Vörös Zászló, 1964. december (16. évfolyam, 284-310. szám)

1964-12-01 / 284. szám

4V UJ­Ui3 LilJCLVy Gyenge, alacsony színvonalú játék AS Armata — CFR Temesvár 3:0­­2:01 Befejeződött az őszi forduló a B-osztályos labdarúgó bajnok­ságban. Az utolsó mérkőzésen az AS Armata csapata ebben a baj­nokságban kialakult hagyományá­hoz híven újból jól kihasználta a saját pálya előnyét és győzte­sen hagyta el a játékteret. Ez­zel a marosvásárhelyi együttes mérlege az őszi bajnokságban a következőképpen alakult: hét győzelem saját pályán, hat ve­reség kiszálláson. A most vasárnapi mérkőzésen az AS Armata 3:0-ra győzött a bajnoki táblázat utolsó helyét elfoglaló temesvári vasutas e­­gyüttes ellen. A győzelem ará­nya szép, ennek ellenére a ta­lálkozó befejezése után a nagy­számú közönség csendben hagy­ta el a lelátókat, nem voltak pa­rázs viták, kommentárok, ame­lyek általában elmaradhatatlan velejárói a mérkőzésnek. Mi volt az oka ennek? A csapat játéka, a mérkőzés színvonala. A 90 perc alatt unalmas, színtelen já­ték folyt a pályán, alig voltak olyan pillanatok, amelyek fel­villanyozzák a nézőközönséget. A temesvári csapat gyengén ját­szott, látszott a játékosokon, hogy a győzelem esélye nélkül léptek pályára és csak egy cél­juk volt: minél kevesebb gólt kapni. Arra törekedtek, hogy a pálya közepén tartsák a labdát és esetleg egy-egy ellentáma­dást vezessenek. A temesvári együttes játékmodorát átvette a helyi csapat is. Nem vállalko­zott gyors kapuratörésekre, s a lövésekkel is adós maradt. Bát­ran állíthatjuk, hogy az Armata a saját pályán játszott mérkő­zései közül ez volt a legszínte­lenebb. Ha legalább az átlag játékot nyújtja és a csapat ren­delkezik befejező csatárral, ak­kor a végeredmény sokkal na­gyobb gólarányú lehetett volna. Az Armata támadásai vezették be a játékot, és már a 3. és 5. percben két jó helyzetet kihagy Taralunga. A 6. percben formás támadás alakul ki: Gheorghe jól szökteti Taralungát, a jobbszélső néhány lépés után a jó ütemben befutó Sikó elé továbbít, akinek lövése a meglepett kapus mellett védhetetlenül vágódik a hálóba. 1:0. A gól után teljesen elszürkül a játék. A rövid, pontatlan ado­gatások szakasza következik, senki nem vállalkozik kapura­­lövésre. Ebben az időszakban csupán Gheorghe fedezetjátéká­ra figyelhetünk fel, aki nagy te­rületen küzd, igyekszik támadás­ba indítani a csatársort, amely­ben azonban szintén csak egy ember, Jaralunga játszik jól, és néha Györfi igyekszik elszalad­ni a szélen. Goran nagyon gyen­gén játszik, önzően egyedül akar kapura törni és ha át is adja a labdát, azt elkésve, pontatla­nul teszi. Sikó is minden elkép­zelés nélkül, puhán játszik, nem lő kapura. A 38. percben váratlanul gólt ér el az Armata. Györfi saját térfeléről indulva, elszalad a szélen, beadására Goran és Sikó is ráfut, de egyikük sem tudja, mit kezdjen a labdával. Végülis Sikó hátraad a 16-os vonalán ta­nyázó Gheorghehez, akinek ha­talmas lövése a hálóban köt ki. 2:0. A 40. percben a temesvári csapatnak nyílik alkalma a gól­szerzésre. Szögletrúgás után Bo­ros rosszul fut ki a kapuból, de a védők a gólvonalról mentenek. A második félidőben sem