Sporthirlap, 1938. november (29. évfolyam, 86-94. szám)

1938-11-02 / 86. szám

SZERDA, 1938 NOVEMBER 2. SPORTHIRLAP: Az Izgalmas küzdelemben nehéz győzelem Ferencváros- Szeged 3:2 (1:1) A Szeged kétszer vezetett A Ferencváros a vasárnapinál lényegesen gyengébben és kapko­dó­an játszott Gólszerző: Nagy, Sárosi I., Harangozó, Toldi, Jakab Üllői út, 6000 néző. Vezette: Vass Antal A Ferencváros gyorsan kamatoz­­tatta vasárnapi jó játékát, mert kedden délután már jóval a mér­kőzés kezdete előtt szép számban gyülekeztek a felajzott nézők. Fel­tűnően sok katonát látni. Mérkőzés előtt a szegedi vezető­ség, Markovics Szilárd elnök és Hesser Tibor edző vizsgálgatja a talajt. Hesser ezt mondja: — Száraz! Ez nekünk azért fon­­tos, mert ha nedves lett volna, akkor inkább Marosit játszattuk­­volna a középfedezet helyén. Azután így folytatja: — Balösszekötőben Búzát játszatjuk. Szegedi fiú, I6 éves. Övé a jövő. — És talán szerencsemalac is lesz — jegyzik meg többen a szege­diek öltözőjében. Bertók még hozzáteszi : — Valahányszor itt az üllői­ úton új emberrel kísérleteztünk, mindig rá pénzt kerestünk. A Ferencváros öltözőjében Hlavay edző Gyetvay bokáját kötözgeti. Polgár dühös arra a tréfás cikk­re, amely a Ferencváros védelmé­nek rendszertelen játékáról szólt. Egyébként elég csendes a zöld­fehérek öltözője. A főbejárat előtt Weis István pályaigazgató dühöng, hogy a MEFHOSz a diákoknak még mindig barna jegyet ad ki, holott a Ferencvárosnak rendőrségi intéz­kedésre csak a pirosjegyes diáko­kat szabad beengednie. Taps fogadja a pályára lépő csapatokat. A helyválasztásnál a Szegedé az előny, így állnak fel: Ferencváros: Háda — Tátrai, Polgár — Lázár, Sárosi III., Pósa •— Bíró, Jakab, Sárosi I., Toldi, Gyetvay. Szeged: Tóth — Szoyka­, Raffai­­— Baróti, Kovács, Bertók — Bognár, Marosi, Harangozó, Búza, Nagy. GYORS SZEGEDI GÓL Egy kis tapogatózás és — a 2. percben — már a Szeged ér el gólt. Polgár felszabadító rúgását Baróti elcsípi, Harangozónak fejeli a lab­dát, ez remekül, kapásból kiperdíti Nagynak. Tátrai a szélső mellett van, ügyetlenül lép azonban közbe, el is csúszik, Nagy fut s középmagasan, élesen, lövésszerűen ad be. A labda az ellenkező sarok felé tart, a fejelni akaró Harangozó segítségére már nincs is szükség, a labda a balsarokba száll. Az elmélázó s a jobbsarokra he­lyezkedett Háda be sem tud avat­kozni. 1:0-ra vezet a Szeged. A gól után gyors Fradi-támadá­­sok következnek. Biró és Raffai összecsap, a közönség szögletet kö­vetel, de a játékvezető úgy látja, hogy­ Bíróról ment ki a labda. Az 5. percben Gyetvay pompásan lő s a labda a bal kapufa alsó részéről vágódik vissza. Utána egy kis összecsapásban Tol­di könnyebben megsérül. Majd meg Sárosi I. lövése vágódik vissza Tóth tenyeréről és a lécről. A Ferencváros csatársora élénk, a mérkőzés érdekes. A 14. percben Bognár beadása után Nagy 10 mé­ternyire a kaputól gólhelyzetben lyukat rúg. A 18. percben Búza háttal a kapunak szépen húzza ka­pura a labdát, de Háda véd. Sá­rosi III.