Vörös Zászló, 1958. április (7. évfolyam, 76-101. szám)

1958-04-01 / 76. szám

1­ Sforaslásilá) Végre megszületett a várva várt győzelem MTE — Temesvári Tudomány 2:1 (1:1)! Gondolom nem túlozunk ha azt állítjuk, hogy az utóbbi években nem tapasztalt érdeklődés előzte meg a vasárnapi A osztályos labdarúgó ta­lálkozót. Mintegy tízezer néző sereg­lett ki a pályára. Ez a nagy érdek­lődés nemcsak e sportág iránti határ­talan lelkesedésnek volt a tanúbi­zonysága, hanem annak is, hogy a közönség elismeri csapatunk forma­­javulását, teljesítőképességének fo­kozását. Vasárnap is bebizonyosodott az a nagy aranyigazság, hogy a győze­lemhez gól kell. Mert bármilyen lát­ványosan is játszik csapatunk, bár­milyen sok is a gólhelyzet, elisme­rik erkölcsi , győzelmünket“, ez mind kevés az „üdvösséghez“, mert ezért bajnoki pontot nem adnak, pedig ar­ra nekünk rendkívül nagy szüksé­günk van. Vasárnap az MTK játékosai bebi­zonyították, hogy tudnak gólt rúgni. Meg tudják szerezni a győzelmet s a velejáró bajnoki pontokat. Ehhez még csak annyit szeretnénk hozzá­fűzni, hogy minél gyakrabban bizo­nyítsák be fent említett képességei­ket. 2:1 -re győztük le a nagyhírű, s igen jó játékerőt képviselő temes­vári egyetemistákat, akik egy 6:2-es bukaresti győzelemmel tarsolyukban jöttek Marosvásárhelyre. Az ered­mény feltétlen nagy fegyverténynek számít. A győzelem híven tükrözi a vasárnapi mérkőzés erőviszonyait. Minek köszönhette a csapat a győ­zelmet? Minden játékos tudása leg­javát akarta adni, egyformán része­sei voltak a sikernek. Mindenekelőtt beszélnünk kell a csapat győzniakarásáról. Ezen a mérkőzésen a csatárok gól­­ratörőbben játszottak s mondhatni, a szokottnál több lövésre vállalkoztak, s az első félidő helyzetei alapján ta­lán nagyobb gólarányú is lehetett volna a győzelem. Örvendetes az, hogy csatáraink már nem vezetik annyit feleslegesen a labdát, s igen helyesen, nem ők szaladnak sokat, hanem a labdát fut­tatják, gyors meredek passzokkal kö­zelítik meg az ellenfél kapuját. En­nek a játékfel­fogásnak köszönhet­jük többek között a győztes gólt. 2­-­3 hosszú leadás után már a nagyszerű érzékkel kiugró Mészáros 1-nél volt a labda s bevágta a má­sodik gólt. A győzelem kivívásában jelentős szerepe volt a fiúk nagyszerű erőn­létének. A mérkőzés utolsó perceiben sem mutatkoztak fáradtaknak a játé­kosok. Nem ismertek elveszett lab­dát, nem óvakodtak a nagyobb erő­feszítéseket igénylő közelharcoktól. Hibát követnénk el, ha nem emel­nénk ki külön a védelem teljesítmé­nyét. Valamennyien kifogástalanul játszottak (eltekintve néhány hibás passziót.) Szólnunk kell néhány szót az el­lenfél játékáról is. A temesvári diá­kok ezen a mérkőzésen a vártnál gyengébben szerepeltek. Nem ját­­szottak lelkesen, s néha azt a benyo­mást keltették, hogy elégedettek a döntetlen eredménnyel. Különösen a csatársor játszott gyengén, kevés meggyőződéssel. RÖVIDEN A MÉRKŐZÉS LEFOLYÁSÁRÓL A Tudomány vezeti az első táma­dást, de ezután mi vesszük át a já­ték irányítását, s egymásután hoz­zuk össze a meleg helyzeteket, Fuchs kapuja előtt. A temesvári kapus egy­másután teszi ártalmatlanná Kajlik és Mészáros II. lövéseit A 10. percben születik meg a ve­zetés. Józsi szerzi meg a labdát, kicsit vezeti, majd Mészáros II.­­'iez továbbit, aki nagyszerű ér­zékkel szökteti Szász Bélát. A szemfüles szélső tétovázás nél­kül vágja a hálóba a labdát. 