vál­tozik a játék képe. Az első per­cekben az Armata játékosai hagynak ki néhány jó helyzetet, majd a temesváriakon a sor, hogy a 9. és 10. percben páni­kot keltsenek a marosvásárhelyi 16-oson belül, de Boros mindkét alkalommal nagyszerű érzékkel ment. Ebben a félidőben a csa­k hét végén kétnapos torna­versenyt rendeztek a Bolyai Far­kas középiskola termében a ma­rosvásárhelyi és a kolozsvári tornászok részvételével. A jól megszervezett versenyen, a spor­tolók teljesítménye kielégítő volt, és így a szép számú közön­ség érdekes vetélkedésnek le­hetett szemtanúja. A verseny si­keréhez hozzájárult a jó bírás­kodás is. A csapatok megosztoztak a győzelmen. Míg a nők versenyé­ben a marosvásárhelyi csapat 169,90—161,65 pontra győzött a kolozsvári lányok ellen, a férfiak versenyében a kolozsári torná­szok bizonyultak jobbaknak, és 262,60—252,45 pontarányban győztek. Hatban két cserét hajtanak vég­re. A lesé­rült Bartók helyébe Balázs áll be, Borost pedig Só­lyom váltja fel a 65. percben a kapuban. Már úgy látszott, hogy a második félidőben nem szüle­tik gól, amikor a 45. percben Györfi a jobbszélen csaknem a szögletzászlóig szalad le egy lab­dával és onnan csavart lövést küld kapura. A labda a kapu­lécet érintve, a jobb kapuléc mellett a hálóba vágódik. 3:0. Érdekes, szép gól volt, csaknem olyan, mintha közvetlenül szög­letrúgásból érte volna el. És ez­zel vége is volt a mérkőzésnek, amelyen a helyi csapat az aláb­bi felállításban játszott: Boros (Sólyom) — Bartók, Szatmári, Zavoda, Alecu — Gheorghe, Tu­­zson — Taralunga, Goran, Sikó, Györfi. T­ORMA Jelenet a mérkőzésről A keresztúri Stráduvita az első helyen a tartományi labdarúgó bajnokságban A vasárnapi fordulóval a tarto­mányi labdarúgó bajnokságban is véget ért az őszi idény. Az első helyért az udvarhelyi MTE és a keresztúri Stráduvita között vívott küzdelemben a keresztúri együttes kihasználva a saját pá­lya előnyét, egy pontos előnyre tett szert. A Stráduinta 7:0-ra győzött a Stiinta ellen, míg köz­vetlen versenytársa, az UMTE Ludason kénytelen volt osztoz­kodni a pontokon, így az őszi bajnok a keresztúri Stráduinta, amely megérdemelten jutott eh­hez a címhez, mert mindvégig egyenletes teljesítményt nyújtott. Az utolsó forduló mérkőzéseiről: Muresul Ludus— Udvarhelyi MTE 0:0. A találkozó jó szín­vonalú volt. Mindkét együttes teljes erőbedobással küzdött, és így a találkozó irama mindvégig jó volt. A szép játékért a közön­ség mindkét csapatot több alka­lommal tapssal jutalmazta. A mutatott játék alapján az ered­mény igazságos. Vointa Marosvásárhely—Ener­gia Gyulakuta 3:1 (1:0). A Voin­ta már az első perctől kezdve uralja a játékot, és a 11. perc­ben Aszalós góljával a vezetést is megszerzi. Ezután is több gól­szerzési alkalom nyílik a szövet­kezetiek csapata előtt, de a csa­tárok hibáznak. A második fél­időben már kiegyensúlyozott a játék. Az 51. percben Kövér a pálya közepéről indulva el, ki­cselezi az egész védelmet és ket­tőre növeli csapatának a góljai számát. A 64. percben a vendé­gek Musca révén szépítenek. A mérkőzés utolsó gólját Gergely lövi a 86. percben. A Voinjának ez az első győzelme az őszi