-at lövésre, az egész csa­patot lapos játékra biztatják a szurkolók. A szegedi szélsőfedezetek pompásan fogják a Ferencváros szélsőit, a belsők meg keveset lőnek. Jakab még a tizen­hatoson is passzolgat. A túlsó ol­dalon Tátrai gyertyája után Nagy mellé lő. A 25. percben Biró be­adását Tóth lehúzza ugyan, de Toldi majdnem a kapuba löki a kapust. A játékvezető néhány szegedi faul­tot s egy feltűnő szegedi lesállást nem vesz észre. Tátrai többízben füttyöt kap. Két szöglet jelzi, hogy azért a Ferencváros támad többet. Toldi sarokra tartó feje­sét Tóth csak nehezen védi. A Ferencváros csatársora és az egész csapat is lassabban mozog, mint vasárnap. Sárosi III. 30 méterről nagyon szépen lő és tapsot kap. A 34. percben Nagy szépen íveli kapu elé a labdát, Háda csak nehezen tudja elcsípni a kiugró Harangozó elől. A túlsó oldalon Biró minta­szerűen ad be, de Sárosi I. és Toldi is elengedi a jó labdát. Utána Toldit ketten is igyekszenek tartani, Toldi hátrarúg és Szoykát találja. A hátvédet csaknem egy percig élesztgetik, Toldit figyelmezteti a játékvezető. Gyetvay pompásan ível a kapu elé, Toldi remekül küldi fejjel a balsarokra a labdát, de a még jobban ugró Tóth te­nyérrel szögletre tudja ütni. Be­­rúgás után a kapus előbb hibáz, de szerencsével meg tudja kaparin­tani a labdát. A Szeged is szögle­tet ér el, Tátrai zavart csinál, ebből újabb szöglet lesz. A 42. percben Harangozó a lesen álló Búzának adja a labdát. A játék­vezető fütyül, Búza már későn rúgja a hálóba a bőrt. A 44. percben a Ferencváros sza­badrúgáshoz jut, Sárosi III. áll a labdának, kapura ívelt. Tóth ki­szalad három lépést a labdáért, ott van Szoyka is és Sárosi I. is. Mindannyian ugranak a magas labdáért, ú­gy látszik, hogy Tóth el tudja öklözni, de Sárosi I. fürgébb, magasab­bat ugrik s a kapus feje fölött az üreg háló jobb sarkába fejeli a labdát, XAL. A gól után Bertók és Biró össze­csap. Mindkettő elesik, egy kicsit támogatni kell őket. Meglehetősen ideges hangulat­ban fut a Ferencváros csapata AZ ÖLTÖZŐBE. A vezetőség azonnal eltávolítja az illetékteleneket és megnyugtat­ni igyekszik az ideges társaságot. Tátrai maga elé meredve ül a pa­don, Sárosi úr vigasztalja: — Csak nyugodtan, Bubi! Vass játékvezető látogat be a szegediek kérésére az öltözőbe és nyugodtságra kéri a fiúkat. V. Kemenesy adja kivonulás előtt a végső tanácsot: — Csak hosszú labdákat a szé­lekre és nem lesz baj. A Szegednél mindenki Toldira panaszkodik. Harangozó elkesere­detten mondja: — Folyton szid engem. Toldi, azt mondja Hungária-bérenc va­gyok. A vezetőség Hálmán intézőt küldi a játékvezetőhöz, hogy intse meg Toldit. A SZEGED ÚJRA VE­ZET! Ferencvárosi támadásokkal in­dul a játék­szünet után. Biró jó elfutásának szöglet a vége. Az 5. percben a Szeged támad, Boglár kapu elé adja a labdát, Polgár belenyúl, visszahúzza, de a vissza­húzás rövidre sikerül, a labda Harangozó elé pattan. A kö­zépcsatár kapásból, 18 méter­ről lő. A labda a jobb sarok­ra tart s a vetődő Háda alatt a kapufáról a hálóba pattan. 