Vörös Zászló, 1958. szeptember (7. évfolyam, 205-229. szám)

1958-09-02 / 205. szám

Heves küzdelem után megérdemelten győzött a marosvásárhelyi csapat MTE—Sirma Aranyosgyéres 1:0 (0:0) Augusztus 23 stadion, 6.000 néző, vezette Tóth, Nagyvárad. Felállítások: MTE : Iliescu, — Székely, Vakarcs, Szász, — Bocsárdi, Girling, — Bartha, Mészáros N­., Török, Szakács, Varga, Sirm­a, Cimpeanu, — Nicu­­lescu,­­Ruzici, Muresan, — Aposto­­lache, Ban, — Groza, Sáfár, Nedelcu, Balcsi, Muresan. Vasárnap délután a marosvásárhe­­lyi labdarúgó szurkolók ezrei gyűltek össze az Augusztus 23 stadionban, hogy szemtanúi legyenek B osztályos csapatunk első itthoni szereplésének. A szurkolók vágya teljesült, csapa­­­tunk győzött. Az 1:0-ás eredmény azonban közel se ad hűséges képet a játék lefolyásáról. Helyzeteink alap­ján nem lett volna túlzott a 3—4 gólos különbség sem, és hogy ez nem következett be, az elsősorban Cim­pea­­nu­nak a gyéresiek nagyszerű formá­ban lévő, fiatal, tehetséges kapuvé­­dőjének köszönhető. A mérkőzésről egy mondatban a következőképpen vélekedhetnénk: „Izig-vérig“ B osztályos bajnoki küz­delem volt. A játék hevében nem egy-­­szer súlyos szabálytalanságokat is engedtek meg maguknak mindkét csa­pat tagjai. Különösen azonban a vendégek „brillíroztak“ „keménységük­kel.“ Kétségtelen, hogy ez a túl „be­­lemenős“ játék rányomta bélyegét az egész küzdelemre. Hasonlóképpen mindkét csapatot bizonyos mértékben megakadályozta a „jól szabott“ táma­dások kialakításában a nehéz, csú­szós talaj. Éppen ezért a mérkőzés — néhány egyéni teljesítménytől eltekintve — nem bővelkedett nagy technikai megoldásokban. A mi csatársorunk jóval többet lőtt kapura (lásd a lőlapot) s ez igen jó eredménynek számít. Sajnos azonban, ezúttal is megmutatkozott ötösfoga­tunk tagjainak krónikus fogyatékos­sága , a kiváló helyzetek kihagyása. Védelmünk mindvégig szinte hibátlan­­nul látta el feladatát. Az ellenfél csapatában a védelem bizonyult a jobbik csapatrésznek, de csatáraiktól is láttunk néhány ötletes támadást. A MÉRKŐZÉS FŐBB MOZZANATAI Már az első percben alkalmunk van a gólszerzésre. Egy jó beadás az ötös tájékán tanyászó Vargához ke­rül, de a balszélső megcsúszik s oda a kiváló alkalom. Az ötödik percben ragyogó támadásnak vagyunk szem­tanúi. Muresan, a vendégek balszél­sője szépen elfut s nagyszerű labdát tálal a kapu felé rohanó Nedelcu­­nak, aki kapásból csak kissé lő léc mellé. Nem sokkal ezután a mieink vezetnek szép támadást. Török jól szökteti Mé­száros u­.-t, aki néhány csellel elhúz az ellenfél védői mellett, majd mintegy 18 méterről erős lövést zúd­t a balka­­pufa mellé. A tizenharmadik percben szabadrúgáshoz jutunk. A jól beívelt labdát Török fejjel továbbítja kapura, de Cimpeanu biztosan véd. Ezután hosszú ideig mezőnyjáték folyik a pályán, mind­két részről sok a „vagdalózás", pontatlan átadás. NAGYSZERŰ LÖVÉS, KIVÁLÓ VÉDÉS A huszadik percben Bartha szerzi meg a labdát, ügyesen vezeti né- Qipsztje Zácz/d)­ hány métert, majd a kapu előtt helyezkedő Mészároshoz továbbít. Az összekötő mellel leveszi a labdát s fordulásból nagy erejű lövést küld a kapura. Már mindenki a hálóban látja a labdát, amikor Clmpeanu az utolsó pillanatban a léc fölé öklöz. Ragyogó csatár és ka­pus teljesítmény volt. A félidő további részében is m­i tá­­madunk többet, Mészáros II., Török, Girling lőnek kapura, de Clmpeanu mindig résen van. Sikerül két szögle­­­tét is kiharcolnunk, de a vendégek ke­­ meny veaeime Diziosan narít. A második félidőben érezhetően fel­jön az MTK, egymás után vezeti a szebbnél szebb támadásokat. Csatá­raink szépen kombinálnak, egymás után teremtik a jobbnál jobb helyze­teket. Az ötvenedik percben Mészáros A