baj­nokságban. (ION PAUL levelező), Otelul—Muresul Toplica 6:1, (1:0). Az első félidőben kiegyen­súlyozott volt a játék, míg a má­sodikban a helyi csapat mindvé­gig jobb teljesítményt nyújtott és gólt gól után ért el. A győztes csapat góljait Coroiu, Marginea­­nu (2), Baráth (2) és Péntek lőt­ték. A toplicaiak gólját Rákosi szerezte (SZABÓ ANDRÁS leve­lező). Lemnarul Marosvásárhely—Cio­canul Marosvásárhely 2:1 (1:0). A fások csapata megérdemelte a győzelmet, mert jobb volt ellen­felénél, ötletesebben építette fel támadásait és gyakran alkalmaz­ta az ellentámadásokat. A Lem­narus a vezetést a 19. percben szerezte meg Józsi révén, aki 8 méterről védhetetlenül lőtt a há­lóba. A 44. percben Kovács a büntetőterületen belül kézzel ütötte le a labdát. A megítélt 11 méteres büntetőt Sándor védte. A 82. percben a Lemnarul újabb gólt ért el. A Ciocanul közép­hátvédje röviden szabadít fel, a labda Imréhez kerül, aki a kapus felett a hálóba továbbít 2:0. A Ciocanul az utolsó előtti percben Szőke révén szépít. (M. STANES­­CU levelező): Gloria—Apemin 0:2 (0:0) Már az első percekben a Gloria csa­tárai előtt kitűnő gólszerzési al­kalmak nyílnak, de Fehér és Pop hibáznak. Az Apeminnek a 28. percben nyílik lehetősége a ve­zetés megszerzésére, de Wild 6 méterről a kapu mellé lő. Szü­net után a helyi csapat csökkenti az iramot, és így a kezdeménye­zést a borszéki játékosok veszik át, akik Pikó és Andone góljai­val megszerzik a győzelmet. A Glóriának alkalma lett volna szé­­píteni az utolsó percekben, de Coldea és Rosonczi jó helyzetek­ből hibáznak. (C. ALBU levelező). Az őszi bajnokság végeredménye 1. Straduvnta Keresztúr 13 9 3 1 38:13 21 2. Udvarhelyi MTE 13 8 4 1 21:4 20 3. Progresul Régen 13 8 2 3 21:11 18 4. Ciocanul Marosvásárhely 13 7 1 5 26:19 15 5. Muresul Ludas 13 6 2 5 27:23 14 6. Apemin Borszék 13 6 2 5 19:18 14 7. Otelul Marosvásárhely 13 5 3 5 24:25 13 8. Vointa Dicső 13 6 1 6 18:23 13 9. Stiinta Marosvásárhely 13 5 2 6 12:19 12 10. Lemnarul Marosvásárhely 13 4 3 6 21:20 11 11. Muresul Toplica 13 3 4 6 19:27 10 12. Glória Marosvásárhely 13 3 2 8 14:30 8 13. Energia Gyulakuta 13 3 1 9 20:35 7 14. Vointa Marosvásárhely 13 1 4 8 10:23 6 Kosárlabda Astivnja Marosvásárhely—CSMS Iasi 76:53 (46:22) Gyenge színvonalú mérkőzés. Az ellenfél nem késztette na­gyobb erőbedobásra az egyete­miek csapatát. A­ktivita mind­végig kézben tartotta a játék irányítását és a kosár alatt is sokkal eredményesebb volt, mint ellenfele. A félidő végére a vá­sárhelyiek már 24 ponttal vezet­tek. A szünet után a helyi csa­patban szóhoz jutottak az összes tartalékok, ennek ellenére a CSMS alig tudott valamit csök­kenteni hátrányán. Említésre mél­tó, hogy a iasi csapat mindvé­gig csere nélkül játszott, mivel összesen hat játékossal érkezett Marosvásárhelyre. A győztes csapat góljait Deák (20), Tóth (14), Berekméri (10), Tordai (10), Kovács (8), Vaszkó (6), Hajdú (5), Serdült (2) és Szalánczi szerezték. Vointa Marosvásárhely— Siderurgistul Galac 52:62 (23:30) A második csoport keretében lejátszott mérkőzésen a helyi csapat, meglepetésre, vereséget szenvedett. A Siderurgistul meg­érdemelte a győzelmet, mert