2:1-re vezet a Szeged. A főtribünön a páholyokban szidják a fiatal Fradi-játékosokat. Gyetvay lövését Tóth védi, majd a 10. percben Sárosi dr jobbössze­kötőből jó helyzetben mellé lő. — Mindent bele! — kiabálnak a középről. A Ferencváros beszorítja a Sze­gedet, de a belsők nem igen vállal­koznak lövésre. Közben a szegedi hátvédek kapásból többször reme­kül szabadítanak fel. Gyetvay lövését Tóth szögletre védi. Gyetvay mintaszerűen küldi be a szögletet, Tóthtól be is menne, ha­­ nem állnának a vonalon a szegedi hátvédek. A játékvezető Ferencváros-szögletet néz el. A szurkolók szidják a játékvezetőt, ő mosolyog. Innen kezdve még több a játékvezetői hiba, a közönség percenként szidja a játékvezetőt, óriási az izgalom, túliesai­t­v hangulat. A 20. percben Sárosi pompásan teszi ki Toldit. Toldi lő, a labda a kifutó Tóth lábáról felpattan, újra a Toldi felé száll s Toldi fejjel az üres hálóba küldi. 2:2. Polgár faultolja a kitörő Bog­nárt, majd a túlsó oldalon a kapura húzó Gyetvayt Ba­róti a tizenhatoson belül kézzel löki el. A játékvezető nem lát tizenegyest. A 25. percben Gyetvay ismét remekül küld be egy szögletet, a la­bda most is a kapura csavarodik, Tóth körül, a gólvonalon nagy a tolongás, a kapus a földön fekve csak nehe­zen tudja elkaparni a labdát. Toldi a hálóba esik s közben azt inti, hogy „bent volt”. A közelben álló játékvezető azonban jól látta, hogy a labda nem jutott túl a gól­vonalon. Az izgalom folyton fokozódik és sorozatos ferencvárosi támadá­sok közben a 31. percben a zöld-fehérek végre megszer­zik a vezetést. Bertók szögletre szereli Bírót, Bíró jól küldi be a labdát, nagy a tömörülés a kapu előtt, Kovács jól fejeli ki, de a labda a tizenhatoson kívül a körön álló Jakab felé száll. Jakab kapásból egészséges lövést ereszt meg s a labda védhetetlenül köt ki a bal felső sarokban. Tóth a túlsó oldalon állt. 3:2-re vezet a Ferencváros. Tovább támadnak a zöldek. A 34. percben a határjelző köveket szed fel. A játékvezető megállítja a játékot, szól a rendőrtisztnek, majd jelzi, hogy egy perccel hosszabbít. A 37. percben Gyetvay remek beadása a kissé hátrább álló Sárosi I. és Toldi felé száll. A szegedi védelem leáll és Sárosi dr a hálóba fejeli a­ labdát, de a játékvezető nem adja meg a gólt les címén. Nem lehetett lesállás, hiszen Sárosi hátrább volt a labda elrúgásának pillanatában, mint Gyetvay. Két szegedi támadás következik. Mind­kettőnél Harangozó kerül gólhely­zetbe, de előbb fölé-, majd meg mellélövéssel ront. Azután Toldi bombáz kétszer fölé. A Ferencváros hajrát, Sárosi I.-et könyökkel lökik a tizenhatoson belül, majd meg ugyancsak Sárosi I. a kapunak háttal állva remekül húzza kapura a labdát, de Tóth ezt is védi. Szögletarány 12:3 (4:3) a Ferencváros javára. MÉRKŐZÉS UTÁN A ferencvárosi fiúk boldogan ro­hannak be az öltözőbe. Polgár gú­nyosan kiált fel: — Ez volt az a „könnyű" hét­közi mérkőzés... A ferencvárosi vezetők így nyilatkoznak: Battsay Imre tanácsnok, a Fe­rencváros ügyvezető elnöke: Le kell szögeznem, hogy a Szeged na­gyon jól játszott. Buzdítólag hatott a vidéki fiúkra, hogy kétszer is meg­szerezték a vezetést. A Ferencváros csak a második félidő