. Nincs lövés!... Végre a 25. perc­ben — korner után — Toldi nagy bombája ad munkát a jó paler­mói kapusnak. A játék egyre tisz­tátalanabb lesz. Zirolli és Toldi „dörgöli” egymást, a bíró Zirol­­linak kiállítást ígér­A 28. percben Odry belép Zirolliba, aki mérgesen ,ka­pásból visszaadja, aztán­­ adja a súlyosan sérültet. Leviteti magát a pályáról, de a bírót nem hatja meg ez a móka és kiállítja a visszaeső bűnöst. Blasevich lesz a balhátvéd, Pic­caluga a balhall. A játék folyik tovább. Az olaszok emberre men­nek, Odryt Faotto ököllel fe­zeli”. A 34. percben „felépült” Zirolli vissza akar térni a pá­lyára, de a bíró közli vele, hogy kiállított játékosnak nincs helye a pályán. A 36. percben Bán passzát Odry ügyesen jobbra adja, Piccaluga hibáz s Toldi tisztán állva nem té­veszti el a gólt (3:1). A Palermo tiltakozik (miért?), a kapus kétszer is kirúgja a lab­dát a nézőtérre, a többiek rekla­málnak s amikor nagynehezen folytatódik a játék, egyik sport­szerűtlenség a másikat követi az olaszok részéről. Nagyon­­„gyen­gén” viselkednek a derék dél­olaszok. A fegyelemről nem sok fogalmuk van. A 43. percben „kulminál" a Palermo: Faotto hátulról belerúg Odryba, akiért rögtön elégtételt vesz — Toldi (kézzel). Most közelharc alakul ki a két csapat vérmesebb tagjai között, a távolabb álló Turay úgy 6—7 méteres távolugrással ér­— Abszurdum, hogy ezek a paler­­móiak milyen durván futballoznak — Korányi mondja ezt. — Kaptam egy jót ide — mutat az arcára Turay. De a többiek is tele vannak panasszal. Az olaszoknál is csupa panasz mindenki. A játékosok mind a bírót okolják a botrányos jelenetekért. Csak nehezen tudja lecsillapítani őket magyar edzőjük, Csapkay. Santillo még megjegyzi: — És éppen Palermóba jön december 8-án a magyar B) válo­gatott!__ Nincs fenyegetés a hangjában, de őszintén szólva nem szeretnénk a B) csapat bőrében lenni, ha tény­leg Palermóban lesz az a mérkőzés. Nyilatkozatok: Kement Sándor, a Ferencváros igazgatója: örüljünk, hogy játé­kosaink simán megúszták. Ez a dél­olasz futball! Nem irigylem a L^RADIO^] KAPHATÓ MINDEN ORION RÁDIÓKERESKEDŐNÉL ORION rádiók kaphatók Hangszergyár, Rákóczi­ út 60 kezik, sietve, hogy el ne késsen. Szerencse, hogy csak „súrolta” az éppen „belharcban” lévő San­­tillot s szerencse, hogy a bíró a sok „esemény” közt ezt pont nem látta, így csak Faotto és Toldi jut a kiállítás sorsára. Faotto alig akar lemenni. Sza­badrúgással megy tovább a játék, Mikes kapja a labdát, befelé cselez, Blasevich gáncsolja s a bíró 11-est ad. Az olaszok tiltakoznak, Pro­vera otthagyja a kaput s Turay — az üres kapu he­lyett — taccsra rúgja a 11-est. Blasevichtől ezért potyáz — egy kézfogást. Ezzel a méla be­fejezéssel ér véget a játék. Az olaszok (tizen, Faotto is be­áll) újra a pálya közepére vo­nulnak s köszöntik a közönséget, de az előzmények után meg lehet­ érteni, hogy a közönség ezt az üdvözlést nem fogadta túl barát­­ságosan. Több fütty, mint taps ... A meccs után a vegyes csapat játékosai maguk­ból kikelve jönnek be az öltözőbe. Budapesten először!! Csak felnőtteknek!! November 1-től Ann. May W.n. fl K|||a| |fi||COSN­O B0000RAF és JózsefuiPost Filmpalota VIII, József­ körút 63 VHI, Kálvária tér 7 ezenkívül Rivaldafény ezenkívül AZ ORVOS Amerika legnagyobb énekese i­­ I BING CROSBY CASINO­­ főszereplésével kerül bemutatásra MA A SIKER MUZSIKÁJA