Tolna Megyei Népújság, 1959. június (4. évfolyam, 127-151. szám)

1959-06-13 / 137. szám

I» 1959. június 13. Kaposvári MTE—Bonyhádi Vasas 2:1 (1:1) NB III. Bonyhád, 1400 néző. Vezette: Horváth (Bicske). Ka­posvár: Kovács — Szili, Darvas, Takács — Gál, Vajda — Jutasi, Egres, Pammer, Zsoldos, Tiszagáti. Bonyhád: Krommer — Horváth, Endrődi, Major — Pataki, Péter — Váradi, Pálos, Réder, Fláding, Szabó. Kezdés után a hazai csa­pat lép fel támadólag. Gyors le­futásaikkal zavarba hozzák az el­lenfél védelmét. A lelkes játék nyomán már a 3. percben gól születik. Rédertől indul ki a tá­madás, majd Váradi a labda út­ja, ahonnan Szabóhoz kerül, aki a védelem között ki­ugorva, 13 méterről védhetetlen gólt lő a bal felső sarokba. 0:1. A szurkolók biztatása mellett to­vábbra is a hazaiak tárnáznak. A 15. percben Szabó 25 méterről küldött lövése alig száll kapu fö­lé. Az ellenfél mindinkább ma­gára talál. Veszélyes támadások­kal válaszolnak. A hazai kapus minden tudására szükség van, hogy két sarokba tartó labdát szögletre toljon ki. A 36. perc­ben sikerül az ellenfélnek egyen­líteni, Pammer 25 méteres távo­li, lapos lövésével. A lövésre Krommer későn vetődik, a labda a hálóba jut. 1:1. Az első félidő további részében kiegyenlített küzdelem folyik. A második félidő elején ismét a hazai csapat rohamoz. Az első percben Váradinak nyílik alka­lom a vezetést megszerezni, azonban tiszta helyzetből mellé gurít. A harmadik percben az el­lenfél játékosa kerül tiszta hely­zetbe és Jutasi nem hibáz, labdája védhetetlenül kerül a jobb alsó sarokba. 2:1. Ezután csapkodó játék alakul ki. Az ellenfél előnyét igyekszik tar­tani, a hazaiak viszont túl körül­ményesek ahhoz, hogy legalább egy döntetlent tudjanak kihar­colni. Bírálat: Egyik csapat sem mu­tatott szép játékot. A játék képe alapján a döntetlen eredmény reálisabb lett volna. Jók: Takács, Darvas, Tiszagá­ti, illetve Endrődi és Szabó. Tóth István Tolna—Döbrököz 10:0 (3:0) Megye bajnoki mérkőzés: Tolna, 800 néző. Vezette: Pogány. Tol­na: Ezer — Szépvölgyi, Klár: Straubinger — Pruzsina, Schalk­ — Bajza, Kapéter, Széles, Elekes, Gálfi. Döbrököz: Vencel — Kiss, Dancs, G. Kiss — Gelencsér I., Gelencsér II. — Hegedűs, Bazso­­nyi, Gácsi, Lindmajer, Szabó. A sérült Jagicza helyett Pruzsina lett a fedezet, míg Szépvölgyi hátvéd és a hosszú ideig tartó sé­rülésből felépült Széles a közép­csatár a hazai csapatban. Tolnai támadásokkal kezdődik a játék. A harmadik percben Elekes lab­dát ad Szélesnek, aki 16 méterről lő és a labda a kapus kezéből hull a hálóba. 1:0. A 9. percben Kapéter elfut a jobbszélen, szé­pen ível be, a labda átszáll Gálfi elé, aki egy csel után Bajza elé ad és ő gólt lő. 2:0. A döbröközi támadások erőtlenek és a hazai védelem könnyen hárít. A 13. percben Széles elfut, de jó hely­zetből fölé lő. Hat perc múlva Elekes lövését védi Venczel. A 22. percben Elekes—Bajza össz­­játék után Széles lesz újból ered­ményes, 3:0. A 29. percben egy döbröközi támadást Szépvölgyi szabálytalanul akadályoz. A meg­ítélt büntetőt Szabó fölé lövi. Két perc múlva Széles jól eltalált lö­vését szépen védi Vencel. A második félidő tolnai táma­dásokkal kezdődik és a második percben Széles mellé lő. Kirúgás után Döbrököz feljön, de csak szögletre jut erejéből. A beívelt labdát Gelencsér I. fölé lövi. Az ötödik percben újból Széles lő gólt, 4:0. A 9. percben Kapéter lövése a kapusról kipattan, me­lyet újból Széles értékesít. A ha­todik gólt is Széles szerzi meg. Állandósul Tolna fölénye, egy­oldalúvá válik teljesen a játék. A 16. percben Széles átadásából Bajza hétre szaporítja a gólok számát. A következő percben Szé­les lő gólt, 8:0. Négy perc múlva Bajza szépen ível be és Széles a kifutó kapus felett emeli a háló­ba a labdát. 