közepén ja­vult fel annyira, hogy eldönthette a maga javára a mérkőzést. Balsze­rencsénk is volt, a győzelmünk akár nagyobb arányú is lehetett volna. V. Kemenesy Sándor főtitkár: Minden erőnkre szükség volt, hogy a Szegedet legyűrjük. Ki­tűnően játszottak a szegediek. Hlavay György edző: Nagyon nehéz mérkőzés. Egy góllal többet érdemeltünk volna. A szegedi öltözőben Szoyka a balvállán lévő hatalmas csípést mutatja és panaszkodik: — Toldi ellen nem lehet játszani. Mit mond a vezérkar? Markovics Szilárd, a Szeged FC elnöke: Összeállítási hiba miatt vesz­tettünk. A gyors Bárkányit­ nem lett volna szabad kihagynunk a csa­patból. Hesser Tibor edző: Amíg Toldi is játszik, addig­ a F­e­remc­város ellen bajos futballozni. Halmán József, intését Hősies küzdelemben buktunk el, legalább egy pontot érdemeltünk volna. Vass Antal játékvezető Sárosi dr. meg nem adott fejesgól­járól ezt mondotta: — Gyetvay előreadta a labdát, Sárosi dr. három méteres lesről fe­jelte be (!!). Nagyon nehéz volt, ezt a mérkőzést vezetni. A FERENCVÁROS MEGÉRDEMELTE! Osztályzataink: Ferencváros: H­áda 3 — Tátrai 4, Polgár 2 — Lázár 3, Sárosi IIL 2, Pósa 2 — Biró 2, Jakab 3, Sá­rosi I. 3, Toldi 3, Gyetvay 1. Összesen: 28. Szeged: Tóth 2 — Szoyka 2, Raffai 3 — Baróti 3, Kovács 4, Bertók 2 — Bognár 3, Marosi 3, Harangozó 2, Búza 4, Nagy 3. Összesen: S1. Ha azt lehet mondani, hogy va­sárnap a Ferencvárosi Taxi mér­kőzésen a zöld-fehérek szurkolói rég nem élvezték ennyire a Fe­rencváros játékát, akkor most meg azt lehet megállapítani, hogy ugyanazok a szurkolók rég nem izgultak annyit, mint éppen ezút­tal. A Szeged a második félidő 20. percéig vezetett és a Ferenc­város csak az utolsó negyedórá­ban szerezte meg a győzelmet je­lentő gólt. A zöld-fehéreknek ezúttal vajmi kevés sikerült s ennek oka elsősorban az volt, hogy játékukból hiányzott mind­az, ami vasárnap annyira elbűvölte a közönséget: keveset játszottak a szélsők­re, nem továbbították kapás­ból a labdát, hanem inkább vitték és tologatták, nem lőt­tek eleget, főleg nem lőttek kapásból. A győzelmet azonban a Ferenc­város így is megérdemli, mert jobban játszott s lényegesen töb­bet támadott, mint a Szeged. Min­denesetre dicséretet érdemelnek a Ferencváros játékosai azért, hogy kétszeres szegedi vezetés után sem vesztették el a fejüket. A Szeged jobban védekezett, mint a Ferencváros, de csatársora kissé széteső volt , helyenként lassúnak ss bizonyult, Gyetvay a Ferencváros leg­jobbja. Ezt főleg pompás beadásaival és remek szögleteivel érdemli ki. Biró is tartja jó formáját, de a ■belsők csak a második félidő kö­zepén találtak valamennyire ma­­guikra. Főleg Jakab rontott sokat az első félidőben. Pósa és Sárosi III. egy árnyalattal gyengébben játszott, mint legutóbb, de mind­kettő most is megfelelt. Lázár sokat futkosott hiába és néh­a ■nem tudott megszabadulni a lab­dától. Hátul Tátrai mintha for­máin kívül lenne, Polgár viszont a Köpenyje / Világosságban éli életét, keresi kenyerét az ember. Szemének egészségét óvja a fehéren sugárzó, áram­­takarékos TUNGSRAW7 mmm­­!