1:0. Ezután néhány percig mezőnyjá­ték folyik a pályán, majd ismét a mieink támadnak. Sikerül kiharcolni néhány szögletet is, de sajnos, a mi csatárainknak a szöglet nem „félgól“ mint ahogy mondani szokták. (Már nem is emlékszünk az idejére, mi­kor értek el a mi csatáraink szög­letből „egész“ gólt.) VÁRATLANUL SZÜLETIK MEG AZ EGYENLÍTÉS A 23. percben Iliescu könnyelműen hajtja végre a kirúgást, a labda a jó mozgású Cada­­riuhoz kerül, aki elfut az egyik vé­dő mellett, s be­rúgja az egyenlítő gólt. 1:1. A 37, 38., majd a 43. percben van alkalmunk a gól­szerzésre, de saj­nos csak alkalom, mert a vendégek kapuvédője bizto­san hárít. A második félidő­ben gyengén kez­denek a mieink. Ezt kihasználják a vendégek, s né­hány veszélyes tá­madást építenek fel. Védelmünk azonban biztosan áll a talpán, egy­másután semlege­sítik a temesvári csatárokat. Néhány perces Tudomány fölény után ismét ma­gukra találnak a mieink, s rövid idő alatt több gól­helyzetet teremtenek csatáraink. A vendégek csak nehezen mentenek, de végül is megszületik a vezetés. A 81. percben Józsi kapja meg az egyik fedezet hosszú átadását s azonnal a kapura törő Mészá­ros I­he­­ivel. A balszélső mel­lel veszi le a labdát, s nagyere­jű lövést zúdít kapura. Fuchs te­hetetlen a „bombával" szem­ben" 2:1. A játékidő további részében a Tu­domány erőfeszítéseket tesz az egyen­lítésre, de védelmünk minden esetben sikeresen lép közbe. JÁTÉKOSAINK EGYÉNI TELJESÍTMÉNYEIRŐL ILIESCUNAK volt néhány szép védése, de a gólban ezúttal is „ben­ne volt“ Még mindig hibásak a ki­futásai. SZÉKELY nyugodtan, ered­ményesen játszott, sikerrel semlege­sítette a gyors mozgású Borost. VA­KARCS II. magas színvonalúan ját­szott, nagyszerűen fejelt, a mezőny legjobb embere volt. SZÁSZ KÁ­ROLY jobban játszott, mint legutóbb Sikeresen küzdött meg Girleanuval, volt néhány szép átadása. BOCSAR­­DI is jól játszott. Sokat mozgott, legtöbbször győztesként került id a közelharcokból. GIRLING több ízben eredményesen szerelt, lövésre is vál­lalkozott. Volt néhány rossz leadása. SZÁSZ BÉLA volt a csatársor egyik legmozgékonyabb embere, óriási lel­kesedéssel játszott. Dicséretet érde­mel góljáért. KAJLIK jobban szere­­­pelt, mint az előző mérkőzéseken, de, még mindig nem kielégítően. J0-­ ZSINAK volt néhány szép szökteté­­se, sokat változtatta helyét, de el­maradtak a tőle megszokott nagy lö­vések. MÉSZÁROS II. volt az ötös­fogat legjobbja kitűnő labdakezelé­sével, ötletes elhúzásaival tűnt ki. MÉSZÁROS I. mindenekelőtt remek­beszabott góljáért érdemel elisme­rést. A tények bizonyítják, hogy kö­zépen jobban feltalálja magát. Nem volna-e helyes őt belső csatárként szerepeltetni? ISMÉT A JÁTÉKVEZETŐRŐL Egy héttel ezelőtt a marosvásár­helyi labdarúgó szurkolók felháboro­dással fogadták Piki Kroner bírás­kodását. Mennyivel másképpen véle­kedtek a vasárnapi játékvezetőről. A bukaresti Segal példáját adta a kor­rekt, tárgyilagos, magas színvonalú játékvezetésnek. Sok A osztályos kol­legája tanulhatna tőle. Vasárnap mél­tán nyerte el a közönség, s a szak­emberek elismerését, mert a 90 perc alatt egyenletesen határozottan hibátlanul végezte feladatát. VÉLEMÉNYEK A MÉRKŐZÉSRŐL Segal játékvezető: Nagyon tetszett az MTK játéka. Határtalan lelkese­déssel és győzniakarással játszottak a marosvásárhelyi fiúk. S örvende­tes, hogy csakis a sportszerűség adta lehetőség keretein belül. Győzelmük megérdemelt. Különösen Mészáros II. és Vakarcs játéka volt kimagasló. Ticu Simion, a Sportul Popular fő­szerkesztője: Jó csapat az MTE. A vásárhelyi fiúk még sok „fekete na­pot“ okoznak majd­­ellenfeleiknek. Véleményem szerint ha továbbra is így játszanak, nem kell félniük a ki­eséstől. A csatárok közül Mészáros játéka tetszett különösképpen Va­karcs II. volt a mezőny legjobb em­bere. Dinca, a Tudomány edzője: Jobban harcoltak a vásárhelyiek. Nagyobb lelkesedéssel játszottak. Az eredmény