ép­pen a döntő szakaszban szervez­te meg jobban a játékát. Az el­ső félidőben és a második fél­idő elején kiegyensúlyozott a já­ték. A második félidő közepétől a jobb erőnléttel rendelkező ga­­laciak veszik át a kezdeménye­zést és fokozatosan elhúznak az egyre gyengébben játszó Voin­­tatól. A Vointa-ból Lengyel 20, Bay 13, Mittelman 10, Héjjas 4, Szilveszter 2, Filcz 2, Sáska 1 voltak eredményesek. Jelenet a Stiinja—Iasi CSMS mérkőzésről A B osztály II. csoportjának állása az őszi forduló befejezése után 1. Recolta Nagykároly 13 8 2 3 23:17 18 2. Stiinta Temesvár 13 6 4 3 23:14 16 3. Jud. Sirmei Gyéres 13 7 2 4 21:15 16 4. Jiul Petrila 13 6 3 4 25:14 15 5. Vagonul Arad 13 6 3 4 16:15 15 6. CSM Szeben 13 6 2 5 21:17 14 7. AS Armata Muresul 13 7 0 6 21:23 14 8. Minerul Lupény 13 5 3 5 17:17 13 9. AS Cugir 13 6 1 6 20:20 13 10. Gaz metán Medgyes 13 5 3 5 14:15 13 11. Clujeana 13 5 2 6 18:15 12 12. ASMD Szatmár 13 5 0 8 15:17 10 13. CSM Resica 13 3 2 8 15:28 8 14. CFR Temesvár 13 2 1 10 5:23 5 RÖVIDEN • A fővárosi 23 August sta­dionban nagy érdeklődés mellett bonyolították le a Román Népköz­­társaság és Franciaország rögbi válogatottjai közti találkozót. Ér­dekes, szép játék után a francia válogatott 9:6 (3:3) arányban győ­zött. • Az A-osztályos labdarúgó bajnokság keretében vasárnap há­rom mérkőzést bonyolítottak le. Bukarestben a Dinamo csapata 2:0-ra győzött a pitesti Dinamo ellen, Konstancán a Farul 1:1-es döntetlent harcolt ki a Steauával szemben. A katonacsapat így to­vábbra is megőrizte veretlensé­gét. Ploiestin a Rapid 1:0-ra le­győzte a Petrolust. • A B-osztályos bajnokság utolsó őszi fordulójának eredmé­nyei: ASMD Szatmár—CSM Re­sica 4:0; Recolta Nagykároly— Minerul Lupény 2:0; Stiinta Te­mesvár— Industria Sirmei Gyéres 4:1; Clujeana—CSM Szeben 1:1; Jiul Petrila—Gaz metán Medgyes 2:1; Vagonul Arad—AS Cugir 2:1. ‡ A C-osztályos bajnokság u­­tolsóelőtti őszi fordulójában a di­csői Chimica 2:1-re vesztett Bi­­horban a Minerullal szemben, míg a Marosvásárhelyi IRA-2 Szigeten 3:0-ra veszített a Fores­­tierul elleni mérkőzésen.­­ Az ifjúsági labdarúgó baj­nokság keretében az AS Armata csapata 2:0-ra győzte le az AS Ai­d együttesét. • A labdarúgó világbajnoki selejtezők keretében Görögország válogatottja 4:2-re győzte le Athénben Dánia együttesét. • Szófiában vasárnap a Szov­jetunió és Bulgária válogatott labdarúgói mérkőztek. A találko­zó gólnélküli döntetlennel ért vé­­get. • Az Európai Bajnokok Kupá­jának keretében a bukaresti Di­namo férfi kézilabda csapata szombaton este 17:14-re győzte le a Német DK bajnokcsapatát, a berlini Vorwartzot. A Dinamo együttese így tovább­jutott a kö­vetkező fordulóba. • Szombaton Udvarhelyen a rajoni Művelődési Ház nagyter­mében felállított szőnyegen mér­ték össze erejüket az A-osztályos szabadfogású birkózóbajnokság keretében a bukaresti Dinamo, a bukaresti Progresul és a brassói Steagul rosu együttesei. A mér­kőzésnek egyben hírverő jellege is volt. Eredmények: Dinamo— Steagul rosu 8:6; Steagul rosu— Progresul 11:5; Dinamo—Progre­sul 12:4. (BARTHA JÁNOS leve­lező). ® A Sanitarul női röplabda csapata vasárnap Déván játszott a Corvinul együttesével és 3:2 (14:16, 15:7, 15:17, 15:7, 15:10) a­­rányban vereséget szenvedett.