Tartományi­­ SL szervezésében az egyetemi sportcsarnokban tartot­ták meg az íjászversenyt Marosvá­­sárhely, Kolozsvár, Gyergyó, Petro­zsény, Lónya, Petrila és Aninosza városok képviselőinek részvételével. A küzdelmek a Magyar Autonóm Tarto­mány Kupájának elnyeréséért folytak. [I. egyedül tőr kapura, Murván ve­­szélyesen avatkozik közbe és súlyosan lesérül. Ezután a vendégek tíz em­berrel folytatják a küzdelmet. .MEGSZÜLETIK A VEZETÉS. A 65-ik percben egy szabadrúgás után Törökhöz kerül a labda, aki nagyszerűen szökteti a jó érzékkel kiugró Mészáros 11.-t, az összekötő a meglepett kapus mellett a jobb alsó sarokba gurítja a labdát. 1:0. A erői után egy kissé alábbhagy a vá­sárhelyiek iram A 73 -ik percben­­ gyéresi jobbszélső veszélyesen tör ka­pura, de végül is az alapvonalon túl­ra viszi a labdát Két perccel később Töröknek van al­kakna a gólszer­zésre, már csak egyedül áll a ka­pussal szemben, de végül Cimpeanu­­nak sikerül ezút­tal is menteni. Figyelembe véve hogy még csak az évad elején vagyunk általában elége­dettek lehetünk já­tékosaink szerep­lésével. A vasárnapi mérkőzésen a védelemből Vakarcs II., Szász és Székely nyújtottak átlagon felüli tel­jesítményt, míg a csatársorból Mészáros II., Török és Bartha játé­ka tetszett. Ez a verseny igen nagy jelentőségű volt az íjászok számára, mert nagy­­szerű alkalmuk nyílt arra, hogy el­­enőrizzék felkészültségüket az orszá­gos íjász bajnokság előtt. A küzdel­­mekben tartományunk íjászai bizo­­nyultak a legjobbaknak. Technikai eredmények: Ifjúsági, link, a zxau és a zxzu­méteres szá­mokban Madaras István, a gyergyói Akarat versenyzője bizonyult a leg­jobbnak. A lányoknál Fazakas Klára, a marosvásárhelyi Tudomány íjásza nyerte a versenyt. Az ifjúsági csapatbajnokságban a fiúknál a gyergyói Akarat, Madaras, György, Lázár összeállításban, 571 ponttal lett az első, míg a lányoknál az első helyen a Fazakas, Bács, Rig­­mányi összeállítású marosvásárhelyi Tudomány végzett. A férfiaknál a 2x40, 2x50 és a 2x30 méteres számokban Vass Jenő, a ma­rosvásárhelyi Tudomány versenyzője került ki győztesen. A nőknél a 2x40 és a 2x50 méteres számokban Szabó Viktória, a marosvásárhelyi Tudo­mány íjásza győzött, míg a 2x30 mé­teres számban Bige Magda, ugyan­csak a marosvásárhelyi Tudomány versenyzője lett az első. A csapatversenyek eredményei: fér­fiaknál: 1. Magyar Autonóm Tarto­mány 1. csapata (Vass, Bige, Kere­kes összeállításban), nőknél 1. Ma­gyar Autonóm Tartomány 1. csapata (Szabóné, Bigéné, Izsákné összeál­lításban). Az 5570 pontot összesítve, a Ma­gyar Autonóm Tartomány Kupáját tartományunk versenyzői nyerték. MAGYARÁZAT: A fehér és fél-fekete körök a gyenge, illetve a kevésbé erős lövéseket, míg a fekete pontok az erős lövéseket jelzik, a fölöttük lévő számok pedig az időpontot mutatják. A zászlóval jelzett pont a gólt jelöli. W. S. A marosvásárhelyi íjászok nyerték a Magyar Autonóm Tartomány Kupáját Fazekas Klára, a marosvásá­helyi Tudomány veszi számba. versenyzője a találatokat Slept. 1945-ben kiáltották ki a Vietnami Demokratikus Köztár­saságot. 2 1945-ben Tokióban aláírták Japán feltételnélküli kapitulá­k bedd­­ását. 1866-ban nyílt meg Genfben az I. Internacionálé első kongresszusa. 3 1939 szeptember 3-án a hitleri Németország megtámadta Szerda Lengyelországot s ezzel kezdetét vette a II. világháború. 1859-ben született Jean Jaures francia szocialista, a L­­ Humanité című lap megalapítója, i­­­—ír . 1942-ben, ezen a napon hunyt el a magyar nép nagy Csil­ttritik­ája, Móricz Zsigmond. 100 évvel ezelőtt született Alexandra Vlahuta neves ro­­­­­án író. Pétitek 1850-ben született Constantin Istrati román vegyész, ha­zánk természeti kincseinek nagy kutatója. A Román Népköztársaság katonai légierejének napja.