9:0. A végeredményt a 32. percben Kapéter állítja be. 10:0. Bírálat: Egyoldalú, közepes­iramú játék. A sok gól a gyen­ge védelem és a lélek nélkül ját­szó döbröközi játékosok eredmé­nye. Jók:­ Bajza, Széles, illetve Gelencsér I. J. S. KOSÁRLABDA Július 2—5: osztályozók az NB II-be jutásért Az Országos Kosárlabda Szö­vetség közölte az osztályosok idejét és helyét az NB II-be való jutásért. Tolna megyéből a Szek­szárdi Petőfi női kosárlabda csa­pata vesz részt az osztályozó mérkőzéseken. Az osztályozó mérkőzések jú­lius 2-5-ig kerülnek lejátszásra Győrött. Az A-csoportban rész­ vevő csapatok: Győr, Veszprém, Budapest (II. csoport), Tolna, Zala és Fejér megye első helye­zettjei. A Szekszárdi Petőfi csapata jú­lius 2-án, csütörtökön Budapest II., július 3-án, pénteken délelőtt Fejér, pénteken délután Zala, szombaton délután Győr és va­sárnap délelőtt Veszprém megye bajnok­csapatával játszik. A szekszárdi kosarasok megkezdték a felkészülést az osztályozó mér­kőzésekre. Sportvezető, edzőképző tanfolyam Faddon A Megyei Ifjúsági Sportbizott­ság és a Megyei Testnevelési és Sporttanács június 28-tól július 5-ig sportvezető és edzőképző tan­folyamot rendez Faddon. A tan­folyamon részt vesznek a járási TST-k által javasolt sportköri ve­zetők, sportolók. A tanfolyamon a sportköri vezetők megismer­kednek a helyes sportköri mun­kával, irányítással, míg az edző­­képző tanfolyam hallgatói külön­böző sportágakban szakelőadáso­kon sajátítják majd el az edzés ismereteit. Egy mai anekdota Barátunk, aki jónéhány éve — korára való tekintettel — abbahagyta a labdarúgást, lab­­darúgó élményeiről tartott szű­­kebb körben, »élménybeszámo­lót«. — Hát bizony amikor ment nekem­ a foci megnézhettek. Kevés mérkőzés volt, hogy a magam góljait meg ne rúgtam volna. Az egyik hallgató szerényen megjegyzi: — Igen. Ha másképp nem, ak­kor öngólt rúgott. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A sportkör ajándéka... A megyei labdarúgóbajookság 25. fordulójában kétszeres meg­lepetés érte a nagydorogi lab­darúgókat és az 500 főnyi lel­kes szurkoló­gárdát. Az egyik meglepetés mindjárt a mérkő­zés kezdete előtti percekben fo­gadta a kifutó 22 labdarúgót. A nagydorogi csapat két játéko­sát Horváth Istvánt és Sáringer Jánost köszöntötte a sportkör, mint boldog ifjú családapákat. A sportkör és a közönség ne­vében Keserű János, a sport­kör elnöke kedves, meleghangú szavakkal köszöntötte a két fiatal labdarúgót. »A tavaszi si­kersorozatnak mindkét játékos nagy részese, mert Horváth a védelem, míg Sáringer a csatár­sor erőssége volt«, — mondot­ta Keserű János elnök. »Fogad­ják szeretettel a sportkör sze­rény, de kedves ajándékát és szorgalmas, lelkiismeretes já­tékukkal segítsék továbbra is a nagydorogi labdarúgó élet további­ fejlődését« — fejezte be a köszöntőt a sportkör el­nöke. Ezután egy idős labdarúgót, Kistar Jánost köszöntötte Ke­serű sporttárs, a közönség nagy tapsa közepette. A 22 éves lab­darúgó pályafutás szép és di­cséretes egy labdarúgó életé­ben és ezzel a büszke érdem­mel rendelkezik