­­ Vasárnap Marosvásárhelyen a volt lóversenytéren rendezték meg az országos meze­i futóbaj­nokság tartományi döntőjét. A versenyen csak marosvásárhelyi sportolók indultak, egyetlen ra­jon sem küldte el versenyzőit. Eredmények: II. osztályú ifjúsá­­gi lányok: Mezei Júlia (Muresul), 1. osztályú ifjúsági lányok: Geor­­geta Moldovan (Muresul), II. osz­tály ifjúsági fiúk: Ioan Burca (Start), I. osztályú ifjúsági fiúk: Babcsányi István (Muresul). A 3.000 méteres távon megrendezett versenyt Szécsi László (Muresul) nyerte, míg a 6.000 méteren meg­rendezett versenyt Rusz György (LSE). • A tartományi asztalitenisz bajnokság eredményeiből: Lem­­narul—Constructorul 7:2, Stiinta- Constructorul utánpótlás 7:2. A bajnokságban a Comertul vezet, 2. Lemnarul, 3. Constructorul. A Malmőben befejeződtek az asztalitenisz Európa bajnokság küzdelmei. A női egyesben Földi Éva (Magyar NK), a férfi egyes­ben Johanson (Svédország),­­a férfi párosban Stanek,Miko (Csehszlovák SZK), a női páros­ban Rowe, Shanon (Anglia), a vegyes párosban pedig Lukács, Rózsás (Magyar NK) szerezték meg a bajnoki címet. SZÍN H­AZ___ A Színművészeti Intézet Stúdió Színházában december 1-én, ked­den este 20 órakor: „A SALEMI BOSZORKÁNYOK". A Színmű­vészeti Intézet hallgatóinak elő­adása. M­O­Z­I___ Arta filmszínház: A párduc I és II rész. Előadások kezdete: de. 10 du. 16.30 és 20 órától. Progresul filmszínház: Óvölg­y kincse. Vörös Lobogó filmszínház: Egy ismeretlen nő levele. Ifjúsági filmszínház: A detektív és­ az éjszaka. Munkás filmszínház: Hol a tá­bornok? Flacara filmszínház: A vizsgálat, Szakszervezetek Művelődési Há­za, Pardaillan lovag. ★ A MAROSVÁSÁRHELYI NÉPI EGYETEM A SZOCIALISTA RO­MÁNIA tanfolyam hallgatói részé­re december 1-én, kedden 17 óra­kor a Trandafirilor tér 26 szám alat­ti teremben „UTILUL $1 FRUMO­­SUL IN ARHITECTURA $1 UR­­BANISTICA" címmel Radó Kál­mán mérnök, a DSAPC igazgatója tart előadást. •K­ A Román—Szovjet Barátsági Házban december 1-én, kedden 19 órakor, AZ RMP HAZÁNK SZOCIALISTA IPAROSÍTÁSÁ­RA VONATKOZÓ POLITIKÁJA címmel Dusa Traian tanár tart előadást. Előadás után filmet ve­títenek. A hét 1964 DECEMBER 1, KEDD Afrika Napja 1945-ben alakult a Nemzetközi Demokrata Nőszövet­ség 2. SZERDA 105 évvel ezelőtt (1859-ben) gyilkolták meg John Brown-t, az Egyesült Államokban élő négerek fel­szabadításának harcosát 3. CSÜTÖRTÖK 1950-ben először választottak néptanácsi képviselő­ket a Román Népköztársaságban. 4. PÉNTEK 1855-ben Bukarestben megalakult az Orvosi Iskola 5. SZOMBAT A Szovjetunió Alkotmányának Napja 83 évvel ezelőtt (1881-ben) halt meg N. I. Pirogov nagy orosz tudós. 6. VASÁRNAP 1960-ban közzé tették a kommunista és munkáspár­tok képviselőinek Nyilatkozatát. 