Sporthirlap, 1938. november (29. évfolyam, 86-94. szám)

1938-11-02 / 86. szám

javul. Háda az első gólnál­­na­gyon hibázott. A szegediek — főleg derekas védekezésük miatt — minden dicséretet megérdemelnek. Küzdőszellemük kifogástalan és­­három csatárral is nagyon ves­szélyes le­rohanás­okat mutattak be. A csapat legjobb része a közvetlen védelem. Főleg Szoyka jó helyezkedése és biztos rúgása tetszett. A fedezetsorból a szök­­fedeze­tek szélsőkre való megbízható ráállásaikkal vonták magukra a figyelmet, különösen Bertók igye­kezett nagyon Bíróval szemben. Kovács többízben kereste az ollót. Elől Harangozó cseles kiugrásaival és gyakori lö­­véreivel a sor legjobbja. A szélsők gyorsak, veszélyesek, Bognár volt a jobbik. Az összekötők inkább hátul dolgoztak, hibájuk, hogy tá­madás közben nem tudtak elég gyorsan előremenni. Vas?? Antal gyengén vezette a mérkőzést. Főleg a lesállások meg­ítélésében tévedett gyakran, de faultoknál és szögleteknél is sok hibát vétett. SPORTHÍRLAP SZERDA, 1938 NOVEMBER 2. ................................................................................................................................ Az Elektromos táma­dott , a Taxi lőtte a gólokat Taxisok-Elektro­­mos 5:1 (1:0) Semmit sem ér a fölény gól­lövő csatár nélkül Gólszerző: Kiszely, Takácsi J., Kiszely, Váradi, Füzi I. (öngól), Pázmándy (11-esből) Latorca­ utca, 1000 néző. Vezette: Palásti A borús ősz és az ünnep hatása nagyon érezhető az Elektromos­pályán. Az állóhelyen alig 100 néző, a tribünön is sok az üres folt. A Taxitok öltözőjében nagy a jókedv. De Takács Géza, azaz „Mari néni” hamar lehűti a társa­ságot : — Aztán vigyázzatok, nehogy sírás legyen a vége. Aradi mégis megjegyzi: — Az Elektromos a mérkőzés után felmondja a pályabérletet. Elekt­romosaiknál nyugodt ké­szülődés folyik. Egy változás van a csapatban: Búzási beteg, he­lyette a kulcscsonttöréséből fel­épült Pákozdi játszik Elektromos (piros ing, sárga nadrág): Bakon — Füzi I., Pá­linkás. — Pázmándy, Lengyel, Martonos — Rozsák­, Tőrös, Füzi II., Lovas, Pákozdi. Taxisok (kék ing, kék nadrág): Izsó — Aradi, Miklósi — Odry, Tóth I., Varga — Váradi, Berecz, Takács II., Kiszely, Hódi. JOBBAN LŐNEK A TAXISOK Takács II. választ, enyhe szél támogatja az első félidőben a Ta­xisokat. Jó az iram. Néhány szép Elektromos-támadás fut, különö­sebb esemény azonban nem tör­tént a 13. percig. Ekkor a tisztára játszott Füzi II. a kifutó Izsóba vágja a gólnak látszó labdát. Az Elektromos mindjobban felül­kerekedik, csak a lövés nem megy csatárainak. A játék képét megcá­folja az első „számolható” ered­mény. A Taxisok jobbszárnyának támadását könnyen veri vissza az Elektromos védelme, lengyel elő­re irányított labdájába Tóth I. élesen belefejel, Kiszely kapja, elég nehéz­kesen indul el, de belelendül, két emberen is átmegy, be­felé húz, aztán 18 méterről ballal hatalmas lövést ereszt meg, mintha zsinóron húz­nák a labdát a jobb f­első sarokba. Bakon reménytelenül vetette ma­gát, 7­­:0-ra vezetnek a Taxisok. A 26. percben Pázmándynak a sorfal fölött ravaszul átemelt lab­dáját csak nehezen tudja Izsó megfogni a vonal előtt. Az Elek­tromos erősít, de közben a Taxi­sok is vezetnek néhány veszélyes támadást. Kissé kempenyebb lesz a játék, de a játékvezető résen van. A félidő vége