reális. A mi csatársorunk nagyon gyengén szerepelt. A játékvezetés magas színvonalú volt. Az ellenfél csapatából Vakarcs játéka tetszett. Incze, az MTK edzője: megérde­melten győztünk, s ha a csatároknak jobban­­kijön a lépése, az eredmény nagyobb gólarányú is lehetett volna. Az egész csapat jól játszott, Va­karcs nyújtott kiemelkedő teljesít­ményt. A Tudományból Cadariu és Girleanu játéka tetszett. WEISZ SÁNDOR r­ossz napot fogtak ki női kézilabdázóink Marosvásárhelyi I­SE FOR — Szebeni Vörös Lobogó 5:8 (3:7). Vasárnap kezdődött meg az A ősz- Lobogónak, amit­ az is bizonyít, hogy súlyos női kézilabda bajnokság tava­ csak egy gólt kaptak ő­szi fordulója. Ez alkalommal a helyi A nagyarányú vereséghez hozzájá- ILEFOR a szebeni Vörös Lobogót lát­­ruk­ István Erzsébet megengedhetetlen ra vendégül. A sztálinvárosi Barleanu magatartása, aki elfogadhatatlan okok vezetésével lefolyt mérkőzést a szó­ miatt nem jelent meg a mérkőzésen, detnek nyerték 8:5 arányban. Külön dicséretet érdemelnek a csak Csapatunk- bár kikapott, játékuk párba bekerült fiatalok, akiknek kár­mégis kielégítőnek mondható, hisz a dőszelleme és lelkesedése még nagyobb tartalékosán kiálló együttes a II. fél- vereségtől mentette meg az együttest időben méltó ellenfele volt a Vörös egy jó képességű csapattal szemben. Gólzápor Kézdivásárhelyen Vasárnap mintegy 800 néző előtt játszották le Kézdivásárhelyen a KSE­­Sepsiszentgyörgyi Textil labdarúgó mérkőzést. Az első percben a kézdivásárhelyiek támadtak. Varga lefut a labdával, la­posan szökteti Fogast, de a labda el­száll a kapu mellett. Mintegy 5 per­cig a helyi csapat fenntartja előnyét Ezután a Textil játékosai veszik át a vezetést. Az első félidő 5. percében a sepsiszentgyörgyiek gólh­oz jutnak. Alig két percre rá Saines, a vendég­csapat jobb összekötője 2:0-ra szépíti az eredményt. Az első félidő 20. per­céhez, szöglethez, majd szabadrúgás­hoz jutnak a kézdivásárhelyiek. Gól azonban egyikből sem születik. Még­is a gól esélye felvillanyozza őket és egy hirtelen támadás következtében Szabó megszerzi a helyi csapat vi­gaszgólját. Az első félidő utolsó per­cében Szász a kézdiek játékosa kézzel üti le a labdát. A szabadrúgást Ka­rácsony I. értékesíti. Az első félidő a vendégcsapat 3:1-es vezetésével ér véget. A II. félidőben teljesen összeroppan a helyi csapat A vendégek még öt gólt rúgnak, így a mérkőzés a sepsiszent­­györgyiek 8:1-es fölényes győzelmével fejeződik be." A HÉT I­I­i Április 1525-ben Thomas Münzer vezetésével kitör a németországi nagy­­­­ parasztfelkelés.­­ Kedd 1809-ben született N. V. Gogol, nagy orosz író. Időszámításunk előtt 446-ban született Aristophanes, egyik leg­­­­2 nagyobb ókori görög drámaíró.­­ Szerda 1805-ben született H. C. Andersen kiváló dán meseíró. | ^^__^__ 1840-ben született Emile Zola francia író.­­ 3 1929 április 3—7 között ’Hatották meg Temesváron” a"”ro­ m­á"niai I­asüt. Egységes Szakszervezetek kongresszusát. 1 1888-ban az ország számos részében parasztfelkelések törtek ki. 4 1944-ben meggyilkolták Vasile Tudose kommunista harcost. Péntek 1945-ben ezen a napon szabadítja fel a szovjet hadsereg Ma­­a­gyarországot a fasiszta iga alól.__________________________ 5 1858-ban született Barbu Stefanescu-Delavrancea iró. Szombat 1851-ben meghalt Ion Negulici román festő. ______ 1483-ban született Rafael Sanzio reneszánszkori híres olasz­­ festő, szobrász és építész. Vas. 1528-ban halt meg Albrecht Dürer nagy német festőművész,­­ 1821-ben született A. I. Herzen orosz forradalmi demokrata.