­­ 1941-ben jelent meg a KRP platformja, amely harcba Szombat szólította országunk dolgozó népét a bűnös szovjetellenes­­ háború és Antonescu diktatúra ellen. 1847-ben alapították a Szovjetunió fővárosát, Moszkvát.­­ 1817-ben ezen a napon született Mihail Kogalniceanu Va­sárnap­ra,dián író, történész és államférfi, Muntenia és Moldva egyesítésének harcosa. 1841-ben született A. Dvorak cseh zeneszerző.­­ 1866 ban született Gheorghe Coșbuc nagy román költő. Hétfő 1943-ban a hitlerista hóhérok meggyilkolják Julius Fucsik cseh forradalmár írót, a Csehszlovák Kommunista Párt Központi Bizottságának tagját. Jeges lakóival folytatandó távbeszél­getést kívánja lehetővé tenni, mate­matikai formulákon alapszik. BAGDADBAN közölték, hogy Irak 1958 júniusában a világpiacnak 855.864 tonna kőolajat szállított. A jelentés megállapítja, hogy Irak ily mennyiségű kőolajat 1951 év óta egy hónapban sem szállított. A SZOVJETUNIÓBAN olyan egyen­áramú távvezetéket építenek, amelyen rekordfeszültségű — 800 ezer voltos — áram fut majd keresztül. A veze­ték a sztálingrádi vízierőműnél kez­dődik s a Volgán keresztül egészen a Donyec-medencéig húzódik, vagyis 500 kilométeres utat ível át KOLOZSVÁR rajónbak­ az idén 21 társulás alakult s a meglévő szövet­kezeti gazdaságokba közel 1 300 dol­gozó földműves család lépett be. A VENEZUELAI olajmun­kások megtartották első országos kongresz­­szusukat Caracasban. A kongresszus határozatot hozott olajmunkás szak­­szervezet létesítéséről. EBBEN a hónapban a Szovjetunió­ban vendégszerepel a fővárosi Ga­­ragiale színházon kívül a budapesti Operaház együttese s a lengyel Ma­­zowsze Népi Együttes is. „ZSEB-ROBOGÓT“ szerkesztett egy moszkvai mérnök. A megerősített kerékpár segédmotorral felszerelt jár­mű 20 kilogramm súlyú és 30 kilo­méteres óránkénti sebességgel halad­hat. DYAN HOLLAND professzor a hol­land akadémia konferenciáján beje­lentette, hogy kidolgozta a kozmikus nyelv szótárát. Az új nyelv, amely­nek segítségével a más bolygók eset­ Ingyen kapható öntödei salak Olcsó áron eladó közfa­ építésére alkalmas 50X 1­00 cm forgácsból és ce­mentből öntött lapok. Érdeklődni „KÁ LAPÁCS“­­sztivatkfzzdt, Marosvásár­hely, Kossuth Lajos utca 114. Telefon: 2486 Közlemény! A magyar Autonóm Tartomány Könyvterjesztő Központja közli, hogy a Szeresd a könyvet' irodalmi fejtörőverseny­­ megfejtésének határideje augusztus 31 helyett SZOP*­tember 30. s • A labdarúgó A osztály második fordulójának eredményei: HKH—Tu­domány Temesvár 2:0, Vörös Lobogó Sztálinváros—Rapid Bukarest 3:2, Di­namo Baku­—Petrolul Ploiesti 2:1, Zsil Petrozsény—Dinamo Bukarest 1:1, UTA— Farul Konstanca 3:0, Progresul Bukarest—Tudomány Ko­lozsvár 4:1. • A röplabda Európa-bajnokság küzdelmei során női csapatunk 3:1 arányú győzelmet arato­t az első na­pon az oszt­ak v­álogatottal szemben, majd heves küzdelem után 3:2 arány­ban győzte le a nagynevű bolgár együttest.­­ Prágában szombaton a szovjet és a cseh labdarúgó válogatottak ba­rátságos mérkőzést játszottak. A csehszlovákok 1:0-ás vezetése után a mérkőzést a szovjet csapat nyerte 2:1 arányban.­­ Néhány eredmény a labdarúgó B osztály első csoportjából: Szeben — Nagybánya 6:9, CFR Temesvár—Vaj­­dahunyad 1:0, Medgyes—CFR Arad 0:1, Lupeni-Ri­sica 1:0. • B osztályos férfi kosárlabda csa­patunk, a marosvásárhelyi Akarat 43:20 arányú félidő után 79:56 arány­ban győzte le a szebeni Luceafárul csapatot. • Budapesten a vízilabda Európa­­bajnokság küzdelmei során az­­MNK 7:0 arányban győzte le Belgium csa­patát, Hollandia 4:2-re győzött az angolokkal szemben, míg a szovjet válogatott 5:2 arányú győzelmet ara­tott az NDK csapata felett.