felé újra sűrűbböd­­nek az Elektromos támadásai, a Taxisok azonban ügyesen védekez­nek. Három szöglettel megússzák a játéknak ezt a szakaszát. A SZÜNETBEN a szokásos feketekávét szürcsölge­tik az Elektromos-játékosok. Potya mester nagy fejmosásban részesíti a csatárokat. Szilvássy Dezső el­nök csendesen megjegyzi: — Ha Kiszely nálunk játszik, már gólokkal vezetünk. A Taxisoknál ez a jelszó: — Tartani az eredményt! A vezetőség különösen a védők munkájával elégedett. (Meg is érdemlik a dicséretet.) EGYIK TAXI-GÓL A MÁSIK UTÁN... Bakon két merész védése az első perc eseménye. A 2. percben Pázmándy gáncsa miatt szabad­rúgás van 25 méterről. Varga a kapu elé csavar, Bakon Kiszelyre vigyáz és közben Takács II. öt lépésről a bal­sarokba pattintja a labdát. 2:0.­­ Azután újra hosszú „Elektromos­időszak” következik. Füzi II. nagy erejű labdája a felső léc élé­ről vágódik ki. A 15. percben sza­badul ki a Taxi. Partdobás után Váradi beível és a középre húzódott Kiszely 18 méterről kapásból, ballal remek lövést irányít félma­­gasan a jobb sarokba. Védhe­­tetlen gól. 3:0. Két perc múlva Tóth hosszú lab­dájával Váradi pompásan elfut és a kifutó Bakon mellett 16 mé­terről, futtából a hálóba ra­gasztja a labdát. 4:0. Az Elektromosban Lengyel és Lovas helyet cserél. A 26. percben Odry labdájával Váradi szökik és lő, Bakon kiejti a labdát, Berecz az alapvonalról a kapu elé emeli, a megzavarodott Füzi I. pe­dig saját hálójába vágja. Öngól. 5:0. Most Pázmándy lesz a közép­, Lovas a jobbfedezet. A 29. perc­ben Aradi kézzel rántja vissza Pákozdit. 11-es. Pázmándy lövi a jobb­sarokba. 5:1. Kiszely szabadrúgásból lőtt remek gólja Takács II. leállása miatt érvénytelen. A 34. percben Tóth lesántul és egy percre kiáll. Most Lengyel a középcsatár az Elektro­mosban. Kiszely lesántul, kimegy a balszélre. Újra az Elektromos támad többet, a Taxi csak alkalmi lefutásokkal veszélyeztet. Szögletarány 8:2 (4:1) az Elek­tromos javára. NYILATKOZATOK: Festi Béla, a Taxisok alelnökei A gólarány kissé túlzott, a győ­zelmet megérdemeltük. Cziffra Ferenc intéző: Ment a csapatnak. Takács Géza edző: Meg vagyok elégedve, különösen a szélsőkkel, főleg Vradival. Vitéz Ginzely Dénes, az Elek­tromos ügyvezető alelnöke: Az első félidő után biztosra vettem, hogy két góllal fog győzni a csa­pat. Klasszissal voltunk jobbak a Taxisoknál. Kovács Dezső dr futballigazgató: A Taxisoknak volt góllövő csatá­ruk, nekünk nem. Tóth István edző: Szép mezőny­játék. Ha góllövő csatárunk volna, akkor megfordított az eredmény. ÉRDEKES, KEMÉNY MÉRKŐZÉS VOLT Osztályzataink: Taxisok: Izsó 2, Aradi 2, Mik­lósi 2, Odry 2, Tóth 2, Varga 2, Váradi 2, Berecz 3, Takács II. 2, Kiszely 1, Hódi 4, összesen 24. Elektromos: Bakon 3, Fűzi I. 3, Pálinkás 3, Pázmándy 2, Lengyel 3, Martonos 3, Rozsák­ 2, Tőrös 4, Fűzi II. 4, Lovas 4, Pákozdi 4. Öcs­esen: 35. Hiába volt az Elektromos csa­pata fölényben, hiába támadott többet, hiányzott csatársorából az a bizonyos góllövő csatár. A Taxi­sok jóval kevesebbet támadtak, viszont soraik közt volt Kiszely. Ez már egymaga is a győzelmet jelentette. Ha tehát az eredmény élénk cáfolata is a játék képének, igazságosnak kell mondanunk. Az már gyenge vigasz az Elektromos számára, hogy a gólarány mindenképpen túlzott. Feltűnő sok hosszú