­­ 1647-ben halt meg Grigore Ureche román króni­caíró. Hétfő 1942-ben halt meg Suzana Pirvulescu kommunista harcos. KÍNA történetében először az on­­hanai utcákon megjelentek a rend­őrnők. Egyelőre csak tizenhárman van­nak, rövidesen azonban újabbak kö­vetik őket. MINT a moszkvai rádió bejelentette a szovjet technikusok olyan új fúró­gépet dolgoztak ki, amely az eddigi­eknél t­izen­hats­zorta gyorsabban tör utat a sziklás kőzetben. A fúró a hang­­nál gyorsabb sebességgel előtörő gáz­zal hevíti fel a kőzet felső rétegét, s azután darabonként széttöri. KÖZVETLEN telefonösszeköttetés lé­tesült Japán és Kína között. Az új vonal Tokiótól Pekingig és Sangha­jon kívül még három váro­sai van összekötve. SZTAJ­IN tartományban a fémtaka­rékossági mozgalom mind jobban ki­szélesedik. A fémipari üzemek vállal­­ták, hogy 3200 tonna fémet takaríta­nak meg. Ebből a mennyiségből 800 tehergépkocsit, vagy 720 traktort lehet készíteni. HAZÁNK vasútvonalain jelenleg 14 rádiósított vonat közlekedik. ZAHARIA STANCU Mezítláb c­mű regényét Izlandban 4200 példányban adták ki. A fordítás Halldor Stefan­­sson író műve. A MOSZKVAI Nagy Színház 120 tagú csoportja május végén Párizs-­ ban a Nagy Operában szerepel. Elő­adják a Hattyúk tavát és Rómeó és Júliát. KÍNÁBAN 7 filmgyár működik. Há­­rom készít játékfilmeket, I dokumen­­tumfilmet, I rajzfilmet, egy pertig szinkronizál és­­ a laboratóriumi fel­dolgozásokat végzi. KÖZLEMÉNY A Magyar Autonóm Tartomány nép­­tanácsa végrehajtó bizottsága mellett működő Állami Döntőbíróság, i.é. áp­rilis 2-án reggel 8.30 órai kezdettel, a tartományi néptanács dísztermében tartja évi tanácskozását. Napirenden, az Állami Döntőbíróság tartományi szervének 1957. évi műkö­désével kapcsolatos jelentése, az Ál­lami Tervbizottság és a Miniszterta­nács mellett működő Állami Döntő-­­bíróság 1958 ra vonatkozó gazdasági jellegű utasításainak ismertetése, to­vábbá a marosvásárhelyi OCL Apro­­zar és a Csíkszeredai TIL beszámolói, végül az Állami Döntőbíróság felada­tainak ismertetése. A Magyar Autonóm Tartomány­ok Állami Döntőbírósága Vörös Lobogó: 420-as törvénycikk (indiai film) Ifjúsági: Cselkás (szovjet film) Munkásmozgó: A titokzatos ember Szakszervezetek Művelődési Háza: Dr. Danwitz házassága (német film) msmnEsm A Kultúrpalota nagytermében ápri­lis 2-án este 8 órakor. A TANÍTÓNŐ ★ A Szakszervezetek Művelődési Há­zában április 1-én kedden du. 19 óra­kor a II. emeleti előadóteremben ze­nei audíció „KÖZKEDVELT OPERET­TEKBŐL“ címmel, összekötő szöve­get mond Csergő Tibor. MA ESTE ZENEAUDICIÓ Az IMSZ városi bizottsága kereté­ben működő értelmiségi csoportok kezdeményezte zeneaudíciókat techni­kai okok miatt néhány alkalommal nem tartották meg. Megtartásukra e héttől kezdve rendszeresen, minden kedden este 8 órakor sor kerül a Tar­tományi Központi Könyvtár olvasóter­mében. Haladás: 420-as törvénycikk (indiai film) Id­ős kalapszalont nyitott a „Marosi Textil“ amely bármilyen kalap­munkát — új készítését a szövetkezet vagy a ren­delő anyagából — alakítást és — vasalást vállal Cím: Bolyai utca 3 szám. Juhtenyésztő nagyüzemi és egyéni gazdák! Kössetek szerződést minél nagyobb mennyiségű juhtejre és sajtra a marosvásárhelyi Vasgyárral (ICIL) A szerződés feltételei: — A juhtej litere 2,40 lej, 7 százalékos zsirfokkal és abraktakarr­ány igényléssel. (1 liter tejért lapályos vi­déken 0,55 kg korpa, hegyes vidéken 0,45 kg. kuko­rica számítandó). — A juhsajt kilója 10 lej takarmányigényléssel. (1 kg. sajtért 4 liter tej után járó takarmányt vehet át az állattenyésztő). Takarmányigénylés nélkül. — A juhtej litere 3 lej. — A juhsajt kilója 12 lej, ez a szabadfelvásárlási ár is. A szerződések megköthetők: a rajoni ICIL-egységeknél és a falusi tej­begyűjtőknél.