Kistar János, a Komlói Bányász egykori lab­darúgója. A rövid üdvözlő be­széd után a két boldog család, apának értékes csomagokat adott át két hatalmas virág­csokorral együtt a női kosár­labda-csapat két játékosa. Kis­­tar sporttárs is örömmel és meghatódva szorította magá­hoz a tisztelet és megbecsülés ajándékát a gyönyörű virág­csokrot. A másik meglepetés, ami ki­lencven perc múlva, a mérkő­zés végén érte a csapatot és a közönséget — ismeretes már: Nagydorog—Iregszemcse 0:0. Előbbinek sokkal jobban örül­tek a labdarúgást kedvelők nagydorogi táborában, utóbbi­nak pedig a vendégcsapat já­tékosai. — Fekete László — Vasárnapi sportműsor A BÉKE ÉS BARÁTSÁG SPORTMŰSORA SZEKSZÁRDON 15 óra: Általános iskolai me­gyei labdarúgó-bajnokság dön­tője. Utána általános és közép­­iskolások, valamint ipari tanu­lók tornabemutatója. 18 óra: Tolna megye—Pest megye válogatott labdarúgó­mérkőzés. NB III. A Szekszárdi Petőfi Baján az Építők ellen, a Simontornyai BTC Pécsett a Pécsi BTC el­len, a Dombóvári Vasút a Nagykanizsai Vasút ellen, míg a Bonyhádi Vasas Balinkán játszik. További NB III-as mér­kőzések: Pécsi Bányász—Pécsi Vasas, Bázak­erettye—Bajai Bácska, Kaposvári MTE— Nagyatád, Bácsalmás—Székes­­fehérvár, MOTORSPORT Az MN­S rendezésében terü­leti gyorsasági verseny a Buda­pest—Pécs útelágazás három­szögében 13.30 órakor. OSZTÁLYOZÓ MÉRKŐZÉSEK Cikó—Szekszárdi Dózsa (Zsol­dos, Pogány, Németh), Ozora— Dunaszentgyörgy (Kleiber, Du­dás, Havasi), Dalmand—Gyünk (Szabó I., Izzing, Kovács J.). IFJÚSÁGI MÉRKŐZÉS A tavaszról elmaradt Paks— Tamási ifjúsági bajnoki labda­rúgó-mérkőzés 17 órakor kerül lejátszásra Pakson. Játékveze­tők: Bencze, Andrin. ÖKÖLVÍVÁS 19 órakor a Városi Művelő­dési Házban Szekszárdi Dózsa —Bonyhádi Vasas ökölvívó mérkőzés. Felhívás a megyei labdarúgó válogatott kerettagokhoz A Megyei Labdarúgó Szövet­ség ezúton kéri a megyei labda­rúgó válogatott keret tagjait, hogy vasárnap 12 órakor részük­re gyülekező a Megyei TST he­lyiségében (Megyei Tanács). Mórágy—Grábóc 3:2 (3:0) Falusi Kupa-mérkőzés, Grá­­bóc, 100 néző. Vezette: Paczolai. A 14. percben Novotni I. révén megszerzik a mórágyiak a veze­tést. A 22. percben ismét Novot­­ni I lesz eredményes, 2:0. A ha­zaiak kapuja előtt nagy kavaro­dás Támad, és az egyik grábóci játékos a hálóba tartó labdát kézzel üti ki. A 11-est Mózes ér­tékesíti. 3:0. Nem sokkal később a mórágyiak Mózes révén újabb gólt érnek el, de a játékvezető les címén nem adja meg. A II. félidő elején gyengén kezd a mórágyi csapat. A jó hely­zeteket kihagyják. Feljön a grá­bóci csapat és Pere 3 méterről szépít. 3:1. A 25. percben Bekfi néhány csel után beállítja a vég­eredményt. 3:2. Jók: Pataki (a mezőny legjobbja), Novotni, illet­ve Wittmann és Pere. A baj már az indulásnál kezdődött A játékosok összevitatkoztak. A vita tárgyát­ kizárólag az ké­pezte, hogy melyik játékos hova üljön az autóbuszban. (Komoly problémák!) Ez az ideges han­gulat kísérte végig a csapatot. Hőgyészen az edző kiadta az uta­sítást: az I. csapat játékosai kö­telesek a vendéglőben tartózkod­ni. Németh, akit a paksiak csak „colos"-nak becéznek, kijelen­tette, hogy nem hajlandó kocs­mába menni, ő a cukrászdában issza meg málnáját. Erre újabb vita kezdődött, végül az edző ki­jelentette, hogy Németh nem játszik. Glancz Dezső, a csapat inté­zője Harkányban volt üdülni és onnan közvetlen a mérkőzésre utazott. Mikor megérkezett, már folyt a vita. Ő sem hagyta szó nélkül, hogy a legjobb játékos kimaradjon a csapatból, így érthető, hogy elfajultak a dol­gok. Végül is az edző engedett. A meccskönyvet átjavították és Németh került a csapatba. A kiesés ellen küzdő hőgyészi­­ek lelkesen játszottak és bizony erősen „elhúztak”. A paksi csa­pat csak a II. félidőben talált magára, de egyenlíteni már nem sikerült. 