szélsőszökte­­tést, váratlan keresztlabdát lát. Derűlátás A tizenegyedik Újpest-gól után azt mondta egy LSE-szurkoló: — Nagyszerű nagytehetségű, fia­tal kapusunk van, most legalább egy fás rutint is szerez... tünk mind a két csapatban. A Ta­xisok fedezetsora váratlanul jól játszott és az Elektromos csapatá­ban éppen ennek a csapatrésznek a teljesítménye maradt a szokott színvonalon alul. A Taxisok védelme nagy­szerűen állta a harcot, nem adott fel egyetlen labdát sem, Izsó bravúrokra is képes. A két hátvéd rugóképessége elsőrangú. A fedezetsor legjobbja Tóth I. A csatársorban Kiszely eredményes­sége, Takács II. leleményessége és Váradi gyorsasága érdemel dicsé­retet. Az Elektromos csapata a har­madik gólig nagy­ becsvággyal küzdött, aztán megadta magát a sorsának. Csak Pázmándy és Ro­zsák­ játékát lehet dicsérni. Feltűnően jól vezette a mérkő­zést Palásti. Különösen a tisztáta­lan játékot büntette azonnal és határozottan. Rozsák­ meg sem tudott mozdulni (A Taxi-taktika diadala) A Taxisok váratlan nagy gól­­arányú győzelme után örömmámor­ban úszott az öltöző. Főleg Ki­szely­t dicsérték: —• Lapaj, ma nagy volták­ Odry büszkén kijelenti: — Megmondtam előre, győzni fogunk. Az egyik sarokban Miklósi oda­szól Vargának: — Ugy­e, jó volt, hogy ráálltál Rozsák­ra. Majd hozzánk fordul: — Lelkére kötöttem Vargának, hogy ne mozduljon el Rozsák­ mellől. A többit majd mi hátul el­intézzük, így is történt. Takti­kánk eredményességét bizonyítja a biztos győzelem.. Aztán Mari néni szól a fiúkhoz: — Azért ne bízzátok el maga­tokat. Ne felejtsétek el, hogy ne­héz mérkőzéstől fáradt Elektro­most győztetek le! Sok támadás,csattanó nélkül Budafok- Kispest 0:0 A Kispest rossz napot fogott ki, de még így is jobb volt valamivel Budafok, 1000 néző. Vezette: Újvári Esőre hajló, de szélcsendes idő­ben mintegy 1000 néző helyezke­dett el Budafokon, a Duna melletti pályán Köztük igen érdekes ven­dégek: a Hungária vezérkara, Brüll Alfréd, Preiszmann Lajos és Braun edző. (A pénztárnál szépen megváltották a jegyüket és el­vegyültek a gyér „tömegben”.) A budafokiak bizakodnak és megígérik Magyarvári igazgató­nak, hogy kiköszörülik a vasár­napi csorbát A budafoki össze­állítás az utolsó pillar­atoart meg­változik. Kovács I. a balszélső, Szegedi a balösszekötő. A Kispest csendben készülődik. Mayer Béla a fejleteknek oszt ki jó tanácsokat. Újvári játékvezető sípjelére a sáros, de nem mély talajú pályán állnak fel a csapatok. Budafok: Vági — Szebehelyi, Bánkuti — Király, Sós, Beretvás — Fodor, Hortobágyi, Fézser, Szegedi, Kovács I. Kispest: Boldizsár — Olajkár I., Rátkai — Ikrváth, Somfai, Vig­­— Kincses, Olajkár II., Ne­mes, Déri, Kürthy. HOL A KISPESTI CSATÁRSOR? Már az só támadásnál kiderül, hogy a közönség kétharmada —■ kispesti. Zúg a „Hajrá Kispesti”, pedig a Budafok támad. Fodor jól megy át három kispestin, a negyedik simán szereli, végül újra Fodor támad egyedül, de magasan a —* klubház fölé 10. Kincses szöglete veszélyes. Rögtön utána Kürthy harcol ki újabb szögletet, de Sze­­behelyi kifejeli a jó labdát a me­zőnybe. Csapkodó a játék, sok a partdobás. A 10. percben Hortobágyi nagy kapáslövése ébreszti fel az alvó közönséget és az alvó csapatokat. (Alig ment mellé.) Somlai rossz passzai kel­tenek megérdemelt feltűnést. Azután Szebehelyi pont