7. HÉTFŐ 80 évvel ezelőtt született (1884) dr. Petru Groza ki­váló politikus és államférfi, a román nép hűséges fia. TEODORA LUCACIU szoprán énekesnő, a Román NK érdemes művésznője, Jerevánban vendég­szerepelt. A román színésznő szép hangjával és kiváló alakí­tásával meghódította a közönsé­get. AZ AMERIKAI TUDÓSOK kö­zölték, hogy ellenőrző nukleáris robbantásokkal első ízben nagy mennyiségű értékes nehéz ele­met hoztak létre a természetes uránon kívül. Úgy vélik, hogy ezeket az elemeket fel lehet majd használni a tudományos kutatás­ban, az orvostudományban, mező­­gazdaságban és iparban. NEMRÉG A MAROSVÁSÁR­HELYI „Marosi Textil" kisipari termelőszövetkezet­­ műkedvelő művészegyüttese Kerelőszentpálon vendégszerepelt. Román és magyar népi táncokkal valamint a Leány­kérő című darabbal szórakoztatta a közönséget. (PATAKI JÁNOS levelező). A SZALONIKI EGYETEMEM bizantinológiai kutatási közpon­tot létesítenek. A központban a bizantin civilizáció művészetét, építészetét, jogrendszerét, stb., tanulmányozzák. NOVEMBER 27-én, a Jugosz­láv SZSZK-ban üzembe helyeztek egy új hengerművet, amely kö­rülbelül 75.000 tonna menetes­csövet, 150.000 tonna sint és 40.000 tonna acélvázat gyárt éven­te. A teljesen automatizált hen­germű építésére több mint 12 milliárd dinárt ruháztak be. A MOSZKVAI LEV TOLSZTOJ Múzeumban kiállítás nyílt Tat­jana Juhotyinájának, a nagy orosz író leányának műveiből. A fest­mények, amelyek Lev Tolsztojt ábrázolják az íróasztalánál, zon­gorázás közben, vagy sakkozva, nagy érdeklődésre tarthatnak szá­mot. A kiállításon az író felesé­gét, valamint a Jaszna­ja Polja­­na-i parasztokat ábrázoló képek is láthatók. SZÓFIÁBAN MEGNYÍLT a Nemzetközi Diákszövetség 8. kon­gresszusa, amelyen több mint 200 küldött vesz részt, mintegy 80 országból, köztük a Román NK- ból is. A TEMESVÁRI HELYIIPARI KOMBINÁT cukrászati részlege újabb csemegekülönlegességek­kel örvendezteti meg a vásárló­kat. Két nápolyi szelet választék, töltelékes csokoládé desszert, stb. gyártását kezdte meg. ----□□---­ Keddre és szerdára általá­ban szép idő várható. A hő­mérséklet emelkedik, majd süllyed. Éjszaka mínusz 5 plusz 1, nappal 6—12 fok. Időnként fokozódó déli, dél­nyugati szél. Reggel köd. A marosvásárhelyi Vasgyár (I.C.I.L.) szerződés és felvásárlás útján átvesz tehén és bivalytejet a kollektivistáktól és az egyéni termelőktől. A szerződéskötés a következő előnyöket biztosítja: — 1 liter 3,5 fok zsírtartalmú tehéntej 1,34 lej (szerződéses) és 1,30 lej (felvásárlási áron). Azok a szerződők, akik tehenenként évente legkevesebb 150 liter tejet szerződtek, még a következő kedvezményekben ré­szesülnek: — 0,400 kg koncentrált takarmányt (korpa) kapnak min­den egyes liter 3,5 fok zsírtartalmú tej után a november 1 és április 30 közötti időszakban. — 0,200 kg koncentrált takarmányt az év többi idősza­kában minden liter 3,5 fok zsírtartalmú tej után. — Mentesülnek a legeltetési illetékek alól. A hegyvidéki szerződők kamatmentes hitelt kaphatnak tehén és borjúvásárlásra. TERMELŐK ! A szerződéskötés jelentős jövedelmet biztosít számotokra, ugyanakkor hozzájárultak a lakosság tejtermékszükségletének kielégítéséhez. Kollektivisták! A medgyesi Földgáz Mélyfúrási Vállalat ALKALMAZ: — kőolajipari berendezések ismeretére szakosított gépész­­mérnököket, — ugyanazon iparágban jártas gépészmestereket Bővebb felvilágosítást a Földgáz Mélyfúrási Vállalat személy­zeti osztálya ad (cím: Medgyes, Unirii út 4 szám; telefon: 591)