5:4-re győzött a hőgyé­­szi együttes. MI A SZURKOLÓK, A VEZETŐK VÉLEMÉNYE? Sipos József szakosztályveze­tő. „A szellemmel van baj. A csapaton belül három „klikk” van. A játékosok összefogás he­lyett széthúznak. Az idősebb játékosoknak és a vezetőknek nem adják meg a tiszteletet. Egyik-másik fiatal játékos a ve­zetőkkel szemben is olyan han­got használ, amely nem meg­engedhető. A sportkör vezetői­nek már most meg kell kezdeni a munkát, ha azt akarják, hogy az őszi bajnokságra egy jó szel­lemű, ütőképes csapatunk le­gyen.” Glancz Dezső intéző: „A csa­pat vereségéhez hozzájárult, hogy Hermann nincs formában. Ez nem a játékos oka és hibája. Az edzőnek kellett volna észre­venni, hogy Hermann gyenge a védelem tengelyében és Darnai-val kellett volna kicserélni. Amikor a mérkőzés előtt már veszekedés van, rendszerint így végződik a mérkőzés. Különben az egy valóságos­­ cirkusz­, ami­kor a paksi csapat elindul vala­hova, állandóan veszekednek, marakodnak a játékosok.” Molnár Ferenc szurkoló: „Nagy a széthúzás a csapaton belül. Ha egy-két játékos for­mán alul szerepel, nincs kit ját­szatni helyettük. Az edzők az utánpótlással nem törődnek, mert a vezetőség azonnali ered­ményeket vár tőlük. Akkor volt ifjúsági csapat és utánpótlás, amikor a megyebajnokságba ke­rült Paks, azóta nem törődnek a neveléssel. De így nem is lehet. Az edzők egymást váltogatják, Bagó után következett Peresz­­tegi, majd Ónodi és Pákozdi. Közben még edzősködött Darnai és Somodi is. A jelenlegi edző — Weisz — is itthagyja az egye­sületet. Igaz, hogy az sem megol­dás, hogy Pakson budapesti ed­ző működjön.” Végül egy szurkoló, kinek a nevét nem jegyeztük fel. Szín­hely a Paksi Halászati Szövetke­zet bárkája, ahol egy 28 év kö­rüli fiatalember a hal merítése közben megkérdezte: — Mi a véleménye a vasárna­pi hőgyészi mérkőzésről? — Nem jó! — de mi a maga véleménye, utóvégre maga a paksi? — Kérem, én azt hallottam, hogy már az indulásnál vesze­kedtek a játékosok. Különben az a legnagyobb baj, hogy nincs utánpótlás. A diákokat nem en­gedik labdarúgó-edzésekre, de különben sem törődik a fiatal­sággal senki. Nézze meg, a paksi ifjúsági csapat hol van a tabel­lán. Az mindent megmond. A vezetők és a szurkolók el­ismerik, hogy a csapat nem érett arra, hogy az NB III-ba kerüljön, de jogos a bosszanko­­dás ugyanakkor, ha egy gyen­gébb csapattól kikap. Talán a baj a vasárnapi vere­ségnél mégsem az indulásnál kezdődött ?..* Kézilabda A Bonyhádi Gimnázium—Gyön­ki FSK női kézilabda mérkőzést a bonyhádi csapat 6:0 arányban nyerte. A gyönki lányok játékán meglátszott, még kezdők, nagyon gyengén játszottak. * Gyönki Gimnázium—Bony­hádi MEDOSZ 39:6. Megyebajno­ki mérkőzés, vezette: Kaspari. Igen érdekes mérkőzést vívott a két csapat. Az első percekben még egyenlő erők küzdöttek, de utána a gyönkiek minden táma­dást góllal fejeztek be, kiváló kapura dobásaikkal. A góldobók közül kiemelkedtek: Steitz (20), Reha és Sióvölgyi. Jó játékáért dicséretet érdemel Fehérvári. — B. —