a pálya közepéről lő . öt méterrel a kapu fölé. Ritka teljesítmény. Egy ki­csit élénkül az iram. Kovács szög­letet harcol ki, aztán szabadrúgás­­sorozat következik, 2:2 arányban. Fodor szépen átmegy ismét a kis­pesti védelmen, de végül a ráfutó Rátkai faultolja. Most végre szép támadások gördülnek mindkét kapu felé. Ne­mest a 18. percben — és az utolsó pillanatban — lövés előtt szereli Bánkuti. Szegedi lövése Olajkár I. kezét éri, de Újvári nem lát szán­dékosságot. (Nem is volt az.) Mintha megegyeztek volna, fel­váltva hol az egyik, hol a másik csapat támad. Dehát a védelemek pontosabban dol­goznak mindkét oldalon, mint a csatárok. A 25. percben Olajkár II. elcsíp egy reménytelennek látszó labdát, éles lövését csak bravúros vetődés­sel védheti Vági. Utána Kovács I. Horváth kezére lövi a labdát, szépen íveli az ezért megítélt szabadrúgást a 16-os sarkáról a kapu elé. Szöglet lesz a dologból, de a Szögletből nem lesz semmi. A 84. percben veszélyes lövés akadt meg Rátkai feltartott kezében. Újvári nem lát szándékosságot. A következő percben Nemest nagy helyzetbe hozza Kincses jó beadása, de a labda leperdül a középcsatár cipőjéről. Aztán Olajkár II.-t szereli az 5-ös sarkán Bárkuti. Somlai javul — és vele a Kispest is. A 40. percben Kincses bead, nincs bent senki és így — ő maga fut be a saját beadására. Szebehelyi nagy nehezen szereli. A FÉLIDŐ TANUL­SÁGAI: 1. a híres kispesti csatársorra nem lehet ráismerni, 2. szó sincs arról, hogy a Budafok fáradt lenne. Tanulságos a szabadrúgásarány is: 19:17 a Kispest javára. Mindkét öltözőben bíznak a szünetben abban, hogy a második félidőben jobban megy majd. A kispestiek a csatárokat korhol­ják. A Budafok elégedett a csatá­raival ., a Dudás, a Hungária válogatott fedezete ad tanácso­­kat a Budafoknak. A Kispest fergetegesen támad­­ egy percig. Aztán ellankad és a Budafok jön fel. Szebehelyi óriási szabad­rúgása a kapufát súrolja. A fiatal Hortobágyi vezet szép támadást és ő az egyetlen, aki lő is. Rátkai leperdült labdáját Ko­vács I. tisztán kapja, de elügyet­­lenkedi a nagy helyzetet. A 12. percben végre egy jó Kispest­támadás fut, de Nemes kézzel állít. — Csináljatok már valamit! — kiált egy kétségbeesett szurkoló. A Kispest csinál is. Kincses tisztán kapja Déri labdáját, át­­játsza a kifutó kapust és be­gurít a tisztán álló Nemeshez. Nemes hat méterre az üres kaputól la­posan lő. Gól? Nem. A vetődő Szebehelyi fejjel (!) védi a guruló labdát. Szinte példátlan a futball törté­nelmében! A percekig tartó me­­zőnyjátékot csak szabadrúgásaik tarkítják. Egy előrevágott labda elszáll a kispesti védők feje fö­lött,­ Hortobágyi remekül rajtol rá és hajszállal fejeli kapu fölé. (18. perc.) Élénkül a közönség és a játék. Most Somlai helyet cserél Hor­­váthtal, de egyelőre Horváth sem bizonyul jobb középfedezetnek. Fodor neki­­ugrik a hosszú Boldizsárnak, de­­ lepattan róla. Most szép támadá­sokat látunk mindkét oldalon, de itt Fodor, ott Nemes lő fölé, vagy mellé. A 25. percben Nemes lábá­ról Szedi le Vági a labdát. Aztán Hortobágyi megy el s élesen lő mellé. Most mindkét csapat nagyon bele­fekszik. Erdély legfrissebb hireit , az 53 éves Arim Közlöny hasábjairól olvashatja, hízásáén elő az Aradi Közlöny-re Hirdessen az Aradi Közlöny-beit —«i ‘in--. »r t---- -f ■ITII—l———